יו"ר הכנסת הודיע כי הוא תומך בחוק ההשעיה: "יביא לשיפור בדמוקרטיה"

אדלשטיין הבהיר כי התנגדותו לחוק בסרטון שפורסם אתמול נגעה לנוסח מוקדם שלו ולא לנוסח הנוכחי שהציג אתמול ח"כ סלומינסקי. לדבריו, יש לקדם את ההצעה "שתשים קץ לתמיכת ח"כים בטרור"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (הליכוד), הבהיר הבוקר (שלישי) כי הוא תומך בעקרונות חוק ההשעיה החדש שהציג יו"ר ועדת החוקה, ניסן סלומינסקי. "אם מחוקקים אותו נכון לא תהיה פגיעה בדמוקרטיה אלא אפילו שיפור בדמוקרטיה", אמר אדלשטיין בראיון לרשת ב'. 

אדלשטיין אמר כי הוא תומך בשתי דרישות של הייעוץ המשפטי לוועדה שנועדו להתמודד עם קשיים בנוסח הנוכחי, בהם ביטול הסעיף שיאפשר השעיה בגין פגיעה בזהותה היהודית-דמוקרטית של ישראל - סעיף עמום שיקשה על הח"כים להציג לו פרשנות מעשית וכן דרישה להעלות את מספר הח"כים הנדרשים על פי ההצעה הנוכחית כדי לפתוח בהליך הדחה מ-61 בהצעה הנוכחית למספר גבוה יותר משמעותית.

אדלשטיין בכנסת, ביוני. "אם מחוקקים אותו נכון לא תהיה פגיעה בדמוקרטיה"צילום: דוברות הכנסת

הייעוץ המשפטי של ועדת החוקה קבע כי רף של 61 ח"כים הוא נמוך מדי ועשוי לאפשר לקואליציה לגבש רוב מקרי כדי להתעמר בח"כ בודד, גם במקרים שבהם ברור מראש שלא ניתן לגבש רוב של 90 ח"כים כדי להשלים את ההדחה בסופו של התהליך. 

אדלשטיין קרא לקדם "הצעת חוק הגיונית שתשים קץ למצב שבו הח"כים אומרים בגלוי, מעל גלי האתר בכל הזדמנות, כי הם לא מכירים בישראל ותומכים בטרוריסטים". "גם אני עם הפתיחות שלי לא יודע להסביר לאזרח איך אנחנו מתמודדים עם תופעות כאלה", אמר.

בהתייחסות להסתייגויות שלו מסעיפים שונים בהצעת החוק, אמר אדלשטיין כי "השטן הוא בפרטים, ודאי בהצעת חוק - צריך לשים מכשולים ברורים". אדלשטיין הבהיר כי התנגדותו לחוק בסרטון שפורסם אתמול נגעה לנוסח מוקדם שלו ולא לנוסח הנוכחי.

הבוקר החליט יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), לבטל את הדיון בחוק שנקבע להיום. זאת לדבריו, עד חזרתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מגרמניה וקבלת עמדה ברורה על כך מסיעת הליכוד.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי סלומינסקי השלים את גיבוש נוסח החוק החדש, המחמיר וקובע כי הכנסת תוכל להשעות ברוב של 90 חברי כנסת כל ח"כ שהביע תמיכה מילולית במחבל בודד, ולא רק בארגון טרור. בהודעה רשמית שפרסם תלה סלומינסקי את הדחייה בדיון בהודעת יו"ר הכנסת כי לא יאפשר את קידומו של החוק במליאה. 

בפורום סגור בכנסת הבהיר אתמול אדלשטיין כי לא היה מאפשר את קידומו של הנוסח המקורי של חוק ההשעיה. "ההצעה הזאת לא תונח כל עוד אני מכהן כיו"ר", הבהיר אדלשטיין ביחס לעילת ההשעיה האמורפית - בגין התנהגות בלתי הולמת - שלא מופיעה בגרסת החוק הנוכחית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ