ח"כים במחנה הציוני קוראים להרצוג להשעות את עצמו

הרצוג הבהיר אתמול שאין לו כוונה לפרוש מתפקידו בעקבות הבדיקה המשטרתית. במפלגה מזהירים: הוא עלול להטביע את הספינה כולה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יושב ראש האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג, בחודש שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

על רקע בדיקת המשטרה בעניינו, הבהיר אתמול (שלישי) יו"ר האופוזיציה והמחנה הציוני יצחק הרצוג כי בכוונתו להמשיך ולהנהיג את המפלגה. לאור ההתפתחויות בפרשה, ובהן חקירתו הצפויה של הרצוג באזהרה, שישה חברים במחנה הציוני קוראים לו לבחון אפשרות לפרוש מהתפקיד או להשעות את עצמו.

בין חברי הכנסת שהתבטאו בנושא בפומבי היה אתמול מיקי רוזנטל. "אם תיפתח חקירה פלילית המעלה חשדות חמורים נגד הרצוג יהיה זה ראוי, גם אם החוק אינו מחייב זאת, שייצא לחופשה יזומה עד שיתבררו הדברים", מסר רוזנטל, שכרך את הבדיקה בעניין יו"ר מפלגתו בחקירה נגד אריה דרעי והוסיף כי אם יוגש נגד הרצוג כתב אישום בפרשה "כמובן שיהיה עליו להתפטר לאלתר".

הרצוג התייחס אתמול לבדיקה המשטרתית בעניינו באירוע הרמת כוסית שקיים חבר מפלגתו עמיר פרץ לקראת פסח. "מאז שהתפרסמה ההודעה על בדיקת הרשויות בעניין הפריימריז במפלגה אמרתי לכולם בפומבי ובאופן אישי שזה חלק מתפקידו של מנהיג להתמודד גם עם עלילות שצפות ועולות תמיד ערב בחירות", אמר הרצוג. "אני אגיע לכל מקום שצריך, אתן את התשובות לכל שאלה, לכל טענה, לכל דבר בלע וזדון, ונשים את הסאגה הזו מאחורינו".

הרצוג פנה לחברי המחנה הציוני והוסיף: "אתם בחרתם בי להוביל את המפלגה הזו ואת המחנה הזה לעבר השלטון ואני מתכוון להמשיך לצעוד בדרך הזו, גם אם היא קשה ומלאת מכשולים". הרצוג הוסיף ואמר: "לפני שנה היינו על סף כיבוש השלטון וקיבלנו מספר מנדטים שלא קיבלנו שנים רבות ואמון מצד ציבור ענק שחלקו מעולם לא תמך במחנה הציוני. הניצחון נמצא על הסף ויחד אתכם, עם גוש גדול יותר ומחנה ציוני רחב וחזק יותר, אנחנו נתמודד, נוביל וננצח".

בדיקת המשטרה נוגעת להתנהלות מטהו של הרצוג בבחירות לראשות מפלגת העבודה ב–2013. החשד הנבדק הוא שאנשי עסקים שהרצוג קידם את ענייניהם כשר הרווחה מימנו בעבורו מטה שעסק באיסוף ובהפצת מידע שלילי על יריבתו שלי יחימוביץ. אף שהטיפול בפרשה מוגדר בשלב זה כ"בדיקה", בפועל מנהלת היחידה הארצית לחקירות הונאה חקירה פלילית, וכבר זימנה כמה מעורבים לכאורה בפרשה לחקירות. בפגישה שנערכה באחרונה בין היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ובכירים במשטרה סוכם כי בטרם ייחקר הרצוג תיערך פגישה נוספת, שבה צפוי מנדלבליט לאשר את קיום החקירה. 

בכנס שידר הרצוג תחושת "עסקים כרגיל" והרבה ללחוץ ידיים ולהתחבק עם פעילי המפלגה. כאשר נשאל כיצד הוא מתמודד עם הפרסומים האחרונים בעניינו השיב: "אני נינוח". בימים האחרונים נפגש הרצוג עם כמה ח"כים, בהם כאלה שחשש שיתקפו אותו בתקשורת, בניסיון לגייס אותם לתמוך בו ערב חקירתו הצפויה.

לצד ההתייצבות הפומבית מאחורי הרצוג, לפחות רבע מחברי המפלגה סבור כי אם אכן תיפתח חקירה פלילית בפרשה, לא ראוי שהרצוג יוסיף לעמוד בראשה ועליו להשעות את עצמו. "אנחנו מתחילים להרגיש יותר ויותר את המשקולת האישית של הרצוג על הגב", אמר אחד מהח"כים במפלגה. "אם החקירה לא תסתיים במהרה, המצב האישי שלו פשוט עלול להטביע את הספינה כולה. עוד לפני הפרשה הזו הוא הצטייר כיו"ר אופוזיציה לא מוצלח במיוחד שלא מצליח לנווט בהצלחה, אבל עכשיו מנהיגותו נפגעה באופן שלא בטוח שיש ממנו דרך חזרה". טרם התבטאותו הפומבית של הרצוג אמר ל"הארץ" מקורב אליו: "אם יבין שיש צורך בכך, הוא הראשון שיתייצב וישעה את עצמו, הרבה לפני שמישהו ינסה להראות לו את הדלת".

ח"כ איל בן ראובן אמר אתמול בראיון לרדיו "גלי ישראל": "ברמה הערכית אני חושב שיש מקום לשקול גם אפשרות, אולי לא של פרישה אלא של השעיה בצורה זאת או אחרת. נושא ניקיון הכפיים של קברניטי העם בעיניי זה אחד הנושאים היותר חשובים". עם זאת הבהיר בן ראובן שההחלטה נתונה בידי הרצוג עצמו ובהמשך מסר: "הרצוג אינו צריך להשעות את עצמו ומבחינתי הוא נקי מכל רבב". ח"כ אראל מרגלית רמז גם הוא בעבר כי הרצוג יצטרך להשעות את עצמו אם יזומן לחקירה באזהרה. 

ח"כ יחימוביץ מסרה אתמול: "בשלב זה, כשאין הודעה פורמלית של היועץ המשפטי על פתיחת חקירה פלילית, לא תקין לדחוק בהרצוג ולקבל החלטות חפוזות". עם זאת הוסיפה: "אין ספק שאלה לא ימי זוהר למפלגה, בלשון המעטה, ולא מדובר בסוגיה פרטית של הרצוג אלא בצל שמעיב על כולנו. אם יהיו התפתחויות נקבל החלטות בהתאם, ואני סומכת לחלוטין על הרצוג שגם הוא יידע לקבל את ההחלטות הנכונות במידת הצורך". ברוח דומה התבטא ח"כ איתן כבל, שגיבה את יו"ר מפלגתו אך הבהיר: "אם נידרש לקבל החלטות, לא נהסס לקבל אותן". 

פרץ, ששב לשורות מפלגת העבודה בפברואר, טרם הודיע אם הוא מתכוון להתמודד בקרוב על הנהגת המפלגה, אך האירוע הפוליטי הראשון שקיים מאז נראה כמפגן כוח משמעותי שלו. בחודשים האחרונים פקד פרץ אלפי חברים חדשים למפלגה, והוא מתכוון לגייס אלפים נוספים במטרה לחזק את מעמדו בה. הוא והרצוג הפגינו יחס חם זה לזה בנאומיהם, מה שהתבטא בדברי פרץ: "בוז'י, לפני מספר ימים אמרת לי כי אתה מאמין בחפותך ואני מאמין לך. בכל הקשור אליי, אתן לך את כל המרחב הנדרש להוכיח את צדקתך ולהסיר את העננה שמרחפת מעל כולנו". מקורות במפלגה העריכו שהחיבוק ההדדי מעיד על ציר משותף לשניים, לאור האפשרות שהרצוג לא יוכל להתמודד שוב על הנהגת המפלגה ויחימוביץ תתמודד במקביל לפרץ. "בניגוד לרושם שנוצר, קשה לומר שיש תיאום בין יחימוביץ לפרץ והיא בהחלט עשויה להתמודד גם נגדו", אמרו המקורות. לאחר שמתח ביקורת חריפה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, עקץ פרץ את ניסיונו של הרצוג לקרוץ ימינה והצהיר: "אנחנו לא ליכוד ב' ולא ליכוד ג'. אסור לנו לפעול על פי הסקרים, יש לנו דרך וערכים ואתם נלך".

גם חברי מפלגות אחרות באופוזיציה הסתייגו מהמשך מנהיגותו של הרצוג במקביל לחקירה נגדו. "בלי קשר לוויכוח הפוליטי, חשד לשחיתות זה קו אדום שאסור לחצות וצריך להתנער ממנו באופן ברור", אמרה ח"כ תמר זנדברג ממרצ. ח"כ עאידה תומא סלימאן (הרשימה המשותפת) הוסיפה שעוד לפני הפרסום בנוגע לבדיקה, "הרצוג לא תפקד כיו"ר אופוזיציה אמיתי, יישר קו עם מדיניות הדיכוי והכיבוש הגזענית של ממשלת נתניהו והיה עסוק בזחילה אל תוך הקואליציה המקרטעת". לדבריה "אם תיפתח נגדו חקירה הייתי מציעה לו להשעות את עצמו מתפקיד יו"ר האופוזיציה כך שיוכל להתפנות לענייניו וייתן לנו להוביל אופוזיציה אמיתית ולוחמת נגד המדיניות המסוכנת של הממשלה". לצד זאת פנתה להרצוג התנועה לאיכות השלטון וקראה לו לפרוש מתפקידו עד סיום החקירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ