ברק רביד - צרובה
ברק רביד

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין תקף הערב (שני) בחריפות את חוק ההשעיה, אותו מקדם ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי הוא מייצג "הבנה בעייתית של הדמוקרטיה הפרלמנטרית". לדברי ריבלין, הגורם המתאים לטיפול בח"כים שלכאורה עוברים על החוק הוא היועץ המשפטי לממשלה ולא חברי הכנסת.

"קולות רבים בישראל היום מבינים את מהות הדמוקרטיה באופן צר ומינימליסטי", אמר הנשיא באירוע להשקת ספרו של הפובליציסט יועז הנדל במרכז למורשת בגין בירושלים. "עבורם, דמוקרטיה אינה אלא שלטון הרוב. חלקם מאמינים בכך. מקובלנו מבגין, שאנו יושבים במרכז על שמו, כי הבנה כזו של דמוקרטיה איננה רק צרה ומצירה, אלא היא גם מסוכנת: מסוכנת למיעוט, מסוכנת לאופוזיציה, מסוכנת לפרט, ובסופו של דבר מסוכנת למדינה. 'חוק ההדחה', המוצע בימים אלו, הוא דוגמה להבנה בעייתית של הדמוקרטיה הפרלמנטרית".

ריבלין ציין כי נשיא המדינה ויו"ר הכנסת נבחרים על ידי הכנסת, ולכן בידי הכנסת גם  הסמכות להדיחם. בשלב זה הפנה הנשיא עקיצה לגורמים בימין שמתחו עליו ביקורת מאז נכנס לתפקידו, ואמר בחיוך כי "בשנה האחרונה, חששתי, כמי שאולי יחווה זאת באופן תקדימי על בשרו". 

היום פורסם ב"הארץ" כי יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), השלים את גיבוש נוסח חוק ההשעיה החדש שתקדם הוועדה. הנוסח החדש מחמיר וקובע כי הכנסת תוכל להשעות ברוב של 90 חברי כנסת כל ח"כ שהביע תמיכה מילולית במחבל בודד, ולא רק בארגון טרור. לצד עילה זאת, הכנסת תוכל להשעות ח"כ גם בגין הסתה לגזענות או שלילת קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. נוסח החוק הנוכחי אינו מגביל את משך ההשעיה אותה יוכלו הח"כים להטיל על עמיתיהם.

בדבריו הערב הדגיש הנשיא כי הצעת החוק חוטאת למהות הכנסת וחוטאת לציבור הבוחרים. "חברי כנסת שחטאו בפלילים, או שקיים חשד לעבירה פלילית מצידם, הרי שהיועץ המשפטי לממשלה צריך להורות על חקירה ובדיקה בעניינם, ויש למצות איתם כל ערכאה פלילית רלוונטית לאחר הסרת חסינותם", אמר. "ואולם, אמרתי בעבר ואומר שוב: אסור לתת לכנסת, שנציגיה נבחרים על ידי הציבור, להפוך בעצמה את דבר הציבור. כנסת שתוכל, גם אם בצדק, להחליט היום על הפסקת כהונתם של נציגי ציבור כאלה, תורה מחר, שלא בצדק, על הפסקת כהונתם של אחרים - ואנה אנו באים?

"מי שיושבים כאן, במרכז בגין, זוכרים היטב את ימי 'בלי חירות ומק"י'. אסור לתת לכנסת, כרשות מחוקקת ומפקחת, להפוך לגורם חוקר, ומעניש. מצב כזה יחטא ויחבל בתכליתה לאורך זמן, והנפגעת היחידה תהיה מדינת ישראל".

במהלך נאומו מתח ריבלין ביקורת על הפגישה שקיימו חברי הכנסת מסיעת בל"ד עם משפחות המחבלים הפלסטינים. "כאשר שלושה חברי כנסת ישראל בוחרים ללכת ולבקר משפחות מחבלים, לירוק בפניהם של אזרחי ישראל, של משפחות הקורבנות, ושל כל מי שמנסים לשקם את יחסי האמון שבין אזרחי ישראל היהודים והערבים, אין זו זכותו של היועץ המשפטי לממשלה להורות על בדיקה בעניינם – כי אם חובתו", הוא אמר. "יחד עם זאת, גם אם ראוי להעמידם לדין – אוי לנו אם הכנסת היא הרשות שתשב בדין".

ריבלין ונתניהו בטקס לזכר בן גוריון בשדה בוקר, בשבוע שעברצילום: אליהו הרשקוביץ

ריבלין אמר עוד כי גורמים רבים בישראל שמדברים בשם הלאומיות, האמונה או ההבטחה ההיסטורית לעם היהודי, "מציגים את הליברליזם כמכשול, כחולשה, כסכנה לאומה". לדבריו, "בארץ הגיע משבר הליברליזם בימין לכדי כך שאישי ציבור משמאל מאשימים כי הימין אינו יכול להיות ליברלי, שכן הדבר יסתור את מהותו הבסיסית. מעטים, אם בכלל, מתווכחים עם האשמה זו מימין.

"כליברל ששורשיו נטועים עמוק בימין האידיאולוגי, אני סבור שהאתגר הגדול הניצב בפני מדינת ישראל, בעת הזו של סכסוך דמים מתמשך, הוא ההגנה על הליברליזם וביצור מעוזיו", המשיך הנשיא. "משימתו של הימין הליברלי, היא להציב בתוך מחנה הימין, אלטרנטיבה רעיונית, חדה וחותכת, לגרסת הדמוקרטיה הצרה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ