ועדת השרים לחקיקה תדון בהורדת גיל ההצבעה לכנסת ל-17

מטרת הצעת החוק, בה תומכים ח"כים מכל קצוות המפה הפוליטית, היא להעלות את אחוז ההצבעה בישראל, שעמד ב-2015 על 72.3%. מומחים מזהירים: המהלך עלול דווקא לפגוע באחוזי ההצבעה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת השרים לחקיקה צפויה להחליט מחר (ראשון) אם לתמוך ביוזמה חוצת מפלגות להורדת גיל ההצבעה מ-18 ל-17, כבר ממערכת הבחירות הבאה. מטרת הצעת החוק היא להעלות באופן משמעותי את אחוזי ההצבעה בישראל, אשר עמדו בבחירות האחרונות על 72.3% בלבד. 

לצד ח"כ יעקב מרגי (ש"ס), נורית קורן (הליכוד) ומירב בן ארי (כולנו) חתמו על הצעת החוק גם חברי כנסת מהאופוזיציה, ובהם עבד אל-חכים חאג' יחיא ודב חנין (הרשימה המשותפת), מאיר כהן (יש עתיד) ויוסי יונה (המחנה הציוני). “כדי להעלות את אחוז ההצבעה יש לשתף את הצעירים בעם אשר יש להם התעניינות בפוליטיקה הישראלית. צעירים בגיל 17 בוגרים דיים כדי להשתתף בבחירות ולהשפיע", כתבו הח"כים.

מחסן קלפיות בחולון, ארכיון
מחסן קלפיות בחולון, ארכיוןצילום: אבי אוחיון / לע"מ

אלא שכלל לא ברור אם הורדת גיל המצביעים תעלה את אחוזי ההצבעה בישראל. ייתכן שהיא תשיג את התוצאה ההפוכה ותוביל לירידה נוספת. במסמך מנומק ששיגרו מומחי המכון הישראלי לדמוקרטיה לחברי הוועדה, נחשפו שורה של נתונים המעידים על כך שהחוק עלול דווקא לחבל עוד יותר באחוזי ההצבעה, ולא לשפרם. לצד האדישות הכללית המאפיינת בעשורים האחרונים את המצביעים הצעירים בעולם המערבי, מציגים מומחי המכון את שיעורי ההצבעה במדינות שהחליטו לאחרונה על מהלך דומה.

כך לדוגמה, בארגנטינה חל שינוי זניח בלבד באחוזי ההצבעה: בבחירות 2011, לפני הורדת גיל ההצבעה, עמד שיעור ההצבעה על 79% ובבחירות 2015, אחרי ההורדה לגיל 16, הוא עלה ל-81% בלבד. באוסטריה, לעומת זאת, חלה ירידה לאורך השנים: בבחירות 2006 (לפני ההורדה) עמד שיעור ההצבעה על 78.5%. בבחירות 2008 הוא רשם עלייה זניחה ל-78.8% ואילו בבחירות 2013 הוא ירד ל-74.9% בלבד.

אנשי המכון הציגו מחקר השוואתי מ-2004 ממנו עולה כי בשני העשורים שקדמו לפרסומו הפך ציבור המצביעים הצעירים ברחבי העולם לאדיש פוליטית ובעל נטייה גוברת והולכת לא להשתתף בבחירות. בקנדה בשנת 2011 הצביעו צעירים עד גיל 24 פחות מכל שכבת גיל אחרת. נתונים דומים עלו מניתוח מערכת הבחירות בבריטניה ב-2005.

עם זאת מציינים אנשי המכון הישראלי לדמוקרטיה כי הם אינם משוכנעים שהנתונים שהציגו יכולים לנבא את ההשפעה של הוספת מצביעים צעירים על אחוזי ההצבעה בישראל. "ייתכן שבאקלים החברתי הישראלי הורדת גיל ההצבעה לא תביא לירידה באחוזי ההצבעה", נכתב בחוות הדעת. "ייתכן כי העניין בבחירות של תלמידי תיכון, הנמצאים במסגרת חברתית יומיומית קבועה ותוססת, יהיה גבוה ואולי הם יבואו להצביע באחוזים יפים. אפשר להניח גם שמשרד החינוך יעביר בשנת בחירות מערכי שיעור שיעודדו הצבעה".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ