מסתמן רוב בכנסת לחקיקת חוק ההשעיה; כולנו: נתמוך בחוק למרות הביקורת עליו

כולנו החליטה כי תצטרף לתמיכה בהצעת החוק, כך גם מפלגת הבית היהודי, ש"ס ויהדות התורה, לאחר התאמת הנוסח. יו"ר סיעת כולנו: "מדובר בחוק הצהרתי שיהיה קשה מאוד ליישם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

כל סיעות הקואליציה צפויות לתמוך בחוק ההשעיה ולהעניק לו רוב שיאפשר את חקיקתו. היום (שלישי) החליטה סיעת כולנו כי היא מצטרפת לתמיכה בהצעת החוק השנויה במחלוקת ובכיר בבית היהודי אישר כי גם מפלגתו מתכוונת לתמוך במהלך. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע כי כל חברי הכנסת של הליכוד יתמכו בחוק ללא יוצא מן הכלל, וכי השיג את תמיכתן של כל סיעות הקואליציה למהלך. בסיעות החרדיות ש"ס ויהדות התורה עדיין לא אישרו סופית את הדברים ואולם בכיר בליכוד טען שנוסח החוק החדש תואם עם שתי המפלגות, בעקבות התנגדותן לנוסח הקודם, והן צפויות לאפשר את חקיקתו.

נתניהו טלפן היום מברלין ליו"ר ועדת החוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), והבהיר לו שהקואליציה צפויה להתאחד סביב המהלך ולאפשר את חקיקת החוק. מוקדם יותר החליט סלומינסקי לבטל את הדיון הראשון בקידומו של נוסח החוק החדש, לאחר ששורה של ח"כים מהקואליציה הביעו בפניו הסתייגויות ממנו. בעקבות הכרזת נתניהו, סלומינסקי צפוי לחדש את הדיונים בנוסח החוק, ככל הנראה בתחילת השבוע הבא. אדלשטיין שוחח עם סלומינסקי וביקש ממנו ליידע אותו כאשר החוק יונח על שולחנה של הוועדה והודיע לו כי בכוונתו להופיע בפני חבריה בדיון שיתקיים בנושא במטרה למנוע אי הבנות ופרשנויות בעתיד.

כחלון בישיבת המפלגה, בנובמבר
כחלון בישיבת המפלגה, בנובמברצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן, הבהיר היום כי סיעתו מתכוונת להצביע בעד החוק להשעיית ח"כים, חרף התנגדות למהלך שהשמיעו ח"כים בסיעתו. "החלטנו לתמוך בחוק ההשעיה. להערכתנו, מדובר בחוק הצהרתי שיהיה קשה מאוד ליישם, אבל הוא עשוי לייצר הרתעה בקרב חברי הכנסת", אמר פולקמן. לדבריו, בכוונתו לדרוש שורה של שינויים במתווה המוצע, ובראשם להגביל את תקופת ההשעיה שהכנסת תוכל להטיל על ח"כ, שבנוסח החוק שהוצג איננה מוגבלת כלל. פולקמן הוסיף כי בשנים האחרונות חלה הדרדרות בהתנהלותם של ח"כים שהחוק החדש עשוי לסייע במניעתה.

מוקדם יותר, עמיתו לסיעה ח"כ אלי אלאלוף, מתח ביקורת על החוק. "הרוח היא לא בכיוון של לתמוך בחוק הזה", אמר אלאלוף והביע תקווה שהחוק ייקבר בסופו של דבר. בראיון לגלי צה”ל אמר אלאלוף כי, "בינתיים יש התלבטות כנה שלא להיות בין התומכים בחוק הזה. על מעשה לא נכון של כמה ח"כים אסור לנו ללכת לחיפזון ולעשות שטות נוספת. אני חושב שמי שרוצה לתמוך בטרוריסטים, שום חוק לא יעצור אותו, זה רק יעשה אותנו דמוקרטיה לא מוצלחת".

בימים האחרונים פנו לא מעט ח"כים מהקואליציה לסלומינסקי והביעו הסתייגויות מהחוק. כך, לצד אלאלוף, השמיעו ביקורת גם השר יריב לוין, ח"כ בני בגין וח"כ דוד ביטן מהליכוד. סלומינסקי חשש שימצא עצמו ללא תמיכה מספקת בקידומו של החוק והחליט לעצור את המהלך עד להתערבות של נתניהו.

"דיברתי עם ח"כ סלומינסקי הבוקר וגם עם יו"ר הכנסת אדלשטיין", אמר נתניהו במסיבת עיתונאים שקיים בברלין, "אמרתי להם שאנחנו ממשיכים בחקיקה. אני מקווה שלחקיקה הזאת יתווספו לא רק חברי הקואליציה, אלא גם מפלגות באופוזיציה. משום שיש גבולות מסויימים שדמוקרטיה צריכה לקיים כדי לשמור על עצמה ואנחנו נקיים את זה במקרה הזה".

יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (הליכוד),שביכולתו לסכל את קידומו של החוק, הבהיר גם הוא כי הוא תומך בעקרונות חוק ההשעיה החדש. "אם מחוקקים אותו נכון לא תהיה פגיעה בדמוקרטיה אלא אפילו שיפור בדמוקרטיה", אמר בראיון לרשת ב'. אדלשטיין אמר כי התנגדותו לחוק בסרטון שפורסם אתמול נגעה לנוסח מוקדם שלו ולא לנוסח הנוכחי.

לדבריו, הוא תומך בדרישות הייעוץ המשפטי לוועדה שנועדו להתמודד עם קשיים בנוסח הנוכחי. אחת הדרישות היא ביטול הסעיף שיאפשר השעיה בגין פגיעה בזהותה היהודית-דמוקרטית של ישראל - סעיף עמום שיקשה על הח"כים להציג לו פרשנות מעשית. דרישה נוספת היא להעלות את מספר הח"כים הנדרשים על פי ההצעה הנוכחית כדי לפתוח בהליך הדחה - מ-61 בהצעה הנוכחית למספר גבוה יותר משמעותית.

הייעוץ המשפטי של ועדת החוקה קבע כי רף של 61 ח"כים הוא נמוך מדי ועשוי לאפשר לקואליציה לגבש רוב מקרי כדי להתעמר בח"כ בודד, גם במקרים שבהם ברור מראש שלא ניתן לגבש רוב של 90 ח"כים כדי להשלים את ההדחה בסופו של התהליך. אדלשטיין קרא לקדם "הצעת חוק הגיונית שתשים קץ למצב שבו הח"כים אומרים בגלוי, מעל גלי האתר בכל הזדמנות, כי הם לא מכירים בישראל ותומכים בטרוריסטים". עוד אמר כי "גם אני עם הפתיחות שלי לא יודע להסביר לאזרח איך אנחנו מתמודדים עם תופעות כאלה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ