הקואליציה לא השיגה רוב, וההצבעה על הגבלת המימון לעמותות פוליטיות נדחתה

החוק, המכונה "חוק V15 ומקודם על ידי ראש הממשלה נתניהו, יועלה לקריאה טרומית רק אחרי יום העצמאות. ח"כ קיש: במצב הקיים, המנצח בבחירות הבאות יהיה מי שיביא יותר כספים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הקואליציה דחתה היום (רביעי) את ההצבעה על (V15), אחרי שהתברר שאין לה רוב במליאה שיאפשר את העברתו בקריאה טרומית. ראש הממשלה בנימין נתניהו שפרש את חסותו על החוק, הגיע במיוחד לדיון, אך בעקבות הדברים ההצבעה תתקיים כנראה רק אחרי יום העצמאות. 

בנוסח החוק כתוב במפורש כי הוא מקודם בעקבות קמפיין שפעל נגד נתניהו והליכוד בבחירות האחרונות. ואולם, ח"כ יואב קיש (הליכוד), שהציג במליאה את החוק, טען כי המהלך איננו פוליטי אלא נועד לסגור פרצה בחוק נגד ארגונים המזוהים עם הימין והשמאל כאחד. לדבריו, במצב הקיים "מי שינצח בבחירות יהיה מי שיביא יותר כספים".

חבר הכנסת יואב קיש במליאת הכנסת, היום
ח"כ קיש במליאת הכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

עוד אמר קיש במליאה: "בואו נחשוב לרגע שאנחנו במערכת הבחירות הבאה, במארס 2019. הפעם יהיו "V19", "הוועד למען הצלת העם והארץ", "סיפוח עכשיו" ו"שלום עכשיו". כל התנועות האלה יאספו תרומות של מאות מיליוני שקלים במנגנון עוקף חוק מימון מפלגות. כל תנועה מושכת לכיוון שלה ומתנהגת כמו מפלגה. האזרחים מוצפים בטלפונים, סמסים, שלטי חוצות בכל מקום בלי פיקוח ובלי אחריות". 

הצעת החוק כוללת שורה ארוכה של הגבלות שיוטלו על עמותות פוליטיות. ארגונים אלה, כמו המפלגות, יוכלו לגייס לא יותר מאלף שקלים מכל תורם בשנה רגילה. בשנת בחירות סך התרומות יוכל להגיע ל-2,300 ש"ח מכל תורם. במקביל, התרומות יפורסמו באתר הארגון 30 יום לפחות לפני הקמפיין ויועברו לפיקוח מבקר המדינה.

החוק מגדיר לראשונה את המונח "גוף הפעיל בבחירות", שימפה את הארגונים המנהלים קמפיינים פוליטיים בתקופת הבחירות. על פי ההגדרה, מדובר בארגונים העורכים סקרים פוליטיים בזמן בחירות, המציעים שירותי הסעה לקלפיות, הפועלים למפות מצביעים פוטנציאליים למפלגה זאת או אחרת ומפרסמים בכלי התקשורת השונים מודעות שנועדו לשכנע להצביע למפלגה מסוימת. 

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ