כלת פרס ישראל הדיפלומטית אסתר הרליץ מתה בגיל 94

הרליץ היתה השגרירה הישראלית הראשונה וחברת כנסת בוועדת החוץ והביטחון. רבים נהגו לכנות אותה "אמנית הקשרים האישיים והשיחות הקטנות של עולם הדיפלומטיה"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרליץ ב-2007
עופר אדרת
עופר אדרת

חברת הכנסת, הדיפלומטית פורצת הדרך וכלת פרס ישראל אסתר הרליץ, מתה היום (חמישי) בגיל 94. הלווייתה תתקיים מחר ב-11 בבוקר בבית העלמין קריית שאול בחלקת "יקירי תל אביב". הרליץ נולדה בברלין ב-1921 ועלתה לישראל עם משפחתה ב-1933, כשהיתה בת 12. שנתיים אחר כך כבר הצטרפה ל"הגנה" ויצאה למשימות שמירה בירושלים, שם גרה עם משפחתה.

הרליץ למדה במחזור הראשון של תיכון בית הכרם, שלימים היה לתיכון "ליד האוניברסיטה" (ליד"ה), בין 1936 ל-1939, לצד יצחק נבון, לימים שר החינוך ונשיא המדינה. אחר כך למדה חינוך בבית המדרש למורים על שם דוד ילין וב-1941 הוסמכה כמורה.

ב-1942 היתה מהנשים הראשונות ביישוב העברי שהתגייסו לצבא הבריטי. "רציתי להילחם בגרמנים, וגם נעניתי לקריאת מוסדות היישוב", הסבירה. את שירותה עשתה במצרים, שם פיקדה על פלוגת אפסנאיות. "הייתי משרתם של שני אדונים – המלך הבריטי ומוסדות היישוב – כולל נציג ההגנה במצרים", אמרה.

ב-1947 התקבלה לבית הספר לדיפלומטים שהקימה הסוכנות היהודית ערב קום המדינה. לימודיה הופסקו עם פרוץ מלחמת העצמאות, והרליץ גויסה להקים את בסיס חיל הנשים של צה"ל בירושלים הנצורה. אחרי כמה חודשים שוחררה מהצבא לדרישת משרד החוץ, שהיה אז בהקמה, ומונתה למנהלת מחלקת ארה"ב במשרד.

ב-1949 הצטרפה למשלחת הישראלית למושב עצרת האו"ם. בהמשך הועברה לשגרירות בוושינגטון בדרגת מזכיר ראשון, וניהלה את הקשר עם משרד החוץ האמריקני ועם המוסדות היהודיים, ובהם מפעל ה"בונדס". תפקידה הבא היה קונסול ישראל בניו יורק, בו עסקה בתמיכה במוסדות היהודים בעיר ובטיפול בקהילת הישראלים הגדולה שם. "קשריה הטובים בארה"ב סייעו להדוף את תוכנית הממשל להטיל עיצומים על ישראל בעקבות מבצע סיני", נכתב בשנה שעברה באתר פרס ישראל לרגל זכייתה בו.  לצד זאת, היא נמנתה עם מקימי ועידת הנשיאים וועדת התביעות והייתה שותפה למשא ומתן על הסכם השילומים.

הרליץ התיידדה בארה"ב עם אלינור רוזוולט, אלמנת הנשיא האמריקאי, והקשר ההדוק סייע רבות לישראל. בין השאר העבירה רוזוולט מידע על מצב היהודים בברית המועצות לאחר ביקורה שם.

"אמנית הקשרים האישיים והשיחות הקטנות של עולם הדיפלומטיה", היא כונתה בשל פעילותה הדיפלומטית. אחרי שמונה שנים בארה"ב שבה לארץ, והקימה וניהלה את המחלקה לקשרים בין-לאומיים של מפא"י, שנועדה לאפשר קשר עם מדינות שמשרד החוץ היה מנוּע מליצור עמן קשרים רשמיים. במסגרת זו כוננה קשרים חשובים עם מדינות ומנהיגים באסיה ובאפריקה.

ב-1966 מונתה הרליץ לשגרירת ישראל בדנמרק, והייתה לאישה הראשונה העומדת בראש נציגות דיפלומטית מטעם מדינת ישראל. במלחמת ששת הימים פעלה בשגרירות למען ישראל, ובין השאר דאגה להטיס ארצה את חייבי הגיוס. כמו כן, היא גייסה תרומות ועסקה בפעילות הסברה למען מדינת ישראל. הרליץ קידמה רבות מכירה של תוצרת חקלאית מישראל, ועודדה את צאתם של עשרות צעירים דנים להתנדבות בקיבוצים. הסופר ש"י עגנון, שביקר בקופנהגן כשקיבל את פרס נובל לספרות, כינה את הרליץ "שגרירה נאה למדינה נאה".

ב-1971 שבה הרליץ לישראל ומונתה ליועצת ראש הממשלה גולדה מאיר לענייני התנדבות. היא הקימה וניהלה את המועצה להתנדבות והפעילה מערך מתנדבים לסיוע לנוער ולמשפחות במצוקה. לימים הופעל מערך המתנדבים במלחמת יום הכיפורים ובקליטת גל העלייה מברית המועצות.

ב-1973 נבחרה לכנסת מטעם המערך, וכיהנה בכנסת השמינית כחברת כנסת בוועדת החוץ והביטחון. ב-1977 מונתה ליו"ר נעמ"ת בתל אביב ו-ב1979 שבה לכנסת התשיעית.

ב-2015 זכתה בפרס ישראל למפעל חיים על תרומה מיוחדת לחברה ולמדינה. בנימוקי הבחירה בה נכתב כי היתה "כחלוצה ההולכת לפני המחנה ולעיתים כפורצת דרך לנשים רבות שבאו בעקבותיה. תחושת השליחות שלה והרצון לתרום לחברה ולמדינה ליוותה ומלווה אותה בכל פעילותה, מצעירותה ועד עצם היום הזה".

בהקדמה לספרה האוטוביוגרפי, "אסתר, – או, לאן כבר אישה יכולה להגיע?", שיצא לאור ב-1994, כתב שר החוץ לשעבר אבא אבן: "בכל התפקידים שלקחה על עצמה הצטיינה בשיקול דעת למופת, בתפיסה מפוכחת, ובכושר הסברה מעולה. כל הישג שלה היה בגדר הבקעת חומה, כל מכשול היה לאתגר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ