היועמ"ש: הצעת החוק שמדירה רפורמים וקונסרבטיבים ממקוואות - אינה חוקתית

בחוות דעת קובע אביחי מנדלבליט כי התרת הטבילה במקוואות ציבוריים בדרך הלכתית מסוימת בלבד "פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת". לטענתו, הנוסח הקיים של הצעת החוק אינו מקיים את הדרישות החוקתיות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, מתנגד להצעת החוק שתדיר רפורמים וקונסרווטיבים מהמקוואות ותפגע בפרטיות הטובלים. בחוות דעת שגיבש ופורסמה הערב (ראשון) קובע מנדלבליט כי התרת הטבילה במקוואות ציבוריים בדרך הלכתית מסוימת בלבד "פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, עד כדי פגיעה בכבוד האדם המעוגן בחוק היסוד ובזכות לשוויון". לטענתו, הנוסח הקיים של הצעת החוק אינו מקיים את הדרישות החוקתיות על פי הדין.

במקביל, חברי הכנסת המתנגדים לחוק הצליחו לחסום כל אפשרות לחקיקתו במתכונתו הנוכחית. על פי סיכום שהושג בין השותפות הקואליציוניות, יוזם החוק ח"כ משה גפני (יהדות התורה), לא יוכל לקדם את החוק בוועדות או במליאה אם לא יציג נוסח חדש שיהיה מוסכם על מתנגדיו, בעיקר בבית היהודי ובכולנו.

ח"כ משה גפני בוועדת הכספים בכנסת, בשבוע שעברצילום: אמיל סלמן

הכרזת היועץ המשפטי לממשלה עשויה לסייע לח"כים החרדים להתפשר על נוסח חדש, לאחר שבשבועות האחרונים הם הגבירו את איומיהם במשבר קואליציוני בעקבות פסיקת העליון. בעקבות ההסדר שהושג, נאלצו חברי הכנסת מהבית היהודי להצביע בכנסת בעד ההצעה. במפלגה אומרים כי הסכימו להצביע בעד החוק בתמורה להבטחה כי בנוסח הסופי שלו תעוגן האפשרות כי נשים יטבלו במקווה לבד, ללא נוכחות של בלנית.

חוק המקוואות נועד לחזק את הפיקוח הרבני, אולם עורר שיח ביקורתי גם בתוך הציבור החרדי ביחס לנעשה במקוואות. הרב הראשי דוד לאו הוציא היום מכתב, ובו הבהרות על המדיניות הרצויה במקוואות של המועצות הדתיות. הוא כתב כי "תפקיד הבלנית במקווה הטהרה נועד לסייע לטובלות לקיים את מצוות הטבילה כהלכתה. עיקר פעילותה תיעשה על ידי עצה וסיוע לרווחת הטובלות. מן הראוי הוא שהבלנית תציע את עזרתה, וכאשר הטובלת אינה חפצה בכך אין להקשות עליה". עם זאת, בלשכתו הבהירו כי הרב לאו דוחה את הדרישות שהעלו קבוצות של נשים אורתודוקסיות לאחרונה לטבול ללא פיקוח כלשהו של בלנית.

הצעת החוק עברה בקריאה טרומית בכנסת בשבוע שעבר. אף שבכיר בליכוד הבהיר שהחוק לא יעלה להצבעה, החליטו ראשי סיעות הקואליציה לאפשר את המהלך, בעקבות ההבנות שלפיהן הנוסח המקורי ישתנה משמעותית לאחר ההצבעה. ההחלטה העניקה לח"כים החרדים הישג סמלי בלבד, אך אפשרה להם במקביל "לשחרר לחץ" וליצור את הרושם בציבור החרדי שהקואליציה מקדמת מתווה לביטול גזרות בית המשפט העליון.

לדברי גפני, פסיקת העליון מפרה את הסטטוס קוו בענייני דת ומדינה. מתנגדי החוק טוענים כי הוא יפגע לא רק בזרמים הלא-אורתוקסיים אלא גם בציבור רחב של נשים הטובלות במקוואות. החשש של נשים הטובלות במקוואות, ובהן גם נשים אורתודוקסיות, הוא כי החוק יגרום להחמרה בפלישה לחייהן הפרטיים. כיום, מידת הפולשנות של השאלות הנשאלות על ידי הבלנית משתנה ממקווה אחד למשנהו. בחלק מהמקוואות הציבוריים טובלות גם נשים לא נשואות המקיימות יחסי מין - דבר המנוגד כמובן להלכה. אם החוק המחייב טבילה הלכתית במקוואות יעבור, יאלץ הדבר את כלל הבלניות לנקוט בגישה מחמירה כלפי הטובלות. הצעת החוק עברה בקריאה טרומית ברוב של 42 מול 38 ח"כים והיא תועבר לוועדת הפנים והגנת הסביבה.

ההצעה נוסחה על רקע פסיקת בית המשפט העליון בחודש פברואר, לפיה יש לאפשר טבילה במקוואות ציבוריים של מתגיירים במסגרת גיור שאינו ממלכתי. השופטים קיבלו פה אחד את ערעורן של התנועה המסורתית והתנועה ליהדות מתקדמת נגד החלטת בית המשפט לעניינים מנהליים בבאר שבע, ואף קבע כי למרות שמדובר בעתירה נקודתית נגד המועצה הדתית בבאר שבע והמשרד לשירותי דת - פסק הדין תקף לכלל הרשויות.

בתגובה להחלטת היועמ"ש, מסר עו"ד יזהר הס, מנכ''ל התנועה המסורתית: "חוק המקוואות הוא לא רק לא חוקתי, ולכן לא יכול היועמ"ש להגן עליו בעליון, אלא גם חוק אנטי יהודי ואנטי ציוני. זה חוק שאם היה מתקבל, היה חותם את הגולל על היותה של מדינת ישראל הבית הלאומי של הבית היהודי".

בתגובה לדברי מנדלבליט אמרה ח"כ רחל עזריה (כולנו), "כפי שאמרנו מהרגע הראשון, חוק המקוואות פוגע באופן חמור בציבור הטובלות. לפיכך התחייבנו בכולנו שהחוק לא יעבור כלשונו ושנמנע כל פגיעה אפשרית בציבור הטובולות הדתיות והמסורתיות. אני מברכת על חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה שמחזקת את עמדתנו. במשך שנים רבות, קולן של הנשים הדתיות והמסורתיות לא נשמע בנושאים אלו, וכעת קולנו נשמע באופן צלול וברור". ח"כ עליזה לביא (יש עתיד) אמרה כי "המקוואות הן של כלל הציבור, אופן הטבילה במקווה טהרה יתבצע לפי מנהגה של הטובלת ואיש אינו רשאי לתחקר אישה, לחדור לחייה האישיים או לבצע בדיקות ללא הסכמתה המפורשת".

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית אמר כי חוות הדעת של היועץ המשפטי לממשלה "מעניקה גושפנקא משפטית לתחושה של רוב הציבור הישראלי שמואס בהתנהלות הדורסנית של הממסד הרבני. במשך שנים ארוכות דחו המפלגות החרדיות כל פתרון פרמגטי בנושא המקוואות. הצעת החוק היא המשך ישיר של אותה התנהלות כוחנית ואין לנו ספק כי למרות הלחץ הפוליטי של המפלגות החרדיות על ראש הממשלה, חוק המקוואות לא יאושר בסופו יום".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ