רגב העבירה לשב"ס בקשות להטבות בתנאיהם של קצב ודוד אפל בכלא

השרה ביקרה את השניים בכלא מעשיהו בהיותה יו"ר ועדת הפנים. לאחר הביקור שלחה לשירות דו"ח שבו ציינה כי הנשיא לשעבר מבקש לצאת לחופשה והתעניינה בתנאי קיצור עונשו של פעיל הליכוד אפל

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רגב, קצב ואפל
רגב, קצב ואפלצילום: תומר אפלבאום, דודו בכר ומוטי קמחי

שרת התרבות מירי רגב העלתה בפני שירות בתי הסוהר את בקשותיהם להטבות של משה קצב ודוד אפל, שני אסירים המזוהים עם הליכוד, שאותם ביקרה בכלא מעשיהו בהיותה יו"ר ועדת הפנים - כך עולה מדו"ח סיכום ביקורה של רגב בכלא, שתוכנו הגיע לידי "הארץ". בנוסף, ביקרה רגב בכלא את ראשי ארגוני הפשיעה אסי אבוטבול ויוסי מוסלי. 

באחרונה פרסם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, רז נזרי, דו"ח שבחן את פעילותה של עו"ד רחלה אראל כמבקרת רשמית במתקני כליאה. הבדיקה נפתחה בעקבות פרסום ב"הארץ" שלפיו אראל נמצאה בניגוד עניינים, כשבמקביל לעבודתה כמבקרת של שב"ס מטעם לשכת עורכי הדין השתתפה בקמפיין שהוביל דוברה של רגב, מאיר סוויסה, נגד כליאה בהפרדה, שנועד למעשה להיטיב עם ראש ארגון הפשע יוסי מוסלי ששכר אותו. 

בדו"ח מציין נזרי כי "במהלך עבודתה כיועצת בכנסת ביקרה יחד עם יו"ר ועדת הפנים, מירי רגב, באגף בכלא מעשיהו שבו מוחזקים האסירים דוד אפל והנשיא לשעבר משה קצב, ודו"ח הביקור שהוגש לאחר מכן אף מתייחס לאסירים אלה". ועדת הפנים שבראשה עמדה אז רגב היא האחראית לפקח על פעילות שירות בתי הסוהר.

מבדיקת "הארץ" עולה כי ביקורה של רגב אצל האסירים קצב ואפל התקיים ביולי 2013. נשיא המדינה לשעבר, שנידון לשבע שנות מאסר לאחר שהורשע באונס, מעשים מגונים, הטרדה מינית ושיבוש מהלכי משפט, כלוא באגף התורני במעשיהו, אגף פתוח שנחשב נוח יחסית. בדו"ח סיכום הביקור שהזכיר נזרי ושנשלח לשירות בתי הסוהר ביקשה רגב לבדוק מדוע קצב אינו מורשה לצאת לחופשה בביתו בראש השנה, שחל באותה שנה צמוד לסוף השבוע. בשלב זה של מאסרו לא היה זכאי קצב לחופשה שתארך יותר מ-48 שעות.

רגב בישיבת הממשלה, בדצמברצילום: מרק ישראל סלם

אם היה זוכה קצב לחופשה בחג היה שוהה בביתו פרק זמן כפול. בדו"ח הפנתה רגב את תשומת לבו של שירות בתי הסוהר לרצונו של קצב לצאת לחופשה ארוכה יותר. בקשתו של קצב נדחתה בעקבות החלטתם של בכירים בשב"ס, שזיהו את הרגישות הציבורית והתקשורתית של הנושא.

האסיר השני שזכה לביקורה השרה היה הקבלן ופעיל הליכוד לשעבר דוד אפל, שנדון לשלוש שנות מאסר וחצי בגין שלוש עבירות של מתן שוחד ושהה גם הוא באגף התורני במעשיהו. בדו"ח הביקור דרשה רגב מהשב"ס תשובות ברורות לשאלות בדבר המועד שבו יוכל אפל להתחיל בתהליך שיקום והמועד שבו ניתן יהיה להעלות את עניינו בפני ועדת שחרורים לצורך קיצור שליש ממאסרו. אפל השתחרר מהכלא ב-2014 בעקבות קיצור שליש ממאסרו.

מקורות המכירים היטב את פרטי הדו"ח וביקורה של השרה במעשיהו אומרים כי נראה שבכסות של ביקורת מטעם ועדת הפנים, ערכה רגב ביקורים פרטניים אצל שני האסירים הידועים בניסיון לבדוק אם תוכל להיטיב עמם. "שני האסירים האלה הם לא הראשונים שצריכים לבדוק את תנאי כליאתם", אומר אחד מהם. "הנשיא קצב נמצא תחת השגחה וגם אפל היה באגף פתוח ושקט שתנאי המחיה בו טובים. לכולם היה ברור מהי מטרת הביקור ומדוע נשלח דו"ח הסיכום, שבו נכתב בצורה הכי ברורה שרגב ממתינה לתשובות".

בדו"ח שפרסם נזרי לגבי אראל הוא מתייחס לנושא וכותב: "מן החומר שעולה בבדיקה נוצרה תמונה לכאורה של ביקורים חוזרים אצל אסירים מוכרים בשיח הציבורי ובהם נשיא המדינה לשעבר. אינני מוצא פסול בביקור של אסיר פלוני, ככל שהביקור מבוצע מטענים ענייניים, על בסיס רצון לבחון טענה קונקרטית שעלתה בעניינו, או לעמוד אחר תנאי מאסרו. עם זאת, ברור מאליו כי עובדת היותו של אסיר מוכר בציבור איננה צריכה להשפיע על מבקר רשמי בבואו להפעיל את סמכויותיו".

שני אסירים נוספים המוזכרים בדו"ח כמי שזכו לביקורן של רגב ואראל הם ראשי ארגוני הפשיעה אסי אבוטבול ומוסלי: "מפירוט ביקוריה של עו"ד אראל, כפי שהומצא לנו על ידי יחידת הביקורת של שירות בתי הסוהר, עולה כי היא קיימה מספר ביקורים חוזרים אצל שני האסירים יוסי מוסלי ואבי אבוטבול. יוער כי אצל אסירים אלו נערכו ביקורים פרטניים גם על ידי נציגים נוספים של לשכת עורכי הדין וכן על ידי יו"ר ועדת הפנים חברת הכנסת מירי רגב". ביקורה של רגב אצל מוסלי, שבו ביקשה לבחון את תנאי מאסרו, נערך בשעה שארגונו היה שקוע במאבק שליטה בשוק האפור באזור חולון־בת ים־ראשון לציון מול ארגונו של יצחק אברג'יל, מאבק שגבה את חייהם של 16 בני אדם לפחות וריכז מאמצים רבים מצד המשטרה. מוסלי נכלא בבידוד, שבמשטרה ראו כהכרחי כדי למנוע ממנו לשלוט באנשיו מתוך כותלי הכלא.

נזרי קבע כי עו"ד אראל לא עברה עבירה פלילית, אך המליץ שלא לחדש את העסקתה כמבקרת בתי הכלא משום שלא דיווחה על ניגוד העניינים שבו נמצאה בזמן אמת. הדו"ח אינו עוסק בעניינו של סוויסה, מנהל הקמפיין למען מוסלי שהיה אז דובר ועדת הפנים וכיום הוא דוברה החיצוני בשכר של השרה רגב.

מטעמה של רגב נמסר בתגובה: "במסגרת תפקידה כיו"ר ועדת הפנים היתה רגב אמונה על סוגיות הנוגעות לזכויות אסירים ומכאן שמדובר בביקורים רשמיים מתוקף תפקיד. במסגרת ביקוריה בבתי הכלא השונים נפגשה רגב עם עוד עשרות אסירים באגפים השונים בבתי הכלא בארץ, לרבות ביקורי פתע וביקור בכלא הנשים נוה תרצה. השרה איננה מכירה את הדו"ח בעניינה של רחלה אראל, לרבות סוגיית ניגוד העניינים. עו"ד אראל מילאה תפקידה כיועצת באופן מקצועי וענייני, תוך רגישות לזכויות אדם ולשביעות רצונם של כלל הגורמים, ולכן זכתה להערכה רבה. מה שעמד לנגד עיניה של מירי רגב הוא שמירה על כבודם של בני אדם, גם כשחירותם נשללת. רגב דאגה לטפל בכל פנייה שהתקבלה מאסירים במסגרת תפקידה מתוך חובה מוסרית ומקצועית המתחייבת מתפקידה הציבורי".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ