זוהיר בהלול: למה לארגונים היהודים תחת המנדט הבריטי היה מותר להיאבק ולפלסטינים אסור?

הח"כ התייחס לראשונה לסערה שגרם כשסרב לכנות את הפלסטיני שנורה בחברון "מחבל" ואמר כי "חיילים הם סמן של הכיבוש עבור הפלסטינים". ח"כ כבל: בדבריו קבע כי אינו חבר במחנה הציוני

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חבר הכנסת זוהיר בהלול (המחנה הציוני), הגיב לראשונה על הסערה שגרם כשאמר שהוא מתקשה לקרוא לפלסטיני שנורה בחברון "מחבל". באירוע שבתרבות בעכו, אותו הנחה בעצמו, אמר בהלול כי החיילים הם הסמן של הכיבוש עבור הפלסטינים. "מה יעשה פלסטיני שכבר 49 שנה נאנק תחת עול הכיבוש מקפח את חייו מחפש את חירותו ולא מקבל? החיילים הם הסמן מבחינתו של הכיבוש". לדבריו, "לפני 1948 היה כאן המנדט הבריטי. האצ"ל, הלח"י וההגנה כל הארגונים היהודיים יצאו לרחובות אל מול חיילי המנדט כדי לחולל את מדינתכם, שהפכה להיות מדינה מדהימה. מדוע לפלסטינים אסור?"

דבריו של בהלול מוסיפים לעורר מהומה. ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), שהיה אורחו של בהלול בשבתרבות, אמר לו כי דבריו בראיון לגלי צה"ל השבוע נותנים לגיטימציה לטרור. "הרי לא היית מעז לומר דבר כזה לו היית חבר בפרלמנט המצרי או ברמאללה", אמר דיכטר לבהלול. "הגישה לפיה פיגוע, בו חייל שנשחט בתחנה מרכזית בעפולה עת חיכה לאוטובוס, אינו טרור היא גישה מסוכנת".

דיכטר (מימין) ובהלול יושבים בעת אירוע שבתרבות בעכו, היום
דיכטר (מימין) ובהלול באירוע שבתרבות בעכו, היוםצילום: יואל פלדמן

גם חבריו לסיעה של בהלול תקפו את הדברים. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, אמר באירוע שבתברבות ביקנעם כי ״באמירתו [בהלול] למעשה קבע שהוא אינו  חלק מהמחנה הציוני. אני אדבר בעולם המושגים שהוא מכיר מהספורט", הוסיף כבל, "לא רק שהוא לא שיחק קבוצתי, הוא ידע שעמדתו תפגע בקבוצה ולמרות זאת הוא לא שתק ובכך הוסיף חטא על פשע״. ח"כ איתן ברושי אמר בשבתרבות בראשון לציון כי "התבטאויות קיצוניות ומיותרות מחזקות את הדימוי המוטעה של המחנה הציוני בקרב חלק משמעותי בציבור, הממקם את המפלגה שמאלה מאשר מיקומה האמיתי, הסמוך למרכז המפה הפוליטית. אותם חברים גם מטעים את הציבור וגם גורמים נזק עצום למפלגה".

השבוע אמר בהלול בראיון לגלי צה"ל כי הפלסטיני שנורה למוות על ידי החייל היורה בחברון בעודו פצוע אינו מחבל, למרות שדקר חיילים. "הוא לא מחבל כיוון שהבעיה שלי עם מחבל זה שהמלה הזאת הופכת להיות כל כך כוללנית. הופכים כל פלסטיני למחבל בעיניי", אמר בהלול, "ודאי שאם הוא רצח אז הוא רוצח. אבל אם אנחנו נחזור תמיד לאותה טרמינולוגיה איך נעשה שלום, איך נכונן שלום בינינו לפלסטינים? מבחינתם של הישראלים כל פלסטיני פוטנציאלי הוא מחבל".

במקביל, חברי כנסת רבים יצאו להגנתו של שר הביטחון, משה יעלון (הליכוד), לאחר שכרזות נאצה הופצו בגנותו, כיוון שגיבה את הרמטכ"ל איזנקוט וגינה את הירי בפלסטיני בחברון. יו"ר מפלגת יש עתיד, יאיר לפיד, אמר כי "העובדה שאין קול חזק יותר מתוך הממשלה של גיבוי לשר הבטחון היא תעודת קלון לממשלה הנוכחית. הנהגה צריכה לחשוב על מה שמוסרי ונכון ולא על הפריימריז הבאים".

ח"כ יואל חסון (המחנה הציוני) הגדיל לעשות וקרא ליעלון לעזוב את הליכוד ולחבור למחנה הציוני. באירוע שבתרבות ברחובות אמר חסון כי "שר הביטחון סופג הסתה חמורה וקיצונית מתוך המפלגה שלו, כולל תמונות שלו כמיועד לחיסול... הוא יחפש את דרכו החוצה מהליכוד שהפך למשיחי וקיצוני, ולא מופרך להעריך שיתקיימו מגעים להצטרפותו למחנה הציוני. כיום אין לו אף פלטפורמה מפלגתית מתאימה יותר".

ח"כ דיכטר, חבר מפלגתו של יעלון, הוסיף כי "התמונה של שר הביטחון במרכזה של מטרה, מסוכנת לשיח הציבורי. אנשים מתחילים בפוסטרים על חיסול פוליטי ואף אחד אינו יודע איך זה עלול להיגמר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ