יהונתן ליס
יהונתן ליס

בכירים בליכוד הביעו בסוף השבוע חשש שכניעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לחברי הכנסת דוד אמסלם ואברהם נגוסה (ליכוד) והסכמתו להעלות 1,300 מבני הפלאשמורה במהלך השנה הקרובה תביא לפגיעה קשה בתפקוד הקואליציה.

"בקואליציה שברירית של 61 ח"כים בלבד כל ממזר הוא מלך", אמר בכיר בליכוד. לדבריו, "הח"כים הבעייתיים רואים איך אמסלם כופף את נתניהו ועשויים ללמוד את השיטה. אין סיבה שלא נראה עכשיו איתיפאדה של חברי כנסת מהליכוד או מהבית היהודי שלא יסכימו להצביע עם הקואליציה עד שדרישותיהם לא ייענו".

אמסלם ונגוסה החרימו את ההצבעות במליאה במשך חודש, במחאה על ההחלטה שלא להעלות את בני הפלאשמורה, כך שלממשלה לא היה רוב בכנסת להעביר שורה של חוקים ומספר חברי הכנסת המצביעים בקואליציה ירד בפועל ל-59. "החשש הגדול היה שהשניים לא יצביעו בעד התקציב בעוד כחצי שנה, מהלך שהיה גורר את פיזור הכנסת ומוביל לבחירות, אבל הבעיה הגדולה בטווח הזמן המידי היתה שפשוט אי אפשר להעביר רפורמות משמעותיות בלי רוב מוצק של 61", אמרו בליכוד. 

על רקע החרמת ההצבעות של נגוסה ואמסלם העדיפה בחודש האחרון הקואליציה שלא להעלות להצבעה שורה של חוקים, בראשם החוק המגביל עמותות שמנהלות קמפיינים פוליטיים באיסוף תרומות (חוק V15), שהוביל ראש הממשלה עצמו. "יש לא מעט ח"כים שעשויים להניף את נס המרד", העריך מקור בקואליציה. לדבריו, "כבר ראינו התקוממויות של אורן חזן או של בצלאל סמוטריץ'. המחאה יכולה לבוא גם מצד חברי כנסת ערכיים שרואים שחוקים שחשובים להם לא מקודמים". מנגד, בסביבתו של ראש הממשלה העריכו שחברי הכנסת יחששו ממהלכים דומים משום שאיש מהם לא מעוניין בבחירות. "אני לא חושב שזאת כניעה", אמר מקור בכיר המקורב לנתניהו והוסיף: "במצב הקיים זה הכי הרבה שניתן להגיע אליו עם אמסלם ונגוסה. אם אחרים יילכו בדרכם הם יביאו במו ידיהם לבחירות ואני מקווה שלא יעשו את זה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ