קק"ל קנדה לא תתמוך באירוע יום העצמאות בשל הופעתה של אחינועם ניני

יו"ר הארגון הבהיר כי ישהה השנה את המימון לחגיגות כיוון ש"האמנית שנשכרה אינה משקפת את ערכי הקרן". יו"ר קק"ל עטר: מתנגד לכך, אביע דעתי בפני ההנהגה בקנדה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים101

הקרן הקיימת לישראל בקנדה ביטלה את תמיכתה הכספית בחגיגות יום העצמאות הישראלי בוונקובר בשל הופעתה הצפויה באירוע של הזמרת אחינועם ניני. ברקע למהלך ניצבת מחאה חריפה של פעילים בקהילה היהודית בקנדה, שזעמו על התבטאויות פוליטיות של ניני באחרונה.

באתר האינטרנט Canadian Jewish News, המסקר את הקהילה היהודית במדינה, דווח כי המימון בוטל על רקע תמיכתה של ניני בתנועת החרם על ישראל ותוצרתה. זאת, אף שניני הבהירה במפורש שאינה תומכת בתנועה ואף גינתה את התנהלותה. יו"ר קק"ל קנדה, ג'וש קופר, פרסם בתקשורת המקומית הודעה שלפיה ארגונו לוקח פסק זמן של שנה מהסיוע הכלכלי לאירוע "בשל עמדותיה של האמנית שתואמה לחגיגות השנה" והוסיף כי "האמנית שנשכרה לא משקפת או מתכתבת עם הערכים והמנדט של קק"ל קנדה". בתגובה לפניית "הארץ" מסר קופר כי אין לו מה להוסיף בנושא.

יו"ר קק"ל, דני עטר, הבהיר בתגובה שמדובר בהחלטה מקומית שלארגונו אין השפעה עליה. לדבריו, הוא עצמו מתנגד לביטול התקציב לאירוע על רקע עמדותיה של ניני. "אני מתנגד להחלטה שהתקבלה בקנדה", אמר. "חשוב להגיד זאת חרף העובדה שמדובר בהחלטה בה לא היתה לקק"ל יד ורגל. אני מתכוון להביע את דעתי על ההחלטה באופן ישיר בפני הנהגת קק"ל קנדה בפגישה שתתקיים בינינו בימים הקרובים בישראל".

אחינועם ניני עומדת ושרה בעצרת שמאל בכיכר רבין בשנה שעברה
אחינועם ניני בעצרת שמאל בכיכר רבין, בשנה שעברהצילום: מוטי מילרוד

אחינועם ניני מסרה בתגובה: "אני שמחה על תגובת קק"ל ישראל. אני אופיע בוונקובר גם ביום העצמאות וגם בערב יום הזיכרון, אז גם אקדיש שיר לבן משפחתי שנפל. המופע המדובר הוזמן על ידי הקהילה היהודית בוונקובר. שמחתי על ההזמנה ואישרתי שאגיע. קבוצה קטנה של אנשים, שמנסה להרעיל את המים בכל מקום שאליו אני מגיעה, החליטה לעשות קצת רעש. קיבלתי מהקהילה פניות רבות שבהן הובהר לי כי המחאה נגד המופע לא מייצגת אותה".

ניני הוסיפה: "נוצרה כאן בעיה חמורה של דברים שמיוחסים אליי, בלי קשר למידת האמת שבהם. טוענים כלפיי כאילו תמכתי בתנועת ה-BDS, אבל לא היו דברים מעולם. הרי התנועה הזו מחרימה גם את ההופעות שלי כישראלית. זה מגוחך. הקלות הבלתי נסבלת שבה מפיצים עליך דברים בפייסבוק כבר מזמן חצתה את כל הגבולות. לא נעים להיות כל הזמן בעמדה שבה אתה צריך להוכיח שאין לך אחות".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן אמר בעקבות הפרסום כי הוא מביע תמיכה "בלתי מסויגת" במהלך. "בהחלטת קק"ל, הם מזכירים לכולם שהקרן הקיימת לישראל היא גוף ציוני. שיתוף פעולה עם מי שפוגעת בדבריה בישראל ביום העצמאות הוא אבסורד",אמר. בן דהן הוסיף כי הפדרציה היהודית בקנדה תקיים ביום שלישי ישיבה כדי להחליט אם לתמוך במהלך.

בעבר ספגה ניני ביקורת מימין, בין היתר בשל השתתפותה בטקס חלופי ליום הזיכרון לצד משפחות שכולות ערביות, אמירתה כי בנימין נתניהו אינו רוצה בשלום, התבטאויות שלה בעת מבצע צוק איתן ובאחרונה פרישתה מאיגוד אמני ישראל במחאה על הענקת פרס מפעל חיים לאריאל זילבר.

ביולי 2014 דווח באיטליה כי ארגון נשות ויצ"ו המקומי ביטל הופעה מתוכננת של ניני במילאנו. לפי כלי תקשורת מקומיים, במכתב ששלח הארגון למנהלה של ניני נאמר כי הסיבה לביטול היא הצהרותיה הפוליטיות של ניני.
נשיאת הארגון באיטליה, סילבנה אסתר ישראל, אמרה כי הביטול נעשה מסיבות כלכליות ואינו נובע מחרם על ניני.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ