ריבלין מנע כניסת זחאלקה למשכן הנשיא: "פגישתו עם משפחות מחבלים מקשה לקבלו"

חבר הכנסת מהרשימה המשותפת היה אמור להשתתף בכינוס ראשי רשויות ערביות במשכן, אולם רק היום אישר שיגיע - והנשיא החליט לאסור את כניסתו. זחאלקה: אמרו לי שאין כיסאות פנויים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ראובן ריבלין בוועידת "הארץ" בניו יורק, בשנה שעברה

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, אסר היום (רביעי) על ח"כ ג'מאל זחאלקה (הרשימה המשותפת) להיכנס לבית הנשיא ולהשתתף באירוע בנוכחות ראשי הרשויות הערביות. בבית הנשיא הסבירו לזחאלקה שהוחלט שלא להכניסו בעקבות פגישתו עם משפחות המחבלים לפני שבועות אחדים. לדברי מקורות במשכן, "המעשה של זחאלקה מקשה עלינו לקבל אותו".

נשיא המדינה אירח היום 67 ראשי רשויות ערבים לפגישה עם מנכ"לי משרדי הממשלה בנושא תוכנית החומש שגיבשה הממשלה לערים הערביות. כל ראשי המפלגות הערביות בכנסת הוזמנו לאירוע כבר לפני כחודש, אולם בבית הנשיא אמרו שזחאלקה לא אישר את השתתפותו באירוע לאורך תקופה זו, במהלכה התקיים גם המפגש שלו ושל יתר חברי בל"ד עם משפחות המחבלים.

זחאלקהצילום: אמיל סלמן

היום, שעתיים לפני האירוע, פנתה לשכתו של זחאלקה כדי לאשר את השתתפותו באירוע - אלא שריבלין החליט שלא לכבד את הזמנתו ולמנוע את כניסתו למשכן. בבית הנשיא טוענים כי זחאלקה הגיע למרות שעודכן כי לא ייכנס, וכשהבין שאין כוונה לשנות את ההחלטה הוא חזר על עקבותיו.

זחאלקה אמר הערב כי "לפני מספר שבועות הוזמנתי, יחד עם ראשי הרשימה המשותפת לאירוע השקת תוכנית החומש הכלכלית, והודעתי שלא אוכל להשתתף בו, וזאת על רקע התניות של הריסות בתים וגזירות קשות אחרות. במחשבה שנייה ולאחר התלבטות קשה בימים האחרונים, ולאחר שהתברר שלא נתקבלה החלטה על ההתניות, החלטתי כן להשתתף, והודעתי על כך לבית הנשיא, ונעניתי שהכיסאות באירוע כבר מלאים ואין מקום פנוי. כתגובה לכך, ביטלו ראשי הרשימה המשותפת את השתתפותם".

חבר הכנסת הוסיף: "לא ידעתי שחסרים כיסאות בבית הנשיא, יש לשקול בכובד ראש תקציב נוסף לקניית כיסאות נוספים".  בבית הנשיא הכחישו כי אמרו לזחאלקה שאין כיסאות, אלא הסבירו לו מפורשות את הסיבה שלא ייכנס.

לא מדובר במקרה ראשון בו נשיא המדינה מונע כניסה של אורחים למעונו על רקע פגיעה אפשרית ברגשות הציבור. לפני קצת יותר משנה החליט ריבלין שלא לארח במשכן את הזמר עמיר בניון, שאמור היה להופיע במקום, בעקבות פרסום שיר המכיל התבטאויות גזעניות כלפי ערבים. בשיר, "אחמד אוהב ישראל", בניון מדמה עצמו לסטודנט ערבי ושר "זה נכון, יבוא הרגע בו תפנה לי את הגב ואז אני אתקע בך את הגרזן המושחז". 

אי הכנסת זחאלקה למשכן הנשיא גררה ביקורת גם מצד חבריו ברשימה המשותפת, כולל יו"ר הרשימה ח"כ איימן עודה, שהחרים את האירוע אף שהוא ועוד חברים במפלגתו הוזמנו ושמם הופיע בשולחן הנשיאות. ל"הארץ" נודע כי ריבלין הפציר בעודה להשתתף בכנס בכל זאת, אך האחרון נמנע מלעשות כן כדי לא לפגוע בחברו לסיעה.

בכנס עצמו השתתפו רוב ראשי הרשויות הערביות. ראש העיר סכנין יו"ר ועד ראשי הרשויות הערביות, מאזן גנאיים, אמר כי ראשי הרשויות מצפים שהתוכנית תיושם במלואה ותביא לצמצום הפערים בחברה. עם זאת גנאיים הבהיר כי אין כוונה לעמיתיו לשתף פעולה עם כל התניה שתוביל להריסת בתים או בנקיטת צעדים שתפגע במרקם החיים ובזהות הלאומית של הערבים. ריבלין, שר האוצר משה כחלון והשרה לשוויון חברתי גילה גמליאל, דיברו על חשיבות התוכנית ועל שיתוף הפעולה עם ראשי הרשויות. כחלון אף רמז לוויכוחים בממשלה סביב ההתניות שמובילים השרים לוין ואלקין, והדגיש כי התוכנית תיושם במלואה וללא צעדים מגבילים.

היום בצהריים התקיימה ישיבה של ועדת השרים לענייני החברה הערבית, אולם לא התקבלו החלטות חדשות בעניין התכנית. ל"הארץ" נודע מפי גורמים בכירים כי כחלון, גמליאל וגם שר הפנים אריה דרעי הביעו התנגדות להתניות בענייני השירות הלאומי ואכיפת חוקי הבנייה ולא התקבלו החלטות בעניין. מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, שהשתתף בדיון בבית הנשיא אמר כי התוכנית תצא לפועל וכי צוות בראשותו יגבש נוסחה שתביא ליישום האכיפה במקביל להאצת התכנון בחברה הערבית בכל הנוגע לתחום חוקי התכנון והבנייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ