יהונתן ליס
יהונתן ליס

חוק הדגל של ישראל ביתנו, הקובע עונש מוות למחבלים, צפוי לעלות ביום ראשון הקרוב לדיון בוועדת השרים לחקיקה. החוק נועד להרחיב את השימוש בעונש מוות כלפי מורשעים בעבירות טרור. לצד חברי ישראל ביתנו חתומים על ההצעה גם חברי כנסת מהליכוד ומהבית היהודי. בעבר דחתה מליאת הכנסת את הצעת חוק וראש הממשלה בנימין נתניהו הורה על הקמת ועדה לגיבוש עמדה קואליציונית בנושא. 

שופטי בתי הדין הצבאיים מוסמכים כבר היום להטיל עונשי מוות על מחבלים, אלא שמאז קום המדינה הוטל העונש רק במקרים ספורים. העונש לא בוצע מעולם כיוון שהומתק בסופו של דבר. ההצעה החדשה נועדה להקל על הטלת העונש ועל מימושו.

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן בישיבת סיעה, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי

אחד מסעיפי החוק קובע כי בניגוד לנוסח הנוכחי בחוק השיפוט הצבאי, בית המשפט יוכל לגזור עונש מוות גם במקרה שבו ההחלטה לא התקבלה פה אחד, אלא ברוב רגיל של שופטי ההרכב. סעיף נוסף בחוק קובע כי לא ניתן יהיה להקל בעונשו של מי שנגזר עליו עונש מוות בגזר דין סופי.

יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, הסביר שהחוק נועד גם להיאבק בתופעת שחרור אסירים פלסטינים בעסקאות מדיניות. "שחרור מחבלים, בהם מחבלים שביצעו את הפיגועים הנוראים ביותר, לאחר תקופת מאסר שלא הושלמה, כפי שקרה כבר כמה פעמים בעסקאות שונות, מעבר לפגם המוסרי המהותי שבו, גם מעביר מסר הפוך לחלוטין מזה שנדרש במלחמה בטרור, פוגע קשות בהרתעה ומעודד את הטרוריסטים", נימק ליברמן בדברי ההסבר להצעת החוק. "במציאות עמה מתמודדת ישראל עונש מוות למחבלים הוא הכרח הרתעתי".

הצעת החוק זהה לחלוטין לזו שהגיש חבר הכנסת לשעבר שרון גל בשם סיעת ישראל ביתנו. ביולי אשתקד נדחתה ההצעה במליאת הכנסת. השרים נפתלי בנט ודני דנון, שהצהירו כי גם הם תומכים בחוק, נעדרו מההצבעה. בסך הכל הצביעו 94 חברי כנסת נגד ההצעה, ושישה חברי כנסת בלבד - כולם מישראל ביתנו - תמכו בה. ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט אז לקבור את החוק והורה, כאמור, על הקמת ועדה בעניין. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ