נפתר המשבר בקואליציה: 1,300 מבני הפלאשמורה יעלו השנה, אמסלם ונגוסה יחזרו להצביע

בסביבת נתניהו הודו כי הוא חשש ששני הח"כים, שלא התייצבו להצבעות במליאה במשך חודש, לא יתמכו גם בתקציב - מהלך שהיה מוביל להפלת הממשלה ולהליכה לבחירות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד הקפאת העלאת בני הפלאשמורה, בחודש שעבר בירושלים
יהונתן ליס

המשבר בליכוד סביב העלאתם לישראל של בני הפלאשמורה, שאיים על יציבות הקואליציה, הגיע אל פתרונו. ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי יפעל להעלאת 1,300 מבני הקהילה בשנה הקרובה בתמורה לכך שחברי הכנסת מהליכוד דוד אמסלם ואברהם נגוסה יפסיקו להחרים את ההצבעות במליאה.

בסביבת נתניהו הודו שבשל המהלך של נגוסה ואמסלם לא ניתן ליישם את מדיניות הממשלה ולהעביר חוקים משמעותיים. עוד הודו כי ראש הממשלה חשש שהשניים לא יתמכו גם בתקציב המדינה הקרוב - מה שהיה מביא לנפילתה של הקואליציה השברירית, פיזור הכנסת והליכה לבחירות. אמסלם, יו"ר ועדת הפנים, ונגוסה, יו"ר ועדת הקליטה, לא התייצבו להצבעות במליאת הכנסת במהלך החודש האחרון וגרמו לשוויון מספרי בין הקואליציה לאופוזיציה ולקושי משמעותי בגיוס רוב להצעות חוק קואליציוניות.

כך, רק לפני כשלושה שבועות נאלצה הקואליציה לדחות ברגע האחרון את הצבעה על חוק הדגל שמקדם נתניהו - שמכפיף עמותות לחוק מימון מפלגות (המכונה חוק V15) -  כדי להימנע ממפלה. ראש הממשלה עצמו כבר ישב באולם המליאה כשהוחלט לדחות את ההצבעה. בכיר בליכוד הודה שהצעות חוק נוספות נגנזו ולא הובאו כלל להצבעה מחשש שלא יהיה לממשלה רוב.

בהודעה רשמית שפרסם הליכוד לרגל סיום המשבר נכתב כי בשנת 2016 יועלו כ-1,300 מבני הקהילה וכי המשך יישום החלטת הממשלה בנושא יובא לדיוני התקציב לשנים 2017-2018. כחלק מהסיכום שהושג, קיבלו נגוסה ואמסלם על עצמם עונשים משמעותיים בעקבות הפרת המשמעת הקואליציונית. השניים לא יוכלו להגיש הצעות חוק, שאליתות והצעות לסדר ולא יוכלו לנאום במליאה לאורך כל כנס הקיץ שיחל בסוף מאי ויסתיים בתחילת אוגוסט.

חברי הכנסת נגוסה ואמסלם פרסמו הצהרה משותפת בה כתבו כי הם "מאושרים ונרגשים, יחד עם משפחות ממתיני העלייה בישראל ועם בני הקהילות באדיס אבבה ובגונדר". נגוסה ואמסלם הוסיפו: "ראש הממשלה עשה צדק היסטורי כשהורה לבצע את החלטת הממשלה כלשונה". בהמשך כתבו כי "מדובר בבשורה חשובה לכל עם ישראל שיהודי אתיופיה יזכו לחגוג את ליל הסדר הבא עם בני משפחותיהם... היום הושג הישג היסטורי שמאחד ומחזק את עם ישראל ואנו שמחים שהיתה לנו הזכות להיות שותפים למהלך חשוב ונעלה זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ