ח"כ עאידה תומא-סלימאן: אינתיפאדה היא התקוממות לגיטימית

דבריה של חברת הרשימה המשותפת באו בעקבות קביעה של שופט העליון ג'ובראן כי קריאה לאינתיפאדה אינה בהכרח הסתה לאלימות. "יש זכות לעם שחי תחת כיבוש להתנגד לו", אמרה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן עם ראש הרשימה המשותפת איימן עודה, בשנה שעברה

ח"כ עאידה תומא-סלימאן (חד"ש, הרשימה המשותפת) פרסמה היום (שלישי) הודעה שבה נאמר כי פירוש המלה "אינתיפאדה" היא התקוממות עממית וככזאת היא לגיטימית. הודעתה של תומא-סלימאן באה על רקע פרסום דברי השופט סאלים ג'ובראן בדעת המיעוט שלו בעניין הערעור של ראאד סלאח - פרסום, שעורר תגובות נזעמות ברשת.

"למרות הפריימנג האלים שעברה המלה 'אינתיפאדה' בחברה והתקשורת הישראלית, אינתיפאדה בערבית משמעה התקוממות, והתקוממות מטבעה היא עניין עממי, עניין של מאבק ובמקרה שבנדון הנה קריאה להגנה על מקום קדוש שנמצא תחת כיבוש", כתבה חברת הכנסת מהרשימה המשותפת בהודעה.

בהמשך הדגישה תומא-סלימאן כי "להתקומם נגד הכיבוש זו עמדה ופעולה לגיטימית וטבעית - לפי אמות מידה מוסריים אוניברסליים, לפי השכל הישר, ולפי הדין הבנלאומי". לכן, לדבריה, "אין כל פסול בדעתו ועמדתו של השופט ג'ובראן, כמשפטן בכיר שמתמצא בדין הבינלאומי. מה שלא טבעי שהממשלה ודעת הקהל בישראל אינן מכירות בכך שיש כיבוש, ושכמו בכל מקום אחר, יש זכות לעם שחי תחת כיבוש להתנגד לו ולהתקומם נגדו". תומא-סלימאן הזהירה "מכל ניסיון להפוך את אמירת השופט ג'ובראן שנאמרה מתוקף מתפקידו לתירוץ להסתה נגדו".

אתמול דחה הרכב של שלושה שופטי בית המשפט העליון את ערעורו של ראאד סלאח על הרשעתו בעבירות הסתה, אך קיצרו את עוונשו מ-11 לתשעה חודשי מאסר.

השופט סאלים ג'ובראןצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט ג'ובראן סבר בדעת מיעוט כי יש לזכות את סלאח מהסתה לאלימות. הוא התייחס לקריאתו של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית לאינתיפאדה איסלאמית-ערבית כתמיכה במסגד אל-אקצא וכתב: "ישנה חשיבות רבה לאוניברסאליות של הקהל הנמען בדרשה בהבנת משמעותם של כלל הדברים האמורים לעיל". גו'בראן הוסיף כי "העובדה שהמבקש לא דיבר אל קהל ספציפי, להוט ופוליטי, אלא אל קהל כללי בכל רחבי העולם מפחיתה מספציפיות הקריאה, וכפועל יוצא מפחיתה את האפשרות כי קריאה זו תביא כאפשרות ממשית לעשיית מעשה אלימות".

בהמשך כתב השופט ג'ובראן: "בהקבלה גסה, כשם שהאוניברסאליות של הקריאות הרווחות ל"שלום עולמי" מפחיתות מהיתכנות השפעתה של הקריאה להבאה לשלום, כך גם אני סבור כי אין בקריאות כלליות ל'אינתיפאדה עולמית' כדי להביא באופן ממשי לאלימות".

בעקבות הפרסום אודות קביעת השופט באתר NRG הופיעו ברשת תגובות רבות התוקפות את השופט ג'ובראן - בין השאר - קריאות לאינתיפאדה על בית המשפט העליון ולאינתיפאדה "נגד האויב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ