יאיר אטינגר

רב הכותל שמואל רבינוביץ קורא לחברי הכנסת החרדים לחוקק חוק שלכאורה ימנע את יישום מתווה מנדלבליט שקיבל תוקף של החלטת ממשלה והוא היה שותף מרכזי בו. רבינוביץ שיגר היום (שני) מכתב לראשי המפלגות החרדיות, וקרא להם לחוקק חוק שישמר את הסטטוס קוו בכותל, לכאורה בניגוד להחלטת הממשלה שהתקבלה רק לפני חודש וחצי. החוק שמציע רבינוביץ גם אמור לעקוף את פסיקת בית משפט המחוזי בירושלים משנת 2013 שאפשרה לנשות הכותל להתפלל "כדרכן", וללא שום סייגים, ברחבת התפילה המרכזית.

במכתבו, רבינוביץ לא מזכיר מפורשות את מתחם קשת רובינסון, שם אמורה לקום רחבת תפילה שוויונית, אך קורא לחברי הכנסת לפעול "לעצירת חילול הקודש בכותל המערבי", ולהתנגד למי שמבקשים "לקרוע את הכותל ואת עם ישראל לזרמים וגזרים ובה בעת ממשיכים לטעון כולה שלי". המכתב מנוסח כך שניתן לפרש אותו כקריאה להדק את אחיזתו שלו ברחבת הכותל המרכזית (הצפונית), שממילא אמורה להישאר תחת פיקוחו. מאחורי הקלעים עומד רצונו של רבינוביץ לגלגל את הכדור לראשי המפלגות החרדיות, לאחר שאלה נמנעו מלתת לו גיבוי, מול הביקורת בתקשורת החרדית, בחודש וחצי שחלפו מאז החלטת הממשלה.

רבינוביץ התייחס לאישור הצעת החוק של יהדות התורה להרחקת הרפורמים מהמקוואות השבוע בוועדת השרים לענייני חקיקה, וכתב: "קורא אני לכם לפעול באותה הנחישות לעצירת חילול הקודש בכותל המערבי שאין לשער את נזקיו הרוחניים. במשך שנים ניצבתי לבדי מול מאבקם הנחוש של הזרמים החדשים וחוד החנית שלהם ארגון נשות הכותל. שוב ושוב החריפו נשות הכותל את צעדיהן מתוך מטרה ליצור פרובוקציות מחלוקת ופגיעה ברגשות המתפללים וקדושת הכותל. כעת גדשה הסאה. הם מבקשים לקרוע את הכותל ואת עם ישראל לזרמים וגזרים ובה בעת ממשיכים לטעון כולה שלי". באמירה זו התכוון רבינוביץ לעתירה של קבוצה מפורשות נשות הכותל שאינה מוכנה לקבל את ההסדר, שעל פיו נשות הכותל יתפללו במתחם קשת רובינסון, ודורשת להמשיך להתפלל ברחבה המרכזית.

"לנוכח הסכנה הנוראה המרחפת מעל לכותל אני פונה אליכם כי תפעלו באותה הנחרצות ובאותה מסירות הנפש לשמור על קדושת הכותל המערבי ולחוקק חוק שישמר את הסטטוס קוו כמו שהיה טרם החלטתו של השופט משה סובל ביום י"ג ניסן התשע"ג". החלטתו של השופט סובל קטעה מדיניות של מספר שנים, שבה נהגה משטרת ישראל לעצור את נשות הכותל על תפילות בכותל, כולל על התעטפות בטליתות. רבינוביץ, שעד כה ספג את הביקורת לבדו מהתקשורת החרדית, כותב לשרים ליצמן דרעי ולח"כ גפני "זוהי שעה היסטורית ומי יודע אם לעת כזאת הגעתם למלכות".

שמואל רבינוביץצילום: גדעון מרקוביץ

לפני חודש וחצי אישרה הממשלה מהלך שאמור היה לסיים מחלוקת בת 27 שנה סביב זכויות התפילה של נשות הכותל, המבטא גם הכרה ממלכתית ראשונה מסוגה במנהגי התפילה הרפורמיים והקונסרבטיביים.

בצעד תקדימי, התקנות קובעות כי לא תהיה ברחבת התפילה הדרומית דריסת רגל לרבנות הראשית, לשר לשירותי דת ולרב הכותל. הסמכות ניתנת בידי המועצה הציבורית החדשה שתוקם. מנגד, פשרת מנדלבליט קובעת כי התפילות ברחבה הצפונית – המוכרת היום כאתר הכותל המערבי – יתבצעו אך ורק על פי דין תורה, ובאישור הרבנות הראשית ורב הכותל.

הפשרה היא ליבת הדו"ח שחיברה הוועדה בראשות מזכיר הממשלה הקודם, אביחי מנדלבליט. לפי דרישת החרדים הממשלה לא קיימה הצבעה על "אימוץ" מסקנות הוועדה, משום שבין פרקיה יש התייחסות מפורשת לרפורמים ולקונסרבטיבים ולמנהגי התפילה שלהם, אלא רק על "יישום" ההמלצות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ