חוק ההדחה אושר לקריאה ראשונה; נתניהו: מברך את הקואליציה

בתום דיון סוער בוועדת החוקה, אישרו החברים בה את ההצעה השנויה במחלוקת. היועמ"ש: החוק יסכל את רצון הבוחרים, אך אין בו בעיה חוקתית. ח"כ עודה: "אם ח"כ מבל"ד יודח מהכנסת - אשקול להתפטר"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

ועדת החוקה של הכנסת אישרה היום (שני) לקריאה ראשונה את הצעת החוק שלפיה ניתן להדיח ללא הגבלת זמן חבר כנסת מהמשכן ברוב של 90 ח"כים. ההצעה אושרה בתום דיון סוער, והיא תועלה ככל הנראה בשבוע הבא לדיון בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. בדיון הזהיר לראשונה היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט מפני חקיקת החוק, אך הבהיר כי אין בעיה חוקתית בחקיקתו.

ראש הממשלה ויו"ר הליכוד בנימין נתניהו התייחס לאישור הצעת החוק בפתח ישיבת סיעת הליכוד ואמר: "אני מברך את הקואליציה שהעבירה בוועדת החוקה את חוק ההשעייה, זה יגיע בקרוב מאוד לקריאה ראשונה. אני מודה לכל חברי הסיעה ולכל חברי הקואליציה שמתאגדים יחד למאמץ החשוב הזה".

ח"כ עודה בוועדת החוקה, היוםצילום: אמיל סלמן

בחוות דעת שהוקראה בדיון מטעם משרד היועמ"ש, נאמר כי חקיקת החוק "מחייבת זהירות רבה נוכח הקשיים המובנים שהוא מעורר". כמו כן, נטען כי החוק יביא ל"הסמכת רוב פוליטי שיוכל להפסיק כהונת ח"כ שנבחר כדין" ו"לסיכול רצון הבוחרים שהביאו לבחירתו". חוות הדעת הוקראה בדיון רק אחרי שחברי האופוזיציה התעקשו לאפשר לנציג משרד המשפטים בדיון לקרוא אותה. מאחר שוועדת החוקה של הכנסת היא זאת שמקדמת את החוק ולא הממשלה, לא היה צורך מקדים בקבלת חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה לחוק המוצע.

יו"ר בל"ד חבר הכנסת ג'מאל זחאלקה גינה את החלטת הוועדה ואמר: "זהו חוק לערבים תחילה, אחר כך יופעל נגד ח"כים יהודים. יש לקבור אותו עכשיו, לפני שהוא יקבור את הדמוקרטיה, או מה שנשאר ממנה". לדברי זחאלקה, "חברו יחד פשיסטים, גזענים ואופורטוניסטים, כדי להעביר חוק שייתן אפשרות לחבר כנסת להדיח את עמיתו, ועל הדרך בוחרים ממחנה אחד יגברו על בוחרים ממחנה אחר, וישללו את זכותם לייצוג". ח"כ זחאלקה הזהיר כי "אם יתחילו לגרש ח"כים ערבים מהכנסת, כפי שמתכוונים תומכי החוק, הציבור הערבי יחרים את הבחירות ותהיה כנסת ליהודים בלבד. אז נוכל להקים פרלמנט משלנו ונבקש מהעולם להכיר בו, ונטען שאנחנו מיעוט בסכנה. רצינו להיות בכנסת, אך הטירניות של הרוב מונעת זאת מאיתנו".

יו"ר הרשימה המשותפת, חבר הכנסת איימן עודה, אמר בדיון על החוק כי אם יודחו חברים מסיעתו הוא ישקול להתפטר. "אנחנו נבחרנו על ידי העם שלנו ולא על ידי הימין", אמר עודה בוועדה. "לא נבחרנו על ידי חברי כנסת ואנחנו לא רוצים או מחפשים לרצות אותם. לכן, במידה ותחליטו להוציא את חברי בל"ד, אני שוקל להתפטר מהכנסת".

יו"ר ועדת החוקה ח"כ סלומינסקי, היוםצילום: אמיל סלמן

עודה אמר כי "למרות מסע הדה-לגיטימציה נגדנו והעלאת אחוז החסימה, החלטנו להישאר חלק מהפוליטיקה בישראל ועוד ממשיכים לרדוף אותנו". לדבריו, יש רצון להוציא את חברי רשימת בל"ד מהכנסת. "פתאום מתחילים לדבר על בל"ד ולא על הרשימה המשותפת, אחרי שהוציאו מחוץ לחוק את התנועה האסלאמית הצפונית, עכשיו מתחילים לעשות דמוניזציה נגד בל"ד", הוסיף. ח"כ עבדאללה אבו מערוף הוצא בכוח מהדיון תוך שהוא קורא - "החוק הזה הוא טרור כמו של משטרים אפלים".

ח"כ אחמד טיבי אמר כי: "לא קל להיות ערבי בישראל, וממש לא קל להיות ח"כ ערבי כאן בכנסת. זו פשרה אישית לא קלה. אתם חושבים שאנחנו קמים כל יום בבוקר ונוהרים לכנסת מתוך שמחה לראות חלק מכם כאן, שמפיצים נגדנו דברי שנאה וגזענות? קראו לחוק ההשעייה 'ערבים החוצה', ואני אומר כי החוק הזה הוא התרגום הפרלמנטרי לביטוי 'מוות לערבים'".

יו"ר ועדת החוקה ח"כ ניסן סלומינסקי, בירך על אישור החוק בוועדה, אך אמר כי "לצערי, לקראת ההצבעה הגיעו חברי כנסת רבים אשר לא חברים בוועדה במטרה לסכל את ההצבעה. זאת התנהגות שמביישת את הכנסת".

חבר הכנסת דב חנין (הרשימה המשותפת) התבטא בחריפות נגד החוק. "זהו רגע של שפל בהיסטוריה של הכנסת ושל ועדת חוקה", אמר חנין. "ראש הממשלה רוצה שהאזרחים הערבים בישראל לא יצביעו כדי שיהיה לו רוב מובטח להמשך השלטון. המסר של נתניהו לאזרחים הערבים: אם הח"כים שלכם מעצבנים את היהודים - אז נעיף אותם. אין לכם סיכוי להשפיע כאן".

חברת הכנסת רויטל סויד (המחנה הציוני) אמרה: "בואו נקרא לילד בשמו - זה חוק חיסול ממוקד. מיירטים את חברי הכנסת שלא מסכימים עם דעתם ומחסלים אותם פוליטית לעד". לדבריה, "השנאה לערבים מעוורת את עיני הח"כים עד שמחוקקים חוק שאין אף יועץ משפטי שתומך בו. העיוורון הופך את הקואלציה לאדישים וקהים אל מול הפגיעה החמורה בדמוקרטיה, אסור לתת לזה יד".

בהמשך פנתה ח"כ סויד ליו"ר ועדת החוקה, ח"כ ניסן סלומינסקי, ושאלה אותו: "אתה רוצה את הכח הזה בידיך ניסן? יבוא יום וזה יהיה נגדך. יום אחד יהיה פה רוב שיחליט שמי שלא מגנה את נוער הגבעות ותומך במלכות ישראל חותר תחת מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. מה תעשה אז?". סויד הוסיפה כי "גם אני לא רוצה בכנסת ח"כים שחותרים תחת קיומה של מדינת ישראל יהודית ודמוקרטית, מסיתים לגזענות ותומכים בארגון טרור. את ההחלטה על ההדחה צריך לקבל בית משפט עליון, ולא נבחרי ציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ