ועדת הכנסת אישרה: יושבי ראש ועדות הכנסת יוכלו להוציא אורחים בשעת הצבעות

המהלך נועד לחסום השפעה של לוביסטים ובעלי אינטרסים שמגיעים באופן קבוע לדיוני ועדות בכנסת. ארגון הפועל למען שקיפות בכנסת מתנגד להחלטה: "יש לאפשר לציבור לפקח על חברי הכנסת"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הכנסת אישרה היום (שני) שיושבי ראש ועדות הכנסת יוכלו להוציא מהדיונים אורחים בזמן הצבעות, כדי למנוע השפעה זרה על חברי הכנסת. ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) העביר את הצעתו בוועדת הכנסת, לפיה יו"ר ועדה יוכל להפעיל את סמכותו בעת הצבעות בוועדה ולהוציא אורחים שאינם עובדי כנסת וממשלה. 

המהלך נועד לחסום השפעה של לוביסטים ובעלי אינטרסים שמגיעים באופן קבוע לדיוני ועדות בכנסת. חסון ויו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן (הליכוד) בוחנים במקביל אפשרות לפרסם את תוצאות ההצבעה וכיצד הצביע כל אחד מחברי הוועדה בזמן אמת על מסך הטלוויזיה שמחוץ לאולם הוועדה. ארגון המשמר החברתי הודיע שהוא מתנגד להחלטה ומסר כי יש לאפשר לציבור לפקח על חברי הכנסת ולבקר אותם.

ח"כ סתיו שפיר מצביעה בוועדת הכספים, כשלוביסטים יושבים מאחוריה, ב-2013צילום: אמיל סלמן

לדברי ח"כ חסון, "ועדות הכנסת הן הכלי החשוב ביותר בעבודת הכנסת. במליאה האווירה מאוד סטרילית ופרלמנטרית, עם מינימום הטיות והפרעות. לשמחתי מדובר באחד הפרלמנטרים הפתוחים והשקופים בעולם בכל הנוגע לוועדות, והן אכן משודרות באתר הכנסת באופן תדיר וכן פתוחות לכתבים ועיתונאים בכל עת".

חסון הוסיף כי "ההצעה שהעברתי היום בוועדת הכנסת תחזק את יושבי ראש הוועדות כך שיהיה בסמכותם להוציא את מי שאינו יועץ פרלמנטרי, עובד כנסת או ממשלה או עיתונאי. זאת בשעת הצבעות ולא בעת הדיון, שחייב להיות פתוח לחלוטין. מדובר בהישג חשוב לשקיפות ולתקינות עבודת הכנסת, ואני מודה ליו"ר ועדת הכנסת דוד ביטן".

ארגון המשמר החברתי הודיע שהוא מתנגד להחלטת ועדת הכנסת להרחיק אורחים בזמן ההצבעה: "הדרך לקיים הצבעות באופן ענייני ולטובת הציבור היא לאפשר לציבור לפקח ולבקר את חברי הכנסת, ולא להדיר אותו מתהליכי קבלת ההחלטות. ניהול ההצבעות באופן ענייני ושקוף, תוך רישום שמי של המצביעים בוועדה, שבו ברור לחברי הכנסת על מה הם מצביעים, יעשה טוב לא רק לחברי הכנסת בעבודתם בוועדות, אלא אף לציבור, שיזכה לחקיקה טובה יותר עבורו".

במקביל, ועדת החוקה החלה לקדם פיילוט שבמסגרתו נדרש כל אדם שמשתתף בדיוני ועדת חוקה לצרף את שמו לפרוטוקול, כדי שניתן יהיה לעקוב אחר נוכחות גורמים שונים בדיוני הוועדה. בשבוע שעבר הוחלט שעיתונאים יוחרגו מהנוהל, ולא יצטרכו למסור את שמותיהם.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ