נתניהו התעמת עם מפגינים בנגב: "אתם חושבים שלממשלה יש עץ כסף"

פעילי סביבה קטעו את נאומו של ראש הממשלה בירוחם וקראו: "תפסיק להרוג את הנגב". נתניהו השיב: "אין ממשלה שעושה יותר לדרום". ריבלין: להגיע במהרה להסדר עם הבדואים

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים55
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

פעילי סביבה קטעו היום (שלישי) את נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בוועידת הנגב, במחאה על הכוונה להקים יישובים חדשים בדרום במקום להזרים תקציבים ליישובים הקיימים.

בשלב מסוים בנאומו של נתניהו בירוחם קראו לעברו הפעילים "תפסיק להרוג את הנגב". ראש הממשלה השיב: "אם רציתם דוגמה לפוליטיקה פופוליסטית, ראיתם עכשיו. החברות המתקדמות בעולם מגיעות לנגב. מתי זה היה? איך אתם חושבים שמייצרים מקומות עבודה? אתם חושבים שלממשלה יש עץ כסף, שאפשר לקטוף ולקטוף. צריך להקים עץ כלכלה". הוא הוסיף: "העובדות חזקות יותר. אנחנו משקיעים מיליארדים בנגב. אין ממשלה שעושה יותר לדרום, אתם לא מרשימים אף אחד".

פעילי מגמה ירוקה באר שבע פרצו לנאום של ראש הממשלה

לפני דקות אחדות פרצו פעילי מגמה ירוקה באר שבע לנאומו של ראש הממשלה בועידת הנגבזעקת הדרום נשמעה היום בועידת הנגב, כנגד תכניות הרסניות שממשלת ישראל מקדמת בהפקרות לבנייה של יישובים חדשים. ועידה שדנה בעתיד הנגב חייבת לשים על השולחן את האבסורד שבו יד אחת של הממשלה מתנהגת כאילו הדרום צריך שיציל אותו, ויד שניה רומסת את מי שחי כאן. לאחר שהפגנו בחוץ והתפרצנו לנאומו של נתניהו, הוצאנו בכוח על ידי מאבטחים מהאולם, אך לא ויתרנו והמשכנו לזעוק את זעקתם של אותם אנשים שהממשלה ממשיכה להפקיר, להחליש ולפגוע בהם. אנחנו כאן כדי להישאר. לא ניתן שידירו אותנו, לא ניתן שיזלזלו בנו, לא ניתן שימשיכו להתייחס לדרום כפח זבל. לא ניתן להקמה של יישובים חדשים ונמשיך לדרוש את חיזוקן וטיפוחן של ערי הדרום.הצטרפו לקריאה שלנו - לא בונים על הגב של תושבי הנגב >> landing.green.org.il/yeshuvim#אל_תבנו_על_זה

Posted by ‎מגמה ירוקה - Green Course‎ on Tuesday, April 12, 2016

שחף אביטל, אחד הפעילים שהתפרץ לדברי ראש הממשלה אמר כי "הפרענו לנאום של נתניהו מפני שהוא דיבר על פיתוח הנגב כביכול אך זה נתון מטעה. הוא מקים ערים חדשות עבור האנשים שאמורים לרדת לנגב ולפתח ערים קיימות. זה יוצר בועה בתוך הנגב של אוכלוסיות מסוימות בלבד, וזה גם מחליש את היישובים הקיימים שתושבים עוזבים את ירוחם ודימונה בשביל לגור שם".

בין השאר אמר נתניהו בנאומו כי "אנחנו חייבים להבטיח תנאי מקדים אחד וזה הביטחון: בנגב יש מרחבים עצומים ואנו חייבים להגן עליהם. לכן הובלנו את בניית הגדר בגבול מצרים. תחשבו מה היה קורה אם הגדר לא היתה מוקמת. היינו נשטפים באלפי לוחמים של דעאש מסיני ומאות אלפים של מסתנני עבודה בלתי חוקיים מאפריקה. הגדר בלמה את הכל. אותו דבר התחלנו לעשות בגבול ישראל-ירדן. ישראל היא מדינה שמוקפת בקנאי האיסלאם הקיצוני. חייבים לשמור על גבולותינו".

מפגינים קוטעים את נאומו של ראש-הממשלה נתניהו בועידת הנגב ה-7
מפגינים קוטעים את נאומו של ראש-הממשלה נתניהו בועידת הנגב, היוםצילום: אליהו הרשקוביץ

נתניהו קרא לבדואים להגיע להסדר עם המדינה על הקרקעות. "הזינוק של הנגב משרת את כל האוכלוסיות באזור. כולם נהנים מפירות ההשקעה והצמיחה. אני קורא לתושבים הבדואים בנגב. אנחנו חייבים להגיע להסדר. הוא ישרת אתכם לא פחות מאת המדינה".

גם נשיא המדינה ראובן ריבלין קרא הבוקר בוועידה להביא להסדר מוסכם בין המדינה לתושבים הבדואים בנגב בנוגע לעתידם. "הממשלה צריכה להבין שבעוד 20 שנה לא נוכל לפתור את בעיית הבדואים. היינו צריכים להתחיל לפני 20 שנה. ויפה שעה אחת קודם", אמר ריבלין שקרא ליישם את דו"ח גולדברג העוסק בנושא.

לדברי ריבלין, "יש להגיע להסדרה בהסכמה של מעמד הבדואים בדרום במיוחד בכפרים הלא מוכרים. כל זאת מתוך הבנה אמיתית וכנה שללא הסדרה של הסוגיה המורכבת הזו יתקשה הדרום לצעוד קדימה". הוא הוסיף: "חוזקה של השרשרת נמדד לפי חוסנת של החוליות החלשות. ללא השקעה באדם תרד לטימיון ההשקעה בתשתיות".

בהתייחס למצב הכלכלי בנגב אמר הנשיא כי "בזמן ששיעורי האבטלה המשיכו לרדת, אחוז האבטלה בדרום מגיע ל-10 אחוזים ואף 15 אחוזים. במספר יישובים בנגב זה עולה על 30 אחוזים. זה בלתי נסבל. מלבד המצוקה האנושית שמסתתרת מאחורי מספרים אלה, הדבר מנציח את מעמד הדרום כפריפריה ויש שיאמרו פריפריה נכשלת". 

השר לפיתוח הנגב והגליל, אריה דרעי, אמר בכינוס בהתייחס למצב הבדואים: "אני מאמין שכולנו נבראנו בצלם אלוקים. הגורל קרה שאנחנו נהיה באזור ושכנינו וכולנו נמצאים בחבל ארץ זו. חוזקה של החברה היא לדעת לתמוך ולעודד את החלשים. יש לנו אתגר. צריך לתת הזדמנות לדור הצעיר שגדל כאן כישראלים לכל דבר סיכוי להשתלב בחברה ולשרת בחברה". 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ