סקר "הארץ"-דיאלוג: מפלגה בראשות אשכנזי, כחלון וסער תחולל מפץ בגושים ותנצח בבחירות

לפי הסקר, המפלגה החדשה תשיג 23 מושבים, לעומת 22 של הליכוד. בנוסף, גוש הימין המובהק (ליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו) יאבד 7 מושבים - ונתניהו לא יוכל להקים ממשלה

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי ורטר

במלאות שנה לבחירות לכנסת ה–20, וכשלוש וחצי שנים לפני הבחירות הבאות, אם תתקיימנה במועדן החוקי, נראה שהמפה הפוליטית וציבור הבוחרים בישראל בשלים ואולי אף מייחלים למהפך. למפץ. לשינוי שלטון.

כך עולה מסקר מנדטים מיוחד שבוצע בתחילת השבוע עבור "הארץ". על פי הסקר (שנערך על ידי מכון "דיאלוג" בפיקוח הפרופ' קמיל פוקס מאוניברסיטת ת"א), רשימה חדשה שבראשה היו עומדים הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, השר ומבכירי הליכוד לשעבר, גדעון סער, ושר האוצר משה כחלון (כולנו), היתה גורפת את מספר המושבים הגדול ביותר בכנסת — אם הבחירות היו מתקיימות השבוע.

הרשימה הווירטואלית, שהסוקרים עבור "הארץ" לא "מינו" לה יו"ר, אלא ציינו את שמות שלושת הבכירים בסדר מתחלף, מנצחת את הליכוד במנדט אחד (23 מול 22). היא מעבירה לשורותיה 5 מושבים ממפלגת השלטון (על פי סקר צמוד שבדק את מצב המפלגות טרום לידת המפלגה החדשה). על פי אותו מדד היא גוזלת מיש עתיד בראשות יאיר לפיד 7 מנדטים (מתוך ה–20 המכובדים שמנבא לו הסקר הקודם), והיא מכרסמת לא מעט בשתי מפלגות הימין הבית היהודי וישראל ביתנו. היא אינה פוגעת ברשימת המחנה הציוני החבוטה שבשני הסקרים, לפני ואחרי הרשימה החדשה, מאבדת 9 מושבים מגודלה בכנסת וצונחת ל–15 מנדטים. 

בתסריט המדובר הליכוד כבר אינה המפלגה הגדולה ביותר, אבל הדרמה היא גדולה יותר: גוש הימין המובהק, המורכב בכנסת הנוכחית מן הליכוד, הבית היהודי וישראל ביתנו, מאבד במצטבר 7 מושבים (37 במקום 44). גוש החרדים מונה 14 ח"כים. נתניהו אינו יכול בשום דרך להרכיב ממשלה. 

לעומתו, ראשי הרשימה החדשה לא יתקשו לעשות זאת: מבחינתם, כל המפלגות, חוץ מהרשימה הערבית המשותפת ומרצ ואולי גם הבית היהודי, הן רלוונטיות לקואליציה. לפני קום הרשימה החדשה, הסקר ניבא לכולנו בראשות כחלון, 7 מנדטים. הצטרפותם של סער ואשכנזי אליו ויצירת מסגרת חדשה, מוסיפה לשביעיית כחלון 16 מנדטים נוספים. הסינרגיה מדברת. 

כחלון וסער מיודדים ונמצאים בקשר הדוק, הכולל מן הסתם שיחות בעלות אופי פוליטי. הם יגדירו עצמם "ימין־מרכז" או "ימין־רך". אשכנזי טרם יצא מן הארון הפוליטי, אבל, ככל הידוע, הוא ממוקם שמאלה מהם בעמדותיו המדיניות. ישנה גם שאלת האגו: מי מהם יהיה מספר 1, והמועמד לראשות הממשלה. 

הסקר המלא מחר ב"הארץ שישי"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ