כחלון מתייצב בראש המאבק נגד חוק המקוואות: יש לכבד את מנהגי הטובלות באשר הן

יו"ר כולנו, שלא התבטא עד כה בנושא אף שמפלגתו מובילה את המחאה נגד ההצעה, הצטרף לדברי היועמ"ש ואמר כי היא "פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת כולנו ושר האוצר משה כחלון, התייצב הבוקר (שני) בחזית המאבק נגד הצעת חוק המקוואות שמקדמות המפלגות החרדיות. "אני תומך בעמדת היועץ המשפטי לממשלה אשר משמעותה שמירת הסטטוס קוו בנושא הטבילה במקוואות וחופש הדת", הבהיר כחלון.

החוק קובע כי המקוואות יפעלו אך ורק על פי ההלכה ובהתאם להנחיית הרבנות הראשית. הוא נועד לעקוף את פסיקת בג"ץ מהחודש שעבר שחייבה את המועצות הדתיות לאפשר למתגיירים בגיורים רפורמיים וקונסרבטיביים לטבול במקוואות הציבוריים. אמש הודיע היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כי הצעת החוק אינה חוקתית. לדבריו, התרת הטבילה במקוואות ציבוריים בדרך הלכתית מסוימת בלבד "פוגעת בליבת הזכות לחופש הדת, עד כדי פגיעה בכבוד האדם המעוגן בחוק היסוד ובזכות לשוויון". לדברי כחלון, "העמדה שהוצגה על ידי היועץ המשפטי תואמת את עמדת סיעת כולנו והיא שיש לכבד את מנהגי הטובלות במקוואות באשר הן".

מדובר בהתבטאות פומבית ראשונה של כחלון בנושא, אף שמפלגתו הובילה בתוך הקואליציה את המחאה נגד החוק בשבועות האחרונים. ההתנגדות לחוק בכולנו ובבית היהודי הביאה בשבוע שעבר להסדר שבעקבותיו אושר החוק בקריאה טרומית במליאה, אך נבלם - ולא ניתן יהיה לקדם אותו אלא אם יימצא נוסח חלופי שיהיה מקובל על כל סיעות הקואליציה. המהלך העניק לחרדים, שאיימו בפרישה מהממשלה, הישג סמלי בלבד עם אישורו בקריאה טרומית אך לא ברור אם ניתן לגבש נוסח חלופי מוסכם.

כחלון הבהיר היום כי מפלגתו תתעקש לשמר את הסטטוס קוו בנושאי דת ומדינה. "הנוסח המקורי של החוק מנוגד לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו ופוגע בכבודו של האדם ובכבודן של הנשים. נמשיך בסיעת כולנו לשמור על הסטטוס קוו הממלכתי בנושאי דת ומדינה לטובת הציבור החילוני, המסורתי והדתי", אמר שר האוצר.

ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) אמרה היום בתגובה: "חוק המקוואות הוא לא רק לא חוקתי, כפי שקבע בצדק היועמ"ש, הוא גם לא מוסרי. יחד עם הזיגזג בעניין הכותל - זה חוק שמרחיק את העם היהודי ממדינת ישראל במקום לקרב את כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ