אושר בטרומית: עד שלוש שנות מאסר על ביזוי דגל ישראל

הצעת החוק הוגשה על רקע גל הטרור הנוכחי. בעקבות התנגדות בקואליציה לא נערכה הצבעה על סעיף המאפשר לבית המשפט לשלול מאזרח ששרף את הדגל זכאות לשירותי בריאות ודמי אבטלה

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שריפת דגלים בל"ג בעומר במאה שערים, ב-2008
יהונתן ליס

הצעת החוק להחמרת העונש על פגיעה בדגל ישראל אושרה היום (רביעי) בקריאה טרומית על ידי מליאת הכנסת. ההצעה משלשת את תקופת המאסר המקסימלית על השחתת הדגל. בנוסח המקורי מאפשרת ההצעה אף לשלול קצבאות ושירותי בריאות חינם מאזרחים שהורשעו במעשה, אך ההצבעה על הסעיף הזה בהצעה נדחתה.

ההצעה, שהוגשה על ידי ח"כ נאוה בוקר (ליכוד) על רקע גל הטרור הנוכחי, קובעת כי העונש על ביזוי הדגל יוחמר למאסר בפועל של עד שלוש שנים או לקנס של עד 50 אלף שקל. בנוסף, הנוסח המקורי של הצעת החוק אפשר לבית המשפט לשלול את זכאותו של אזרח שהורשע בשריפת דגל לשירותי בריאות לפי חוק ביטוח בריאות ממלכתי, לדמי אבטלה ולמלגות ללימודים גבוהים לתקופה של שש שנים. בעקבות התנגדות שקמה לסעיף זה בקואליציה סוכם כי ההצבעה עליו לא תיערך היום, וכעת לא ברור האם יובא הסעיף להצבעה כלל ואם כן, מתי.

בהצעת החוק תמכו 41 חברי כנסת ו-30 התנגדו לה. ההצעה תעבור להמשך הליך החקיקה בוועדת הפנים והגנת הסביבה. "אנו רואים הפגנות ברחבי הארץ בהן אנשים שורפים את דגלי מדינת ישראל וממשיכים מיד בחייהם כאילו לא קרה כלום", אמרה ח"כ בוקר. "הצעת החוק מבקשת להפסיק את המצב האבסורדי הזה. שריפת דגל היא פעולה אגרסיבית שיש בה מרכיב של הסתה נגד הריבון".

ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) התנגד להצעה. "יש כותרת אחת שצריך לתת לשלטון העכשווי – שלטון חסר ביטחון. כדי לרצות חברי כנסת חדשים נותנים להם סוכרייה", אמר. פריג' הדגיש כי ההצעה לא תקטין את מספר הפיגועים והוסיף: "אני נגד לשרוף דגל מדינה, אבל תארו לעצמכם שבארה"ב בית המשפט קבע שמותר לשרוף דגל בשם חופש הביטוי. אתם מתעסקים בשטויות".

בדברי ההסבר להצעת החוק המקורית, הכוללת את סעיף שלילת הקצבאות, נכתב כי "בשל ריבוי המקרים של שריפת דגל ישראל במהלך ההתפרעויות והפרות הסדר שהתקיימו ברחבי הארץ בתקופה האחרונה, מוצע כי כל אזרח ישראלי השורף את דגל ישראל, ובכך מעיד כי אין ברצונו להיות אזרח המדינה, יישללו ממנו הטבות שונות אותן מדינת ישראל מספקת לאזרחיה כדוגמת קצבאות ביטוח לאומי, סבסוד טיפולים רפואיים, סבסוד ומלגות בהשכלה גבוהה וכדומה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ