יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי ועדת השרים לחקיקה אישרו היום (ראשון) את הצעת חוק שתאפשר, לראשונה, גם לנשים היולדות בביתן לקבל מענק לידה. עד היום הופלו נשים שילדו בבית בשל רצונה של המדינה לעודד לידה בבתי החולים, שנחשבה עד לאחרונה לבטוחה יותר.

מענק הלידה מסתכם כיום ב-1,751 שקל עבור הילד הראשון במשפחה, 788 שקל עבור הילד השני ו-525 שקל בגין כל ילד נוסף. כיום מתקיימות בישראל בין 600 ל-800 לידות בית מדי שנה, ולפיכך תוספת התקציב השנתית המקסימלית בעקבות החוק החדש תסתכם ב-1.4 מיליון שקל.

ח"כ זנדברג וח"כ רוזין בכנסת, בפברוארצילום: אמיל סלמן

ההצבעה על החוק תוכנה לשבוע שעבר אך נדחתה, ואושרה היום על ידי ועדת השרים. יוזמת החוק, ח"כ תמר זנדברג (מרצ), העריכה שחברי הוועדה ייתמכו בחוק, אף שהיוזמה הגיעה מקרב שורות האופוזיציה. הצעה רחבה יותר של ח"כ זנדברג בנושא עלתה לוועדת שרים לחקיקה לפני מספר שבועות וקיבלה את תמיכת שרת המשפטים ח"כ איילת שקד. שקד פעלה להשגת הסכמה מול שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן אשר נרתם גם הוא לעצירת האפליה. כעת הוגשה ההצעה המתוקנת שקיבלה את תמיכת חברי ועדת השרים, עם בקשה של שקד לשחרור ההצעה מחובת הנחה, מה שיאיץ את קידום החוק בכנסת.

לקראת הדיון פרסמו בשבוע שעבר זנדברג ושקד הודעה משותפת, בה הביעו תמיכה בשינוי המוצע. ״המדינה צריכה לאפשר חופש בחירה לנשים ולא להפלות לרעה את מי שבוחרת ללדת בבית״, אמרה זנדברג. לדבריה, ״המענק נועד לאפשר תשלום הוצאות ראשוניות עבור הילוד, והמקום שבו האם בוחרת ללדת אינו רלבנטי לעניין. מחקרים מראים כי ההצדקה הרפואית אינה תקפה כאשר מדובר בהריון בסיכון נמוך המלווה על ידי מיילדת, ואסור למנוע מאשה לבחור באפשרות האישית הטובה ביותר בשבילה באמצעות סנקציה כלכלית". לדברי שקד, "בחירתה של אישה איפה וכיצד ללדת את ילדיה חייבת להישאר ברשותה. הריון ולידה הם תהליכים מורכבים, אישיים ופרטיים ועל המדינה לכבד כל החלטה שתתקבל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ