הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה על חוק שיתיר לחילונים לסרב לעבוד בשבת

כיום רשאי מעסיק לדרוש מעובד המבקש שלא לעבוד ביום המנוחה לדרוש ממנו להגיש תצהיר על זיקתו לדת. מקור פוליטי: זהו ניסיון של לפיד להתקרב לחרדים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי ועדת השרים לחקיקה צפויים לדון היום בהצעת חוק, שתאפשר גם לחילונים לסרב לעבוד בשבת בלי להסתכן בפיטורים. בין הקואליציה לאופוזיציה מסתמנת הסכמה בעניין זה שתאפשר את קידומו של החוק. ח"כ עליזה לביא , שיזמה את הצעת החוק, אמרה אתמול כי "השבת היא לא רק של הדתיים. מדובר בתיקון היסטורי. כיום חילוני צריך לשקר ולומר שהוא דתי כדי לא לעבוד בשבת, וחילונים שלא רוצים לעבוד בשבת מסתכנים בפיטורים".

על הצעת החוק חתומים חברי כנסת מהאופוזיציה והקואליציה כאחד, בהם ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), ח"כ יוסי יונה (המחנה הציוני), ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) וח"כ סופה לנדבר (ישראל ביתנו). מדובר בתיקון לחוק "שעות העבודה והמנוחה", שיאפשר לעובד לסרב לעבוד ביום המנוחה השבועי, ללא תלות במידת זיקתו לדת, ומבלי שסכנת הפיטורים תרחף מעל לראשו.

סניף רשת AM:PM בתל אביב מבחוץ
סניף רשת איי-אם פי-אם, תל אביבצילום: דוד פרץ

כיום רשאי מעסיק לדרוש מעובד, המבקש שלא לעבוד ביום המנוחה, להגיש תצהיר המבסס את הכרתו הדתית ואת קיום מצוות דתו. לדברי ח"כ לביא, מצב זה אינו עולה בקנה אחד עם עיקרון חופש הדת והמצפון, וסותר את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, הקובע כי אין להפלות עובד בשל תפיסתו הדתית. "בתי עסק שהחוק מתיר להם לפעול בשבת יוכלו להמשיך לעשות זאת, מבלי לחייב את העובדים לעבוד בניגוד לרצונם", אמרה ח"כ לביא. "החוק מתחשב גם בבני דתות אחרות, שיוכלו גם הם לא לעבוד ביום המנוחה שלהם".

השר יריב לוין, מ"מ יו"ר ועדת השרים לחקיקה, הודיע אתמול שיתמוך בהצעת החוק של לביא בעקבות סיכום ביניהם. על פי הסיכום, לביא תחריג את ענף התיירות מהחוק כך שעובדי מלונאות לא יוכלו להיעדר מעבודתם בשבתות. מקור פוליטי המעורה בקידום החוק תקף אתמול את ההחלטה: "הצעת החוק הזאת תוביל לקריסת עסקים הפועלים בשבת, בשם קידומם של ערכים סוציאליים. מה תעשה קבוצת כדורגל שמשחקת רק בשבתות, אם השחקנים שלה יודיעו שאינם מוכנים יותר לשחק בשבת? מה יעשו בתי הקולנוע? האם בעלי עסקים יצטרכו להעסיק מעכשיו עובדים לסופי שבוע בלבד?". לדבריו, "הצעת החוק היא ניסיון נוסף של יאיר לפיד, ראש מפלגתה של לביא, להתקרב לח"כים החרדים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ