כחלון: הבדיקה נגד הרצוג קטעה מגעים לכניסתו לממשלה

בכנס באילת אמר שר האוצר כי "כשהתפרסמה הבדיקה, המחנה הציוני היה ערב כניסה לממשלה. נתניהו רצה לצרף את הרצוג, אבל האירועים האחרונים הרחיקו אותו מזה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר האוצר, משה כחלון, אמר היום (רביעי) כי הבדיקה המשטרתית בעניינו של יו"ר האופוזיציה, יצחק הרצוג, קטעה מגעים שהתקיימו בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו על כניסה של מפלגת המחנה הציוני לממשלה. "ראש הממשלה מוכן ורצה לצרף את בוז'י לממשלה, אבל האירועים האחרונים (הבדיקה - י"ק) הרחיקו אותו מזה", אמר כחלון בכנס לשכת עורכי הדין באילת.

"כשהתפרסמה החקירה הם (המחנה הציוני, י"ק) היו ערב הצטרפות לממשלה", אמר כחלון, "מסתבר שהיו מגעים לכניסה לממשלה בין ביבי לבוז'י, והחקירה פשוט הרחיקה את זה. ההערכה הפוליטית שלי היא שהמפלגה הראשונה להיכנס לממשלה היא העבודה, יש בעיות בליכוד, יש קושי גדול מאוד... חייבים רוב מוצק ו-61 זה קשה עד בלתי אפשרי".

שר האוצר, משה כחלון בכנס בתל אביב, בחודש שעברצילום: אי־פי

בכיר בליכוד, המעורה במגעים עם המחנה הציוני, אמר בתגובה לפרסום כי "בניגוד לדבריו של כחלון, מפלגת העבודה לא עמדה להכנס לממשלה ולכן הבדיקה נגד הרצוג לא הרחיקה את המפלגה מכניסה לקואליציה".

בכיר במחנה הציוני הבקיא במגעים אמר בתגובה: "דברי כחלון מבטאים בעיקר משאלת לב שלו ושל דרעי בשבועות האחרונים להרחיב את הקואליציה. בתקופה האחרונה הגיעו כל מיני שליחים, בעיקר מטעמם, אבל לא היו מגעים משמעותיים".

במפלגת העבודה הבהירו שהסיכויים לחבירה לממשלת נתניהו נמוכים: "כל הפרסומים על כניסה לקואליציה הם לא יותר מבלבולי מח. להרצוג וליו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן היתה מוטיבציה משותפת להכנס לממשלה והיא לא נעלמה אף פעם. לשניהם ברור כרגע שאין לזה שום סיכוי. הבעיה המרכזית של הרצוג, גם בלי החקירה, היא העובדה שהוא יתקשה להעביר החלטה לכניסה לקואליציה בציבור הרחב. במוסדות המפלגה הוא דווקא יכול להעביר את זה".

בכנס הביע שר האוצר התנגדות למתקפה של שרת המשפטים איילת שקד על פסיקת בג"ץ בעניין מתווה הגז, ואמר: "אני לא תומך בדברים של איילת שקד. כל החלטה אפשר לבקר אותה מהצד הכלכלי אבל לבית המשפט יש תפקיד והוא לעשות צדק וצריך לכבד את ההחלטה שלו. אי אפשר לבוא ולהגיד שבית המשפט פוגע בכלכלת ישראל, זה לא נכון". 

עוד הוסיף כחלון כי "כל מתקפה על מערכת המשפט מחלישה אותה. היום המצב של בית המשפט לא כמו שהיה לפני עשרים שנה. צריך לבקר אותם אבל כשאתה תוקף אותם אתה פוגע בעצמך. בשביל החלשים בית המשפט העליון הוא המעוז האחרון. מי שרוצה לפגוע בו הם החזקים שלהם הוא מפריע".

כחלון, שהוא חבר בוועדה למינוי שופטים, התנגד גם לדברי שקד לפיהם תפעל למנות שופטים שמרנים ב-2017, עם פרישתם של ארבעה שופטים: "אני לא חושב שהיא יכולה לבחור. יש לה קול אחד בוועדה והיא לא יכולה לבחור את מי שהיא רוצה. אני חושב שצריך להיות מגוון של שופטים מכל הסוגים. אי אפשר לקחת צבע אחד. אני חושב שבאמת התשובה והתרופה לכל השסעים והמתחים זה מגוון רחב".

כחלון הביע בנוסף את התנגדותו להצעת החוק של חברי הוועדה נורית קורן (ליכוד) ורוברט אילטוב (ישראל ביתנו) שמבקשת לשנות את המצב הקיים, לפיו נדרש רוב של שבעה מתוך תשעת חברי הוועדה לשם מינוי לעליון: "הבנתי שרוצים לשנות את הרוב של שופטי העליון וזו טעות. אם אנחנו צריכים רוב של שבעה אז יש פשרות ואז אפשר להגיע להסכמה רחבה. גם לפוליטיקאים יש זכות וטו ולא רק לשלושת שופטי העליון. הצורך בשבעה מדויק כי הוא מחייב הסכמות. תמיד למדתי שהפשרה הכי גרועה טובה מהפסק דין הכי טוב".

שלשום תקפה שקד באותו כנס את פסיקת בג״צ בעניין ביטול מתווה הגז: "גוף שיפוטי שלא נושא בשום אחריות למילוי הארנק בשטרות כסף הוא זה שמרשה לעצמו לרוקן אותו. שוב נתקלים בתופעה של הפעלת סמכות ללא אחריות".

שקד טענה כי בג"ץ חרג מסמכותו כשדן במתווה. "שוב הפך עצמו בית המשפט העליון לזירה בה מתבררות שאלות פוליטיות ומאקרו כלכליות מזוקקות", אמרה. לדבריה, בג"ץ הכריע בשאלות שהיו אמורות להיות מוכרעות על ידי נבחרי הכנסת. "לאותם התחומים הפוליטיים שההכרעות בהם מתקבלות בכנסת ובממשלה, ושאין בהם כל הצדקה להתערבותו של בית המשפט העליון – (נשיא בית המשפט העליון לשעבר אהרון) ברק קורא 'חורים שחורים'. אני, לעומתו, קוראת להם – 'מרחבי משילות'. כאן בדיוק באה לידי ביטוי יכולתה של הממשלה למשול ושל הכנסת לחוקק חוקים בשם העם שבחר בנציגיו״.

שקד אמרה עוד שיש צורך במינוי שופטים ״שישמרו על חוסנו ויוקרתו של בית המשפט העליון, אבל לא על חשבון החלשת יכולת הפעולה של הכנסת והממשלה בענייני מדיניות שאינם פוגעים בזכויות אדם״. הדברים הללו נאמרו על רקע מינויים הצפוי של ארבעה שופטים חדשים לבית המשפט העליון ב-2017.

אתמול גיבה ראש הממשלה בנימין נתניהו את שרת המשפטים, כשאמר: "אני מכבד את בית המשפט ואת השופטים והחלטותיהם. אבל זכותו המלאה של כל אחד לבקר החלטות אלה". נתניהו דיבר בטקס הנחת אבן פינה לספריה הלאומית בירושלים. הוא הוסיף: "בדמוקרטיה חזקה כמו שלנו אין מישהו מעל הביקורת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ