נתניהו הבהיר ליו"ר ועדת חוקה: כל סיעות הקואליציה יתמכו בחוק ההשעיה

רה"מ הבטיח ליו"ר ועדת החוקה, ח"כ סלומינסקי, כי הקואליציה תתמוך באופן גורף בחוק והיו"ר הודיע כי הדיונים בחוק יחודשו בהקדם. נתניהו בברלין: יש גבולות לדמוקרטיה, מקווה שגם האופוזיציה תתמוך

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ראש הממשלה בנימין נתניהו טלפן היום (שלישי) מברלין ליו"ר ועדת החוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), והבהיר לו כי כל סיעות הקואליציה וכל חברי הכנסת של הליכוד, ללא יוצא מן הכלל, יתמכו בחוק השעיית הח"כים. לפיכך, הודיע סלומינסקי כי הדיונים בנוסח החוק, אותם החליט לבטל מוקדם יותר, יחודשו בוועדת החוקה בהקדם.

במסיבת עיתונאים בברלין עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמר ראש הממשלה כי הכנסת יכולה וצריכה לפעול נגד חברי כנסת התומכים בטרור ובתנועות שקוראות באופן מפורש להשמיד את ישראל. הוא הביע תקווה שגם חברי האופוזיציה יביעו תמיכה בהצעת החוק. "יש הבדל בין אנרכיה לדמוקרטיה", אמר נתניהו. "דמוקרטיה חייבת להגן על עצמה ואי אפשר לנצל אותה כדי לנסות להביא לנפילתה".

נתניהו במליאת הכנסת, בשבוע שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

קודם לכן הבהיר יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (הליכוד), כי הוא תומך בעקרונות חוק ההשעיה החדש. "אם מחוקקים אותו נכון לא תהיה פגיעה בדמוקרטיה אלא אפילו שיפור בדמוקרטיה", אמר בראיון לרשת ב'. אדלשטיין הבהיר כי התנגדותו לחוק בסרטון שפורסם אתמול נגעה לנוסח מוקדם שלו ולא לנוסח הנוכחי.

אדלשטיין אמר היום כי הוא תומך בשתי דרישות של הייעוץ המשפטי לוועדה שנועדו להתמודד עם קשיים בנוסח הנוכחי, בהם ביטול הסעיף שיאפשר השעיה בגין פגיעה בזהותה היהודית-דמוקרטית של ישראל - סעיף עמום שיקשה על הח"כים להציג לו פרשנות מעשית וכן דרישה להעלות את מספר הח"כים הנדרשים על פי ההצעה הנוכחית כדי לפתוח בהליך הדחה מ-61 בהצעה הנוכחית למספר גבוה יותר משמעותית.

הייעוץ המשפטי של ועדת החוקה קבע כי רף של 61 ח"כים הוא נמוך מדי ועשוי לאפשר לקואליציה לגבש רוב מקרי כדי להתעמר בח"כ בודד, גם במקרים שבהם ברור מראש שלא ניתן לגבש רוב של 90 ח"כים כדי להשלים את ההדחה בסופו של התהליך. 

אדלשטיין קרא לקדם "הצעת חוק הגיונית שתשים קץ למצב שבו הח"כים אומרים בגלוי, מעל גלי האתר בכל הזדמנות, כי הם לא מכירים בישראל ותומכים בטרוריסטים". "גם אני עם הפתיחות שלי לא יודע להסביר לאזרח איך אנחנו מתמודדים עם תופעות כאלה", אמר.

אתמול פורסם ב"הארץ" כי סלומינסקי השלים את גיבוש נוסח החוק החדש, המחמיר וקובע כי הכנסת תוכל להשעות ברוב של 90 חברי כנסת כל ח"כ שהביע תמיכה מילולית במחבל בודד, ולא רק בארגון טרור. בהודעה רשמית שפרסם תלה סלומינסקי את הדחייה בדיון בהודעת יו"ר הכנסת כי לא יאפשר את קידומו של החוק במליאה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ