ועדת השרים לחקיקה דחתה שורה של הצעות חוק למען בעלי חיים

ההצעות, שהוגשו לקראת יום זכויות בעלי החיים בכנסת, נועדו בין היתר להגביל הרבעת כלבים ושימוש במלכודות דבק. שר החקלאות אורי אריאל היה המשתתף היחיד בדיון ולמעשה דחה אותן לבדו

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

ועדת השרים לחקיקה דחתה היום (ראשון) שורה של הצעות חוק שהוגשו לקראת יום זכויות בעלי החיים בכנסת, שיצוין מחרתיים. אף אחת מההצעות לא אושרה, אף שעל חלקן חתומים גם חברים בקואליציה. שר החקלאות, אורי אריאל, המופקד על חוק צער בעלי חיים, היה המשתתף היחיד בדיון שעסק בהצעות למען זכויות בעלי חיים ולמעשה דחה אותן לבדו. בין החוקים שנדחו: הגבלת הרבעת כלבים, קנס מוגדל לבעלי כלבים משוטטים שלא עוקרו או סורסו, סימון ביצים בהתאם לסוג הלול שבו הוחזקו התרנגולות, איסור שימוש במלכודות דבק למכרסמים והצעת חוק יסוד: זכויות בעלי החיים. לדברי אריאל, אם ההצעות היו מתקבלות הן היו מביאות להחמרה במצב בטווח הארוך.

ארגונים למען בעלי חיים מעריכים כי עשרות אלפי כלבים נטושים מומתים מדי שנה בהסגרים, נורים למוות או מתים ברחובות כתוצאה מרעב והזנחה. שתיים מהצעות החוק שנדחו נועדו לצמצם את מספר הכלבים הנטושים. הצעת חוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) קובעת כי בנוסף לקנס הרגיל יוטל קנס מוגדל בסך 3,000 שקלים על בעלי כלבים שאינם מעוקרים או מסורסים וייתפסו משוטטים. הקנס המוגדל יבוטל בתנאי שהבעלים יסכימו לסרס או לעקר את הכלב. "מדינת ישראל מתמודדת עם תופעה נרחבת של התרבות בלתי מבוקרת של כלבים", נכתב בדברי ההסבר להצעה. "אחד המקורות המרכזיים לתופעה עגומה זו הוא החזקה בלתי אחראית של כלבים - בעלים של כלבים אשר מתירים להם לשוטט בחוץ ללא השגחה. כלבים אלו, אם אינם מעוקרים או מסורסים, מזדווגים ומתרבים. לרוב, אין מי שיאמץ את הגורים שנולדים, ורובם נדונים לחיים קצרים ואכזריים".

הצעת חוק נוספת, של ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני), יו"ר השדולה למען בעלי חיים בכנסת, נועדה לצמצם מכירת בעלי חיים ומגבילה את הרבעתם. ההצעה קובעת כי אדם שיבקש לזווג או למכור כלבים וחתולים יידרש לקבל רישיון מהווטרינר העירוני. הרישיון יינתן בתנאים הבאים: בעל החיים רשום כגזעי; בעל החיים אינו לוקה בעיוות גנטי שעלול להיות מועבר לצאצאיו; המבקש לא הפר את הוראות חוק צער בעלי חיים; והווטרינר העירוני שוכנע כי תנאי ההחזקה של בעל החיים וצאצאיו יהיו הולמים. בנוסף, קובעת הצעת החוק כי ניתן יהיה להחרים ולעקר או לסרס כלבים או חתולים שיזווגו בלא רישיון. דינו של העובר על הצעת החוק - שנת מאסר בפועל או קנס של עד 75 אלף שקלים.

כמו כן, נדחתה הצעת חוק של ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), העומדת בראש השדולה לצד שמולי, ולפיה תהיה חובה לסמן ביצים ומארזי ביצים לפי שיטת הגידול של התרנגולות שהטילו אותן: בכלובים, בלולי חופש עם חצרות, בלולים אורגניים או בלולים ללא כלובים וללא חצרות. עיקרי ההצעה תואמים טיוטה של תקנות שיזם משרד החקלאות, אך אינן מקודמות זה שנים. שיטת הסימון המוצעת היא זו הקיימת היום בכל האיחוד האירופי. ההצעה אינה קובעת אילו שיטות אסורות או מותרות לגידול תרנגולות המשמשות להטלת ביצים, אלא נועדה ליצור שקיפות ולהגן על יכולתו של הצרכן לברור את הביצים שיקנה בהתאם למצפונו.

גם הצעת החוק שהגישו חברי הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני) ודב חנין (הרשימה המשותפת) להגבלת השימוש במלכודות דבק למכרסמים, נדחתה. בהצעה צוין כי המלכודות הן משיטות ההרג האכזריות ביותר למכרסמים, שסבלם עשוי להימשך יותר מיממה עד למותם מקור, מרעב, מצמא או מחנק. ההצעה אוסרת הפצת מלכודות דבק לציבור הרחב ומגבילה את השימוש בהן למדבירים מורשים בלבד, בנסיבות חריגות ובתנאים מוגדרים.

ועדת השרים דחתה גם את הצעת חוק יסוד: זכויות בעלי החיים, שיזם ח"כ איל בן ראובן (המחנה הציוני) וחתומים עליה בין השאר חברי כנסת מהליכוד ומכולנו. ההצעה מחייבת כל אדם המחזיק בבעל חיים לדאוג למימוש צרכיו וזכויותיו, קובעת שרשויות המדינה יגנו על בעלי חיים מפני פגיעה בזכויותיהם המעוגנות בחוק ואוסרת לפגוע בחייהם, בגופם, ובבריאותם הנפשית או בסביבת המחיה של חיות בר.

בעמותות "אנונימוס" ו"תנו לחיות לחיות", שהיו מעורבות בניסוח כמה מהצעות החוק שנדחו, מתחו ביקורת חריפה על שר החקלאות. "בישראל יש ציבור גדול שאכפת לו מבעלי החיים, והיום הממשלה הוכיחה שהיא מנותקת מרחשי הציבור. שר החקלאות הוא השר הממונה על הגנת בעלי חיים, אך בפועל הוא מתנגד לכל מהלך שמנסה לשפר, ולו במעט, את מצבם העגום. הצעות החוק שהובאו לשולחן הממשלה אינן כרוכות בתקציב ממשלתי", מסרו. "כשהממשלה מתנערת מאחריותה לגורלם של בעלי החיים, הכוח לשינוי הוא בידי האזרחים: באימוץ כלבים וחתולים במקום בקניית בעלי חיים, ובחרם צרכני על תעשיות מתעללות והעדפת מזון מהצומח".

אורי אריאל מסר בתגובה: "נושא צער בעלי החיים קרוב לליבי וכשר החקלאות אני מחויב לו מוסרית וציבורית. במהלך החודשים שבהם אני בתפקיד הספקנו לסיים תהליכים ששנים לא טופלו. כך למשל, אישרנו את התיקון החשוב לחוק צער בעלי חיים שמחמיר את הענישה עם העבריינים, מאציל סמכויות רחבות יותר לפקחים ומרחיב את ההגדרות של תחומי האחריות של הבעלים. כמו כן, אישרנו את פקודת הכלבת שתקל על הטיפול בכלבים נושכים ובאופן חדשני תאפשר הסגר בייתי במידה והכלב הנושך לא מסכן אחרים".

בעניין דחיית ההצעות הוסיף אריאל: "בוועדת השרים לחקיקה עלו היום מספר הצעות חוק פרטיות הנוגעות לצער בעלי חיים, שמטרתן היתה טובה ונכונה אולם לצערי, הדרך למימושה היתה בעייתית. גם במהלך הדיונים עם הגורמים המקצועיים במשרד החקלאות ובמשרד המשפטים עלו מספר בעיות משפטיות שהצעות החוק לא פותרות אלא מייצרות. לכן, בתיאום מלא עם גורמי המקצוע, החלטנו שלא לאשר היום פתרון מהיר שבסופו של דבר יגרום בעתיד לבעיות גדולות יותר. כך למשל, השלשת הקנסות לסכומים דרקוניים אינה סבירה ועלולה לייצר אפקט בומרנג, דרישה לאסור זיווג של כלב או חתול עד שיוציא רישיון היא לא מציאותית שתגחיך את המצב ועוד ועוד. אני מאמין שהתשובה לבעיות עומק היא פתרונות עומק, ולכן התקנות הממשלתיות שאנחנו מביאים הן הדרך הנכונה והאפקטיבית".

השר אורי אריאלצילום: מרק ישראל סלם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ