ראשי סיעות האופוזיציה לאדלשטיין: הורה לוועדת חוקה לקיים דיון חוזר בחוק ההדחה

לטענת ראשי הסיעות, סעיפי החוק לא נבחנו השבוע על ידי הוועדה באופן הדרוש לאישורו להצבעה בקריאה ראשונה. בכיר בקואליציה: החוק יובא להצבעה במליאה רק בעוד כשבועיים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דיון בוועדת חוקה בחוק ההדחה, השבוע
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראשי סיעות האופוזיציה פנו ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בדרישה שיורה על דיון נוסף בוועדת החוקה בחוק ההדחה, לקראת ההצבעה עליו בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. זאת לאחר שהשבוע החליטה הוועדה - ברוב של שבעה ח"כים - לאמץ את הנוסח שהציג היו"ר, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), ולהביא אותו להצבעה במליאה מטעם הוועדה. במקביל, בכיר בקואליציה אמר כי החוק - המהווה למעשה תיקון לחוק יסוד הכנסת המאפשר לכנסת להדיח ח"כ ברוב של 90 ח"כים ללא מגבלת זמן - לא יובא להצבעת המליאה בשבוע הקרוב, אלא רק בזה שאחריו.

לטענת האופוזיציה, בוועדה התקיים דיון עקרוני לגבי נחיצותו של החוק - במגבלת זמן נוקשה של 10 דקות לח"כ - ולאחריו בחר סלומינסקי לקטוע את הדיון ולא להיענות לדרישת הח"כים לנהל דיון ענייני ומעמיק על סעיפי החוק השונים. "כדי שההצעה תחשב ככזו המובאת מטעם הוועדה, הוועדה חייבת להיות באמת מעורבת באופן מהותי בגיבושה", כתבו חברי סיעות האופוזיציה במכתב ששיגרו אתמול לאדלשטיין.

במקום שחוק ההדחה יובא לאישור ועדת השרים לחקיקה ויוצג כחוק ממשלתי, החליט ראש הממשלה בנימין נתניהו לקדמו באמצעות ועדת החוקה, בה חברים שבעה חברי כנסת מהקואליציה ושישה חברי כנסת מהאופוזיציה. נוהל לא שגרתי זה אמור לאפשר לכנסת לקדם את החוק מבלי שהיועץ המשפטי לממשלה או משרדי הממשלה השונים יוכלו לעכב את קידומו בשל הערותיהם. בפועל, נציג היועמ"ש חשף השבוע לראשונה חוות דעת מטעם היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, שהכשיר את החוק אך הזהיר מפני פגיעתו האפשרית ביכולת המיעוט בישראל לקבוע את זהות נציגיו בכנסת.

גורם בכיר בקואליציה דחה את הביקורת על דרך אישור החוק בוועדה, אך העריך כי הוא לא יובא להצבעה במליאת הכנסת ביום שני הקרוב. לדברי הבכיר, "למרות טענות האופוזיציה, אין שום בעיה משפטית בדרך אישורו של החוק בוועדה, ולכן אין הצדקה לקיים עליו דיון חוזר". עם זאת, הוא הוסיף כי החוק לא צפוי לעלות להצבעה ביום שני הקרוב, אלא רק בעוד כעשרה ימים.

ראשי סיעות האופוזיציה הזכירו במכתבם לאדלשטיין כי מנדלבליט והיועץ המשפטי לכנסת איל ינון קראו לוועדה לנהוג בזהירות מיוחדת בחקיקה, נוכח הסכנה שהחוק ישמש לדיכוי של מיעוט בידי רוב דורסני. "אנו ערים לכך שאפשר להתייחס לדרישת הזהירות הזו כקישוט ריק מתוכן, שאין לו שום משמעות אמיתית, אבל לא זו הדרך שבה ראוי לכנסת להתייחס לעמדותיהם של גורמים משפטיים בכירים בשאלות חוקתיות", כתבו הח"כים.

לדברי יו"ר סיעת המחנה הציוני, ח"כ מרב מיכאלי, "נתניהו עושה כל פליק-פלאק כדי להסיח את דעתו של הציבור מהעובדה שהוא לא מצליח להביא ביטחון, וכבר חצי שנה משתולל פה גל טרור. חוק הדחת ח״כים לא יקדם את הבטחון אבל הורס את ישראל כמדינה דמוקרטית. לא בכדי גם בקואליציה שלו יש התנגדות לחוק הזה. נתניהו לא מיישם את המלצות הצבא נגד הטרור, אבל מנסה לבטל את החלטות הציבור והבוחרים".

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ דב חנין, הוסיף כי "הממשלה מנסה להעביר חוק פסול ומסוכן בדרך פסולה ובעייתית. יו"ר הכנסת חייב להתערב גם כדי להגן על המיעוט וגם כדי להגן על תקינות הליך החקיקה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ