השרים יתבקשו לאשר את הרחבת סמכויות החיפוש על חשודים

החוק מסדיר לראשונה גם את סמכויות החיפוש במחשבים. בין היתר, החוק יחייב לראשונה שוטרים למלא דו"ח בעת חיפוש גופני ויאפשר להם לאסוף מידע משרתים ומרשתות פנימיות של חברות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיפוש גופני בזירת פיגוע בשער שכם בירושלים, בחודש שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרת המשפטים איילת שקד צפויה להביא ביום ראשון לאישור ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק נרחבת להסדרת סמכויות החיפוש והתפיסה של שוטרים. החוק כולל הרחבה של סמכויות החיפוש על גופו של אדם ובמתחמים שבהם חשד לפעילות פלילית. החוק מסדיר לראשונה גם את סמכויות החיפוש במחשבים ובחומר המאופסן במערכות מחשוב שונות. בין היתר, החוק יחייב לראשונה שוטרים למלא דו״ח בעת חיפוש גופני על אדם ויאפשר להם לאסוף מידע משרתי אחסון מידע, מרשתות אינטרנט פנימיות של חברות ומספקי שירות בתחומי המחשוב והאינטרנט.

הרחבת סמכויות השוטרים מתבססת על המלצות ועדה ציבורית בראשות השופט בדימוס דב לוין ז״ל שהתכנסה במהלך שנות ה-90. בנוסח טיוטת החוק מובהר כי המלצות ועדת לוין שונו ועודכנו בעת ניסוח הסעיפים החדשים ״בעקבות הניסיון שהצטבר בהפעלת הסמכויות ודיונים שנערכו בפרק הזמן שחלף מאז גובשו המלצות הוועדה״. החוק החדש מחליף, בין היתר, את החקיקה המנדטורית התקפה כיום והוא הותאם כדי לסייע להתמודדות עם פשיעת סייבר. במשרד המשפטים כינו את החוק ״חוק החיפוש״.

סעיף 20 בחוק קובע עילות המאפשרות לשוטר לערוך חיפוש במתחם כלשהו ללא צו בית משפט. על פי הנוסח המוצע, שוטר יוכל לערוך חיפוש ללא צו בארבע עילות שונות: חשד שבמקום מתבצעת או בוצעה עבירה, פנייה של בעל הנכס למשטרה בבקשה לעזרה, אדם המצוי בבית פונה לעזרה או בעת מרדף אחרי אדם המתחמק ממעצר ומסתתר במקום. נוסף על עבירות פשע, גם חשד לעבירות עוון יוכלו להצדיק חיפוש. שוטר אף יוכל לבצע חיפוש ללא צו במתחם מסוים, אם קיבל אישור מהאדם במקום לבצע את החיפוש.

ועדת לוין המליצה לעגן בחוק גם סמכות חיפוש סמוי, שנערך בלא ידיעת בעלי המתחם, סמכות שלא קיימת כיום למשטרה. החוק החדש קובע כי מדובר בחיפוש יוצא דופן שטעון אישור מיוחד של בית המשפט.

בהודעת משרד המשפטים נכתב כי "הצעת החוק מאזנת בין האינטרס של שמירה על שלום הציבור לבין האינטרס של מניעת פגיעה בזכויות הפרט".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ