אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
קרדיט: אתר אשקלון נט
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

יו"ר העבודה, ח"כ יצחק הרצוג, אמר היום (שלישי) באירוע מפלגתי שכדי לסחוף מצביעים צריך להפסיק לתת את התחושה שחברי המפלגה "אוהבי ערבים". דבריו של יו"ר האופוזיציה עוררו מחאה בתוך מפלגתו, כשחברי הכנסת שלי יחימוביץ' וזוהיר בהלול תקפו אותו בחריפות. מלשכת הרצוג נמסר בתגובה כי "יש תחושה מוטעית שאנחנו מתחשבים בצורכי הפלסטינים לפני צורכי מדינת ישראל".

יו"ר העבודה אמר את הדברים בטקס הרמת כוסית לפעילי המפלגה באשקלון, בו עמד על השינויים החלים בחברה הישראלית ועל הצורך לערוך שינויים במפלגה כדי למשוך אליה את הבוחרים.

"צריך להבין שבתמורות שעוברות על החברה הישראלית, זה נכון - לפיד לוקח מאתנו היום בסקרים קולות כי גם, בין היתר, הוא גם נע יותר ימינה מאתנו בתודעה הלאומית, וזה מחייב דיון מה זה אומר. מה זה אומר יותר ימין? הרי אנחנו לא נהיה ימין. אבל מה זה אומר?", אמר הרצוג. "איפה אנחנו נכנסים ללבבות של הציבור? שיאמינו שבידינו לא רק הניסיון אלא גם היכולת לשנות את מצב המדינה, מבלי להפקיר את ביטחון ישראל חלילה, ומבלי לתת תחושה – שאני נתקל בה בפגישות אינספור של הציבור הישראלי – שאנחנו תמיד אוהבי ערבים. מסובך לאללה, אבל זה חלק מהעניין, זה חלק מהאתגר. אנחנו מפלגה שתמיד ידעה להיות מפלגת שלטון". 

הרצוג הוסיף כי אחת הסיבות שהוא "גישש לראות אם אפשר לחבר את שתי התנועות הלאומיות הגדולות של ישראל למהפך מדיני", נבע "מהצורך במרכז ישראלי גדול". הוא טען כי לדעתו "הפער ביני לבין בוגי יעלון היום הוא יחסית קטן".

הרצוג גם תקף את חברי מפלגתו ואמר שהם לא מעריכים את ההישג שהשיגה המפלגה בראשותו בבחירות האחרונות. "מאז 92' לא היה לנו כוח פוליטי כזה גדול - 24 מנדטים בכנסת זה המון. שנים לא היה דבר כזה. אז מה אנחנו מקבלים? בכיינות. בכיינות מפלגתית ותנועתית וח"כים שמחלקים לנו ציונים כל היום".

ביחס להליך הפלילי נגדו אמר הרצוג כי "אלה לא ימים קלים - אני רגוע לחלוטין. ואני יודע שאני צריך לעבור את זה כמו כל אזרח שצריך לעבור את זה. ההבדל הוא שכשאזרח עובר את זה, זה לא מקבל כותרות ראשיות". הרצוג ביטא ביקורת מרומזת על חברי מפלגתו כשאמר: "בשביל מפלגה עומדת עם הגב וצריכה להתייצב מאחורי המנהיג, בלי למצמץ. וזה עוד הבדל, קצת, בין הימין לבין המרכז-שמאל".

זמן קצר לאחר פרסום הדברים ב"הארץ" התייחסה אליהם ח"כ יחימוביץ'. "תגובה הולמת של ראש האופוזיציה להפגנת הימין הקיצוני?", צייצה בטוויטר. ח"כ בהלול הגיב בחריפות לדברי הרצוג ותבע ממנו התנצלות "בשם החברה הערבית בישראל". לדבריו, יו"ר מפלגתו מכין סיסמה עסיסית לקמפיין הבא שלו, ככל הנראה בהשראת התבטאותו של בנימין נתניהו "הערבים נוהרים לקלפיות". "להתנער מ-20% מהאוכלוסייה בצורה בוטה כל כך, להתחפש לימין רך שקורץ למתלהמים בכיכרות ולהילחץ מכל סקר תועה - ככה לא מייצרים אלטרנטיבה לשלטון", אמר בהלול. "זוהי עוד התדרדרות מוסרית בלתי מובנת של מפלגת מורשתו של יצחק רבין. אני מגנה את דבריו של הרצוג ותובע התנצלות בשם החברה הערבית בישראל".

מלשכת הרצוג נמסר בתגובה: "אנחנו לא מפחדים להתמודד עם בעיות שאנחנו מגלים ביחס של הציבור למפלגת העבודה ולמחנה הציוני. אחת הבעיות היא תחושה מוטעית ומסוכנת שמנסים להדביק לנו שאנחנו מתחשבים בצרכים של הפלסטינים לפני הצרכים של מדינת ישראל ואזרחיה. תחושה מוטעית בעליל, אבל היא עולה בעוצמה בקרב קהלים שלא הכירו אותנו בבחירות האחרונות וחשוב לנו להגיע אליהם במהלך מסע עמוק ורחב שאנחנו עושים עם תוכנית 'מעגלים מתרחבים', לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל והקהילות החיות בה". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ