הרצוג: אם רוצים שיו"ר המחנה הציוני יעדיף אינטרסים של פלסטינים, שיחשבו מסלול מחדש

הרצוג הגיב הבוקר בחשבון הטוויטר שלו לסערה סביב אמירתו אתמול כי על חברי המפלגה להפסיק לתת תחושה שהם "אוהבי ערבים". ח"כ עודה: "הרצוג מזמן היה צריך להתפטר מראשות האופוזיציה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר העבודה, יצחק הרצוג, בכינוס סיעת המפלגה השבוע

יו"ר המחנה הציוני, חבר הכנסת יצחק הרצוג, הגיב הבוקר (רביעי) לסערה סביב הדברים שאמר אתמול, לפיהם על מנת לסחוף מצביעים צריך להפסיק לתת את התחושה שחברי המפלגה "אוהבי ערבים". בציוץ שכתב בחשבון הטוויטר שלו הבוקר כתב הרצוג: "שמעתי שיש כמה שלא מרוצים מהגישה הציונית שלי. אם הם רוצים שיו"ר המחנה הציוני יעדיף אינטרסים של הפלסטינים, יש לי מסר בשבילם: שיחשבו מסלול מחדש". 

דבריו של יו"ר האופוזיציה אתמול עוררו מחאה בתוך מפלגתו, כשחברי הכנסת שלי יחימוביץ' וזוהיר בהלול תקפו אותו בחריפות. מלשכת הרצוג נמסר אתמול בתגובה כי "יש תחושה מוטעית שאנחנו מתחשבים בצורכי הפלסטינים לפני צורכי מדינת ישראל". 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה מתח הבוקר ביקורת יוצאת דופן בחריפותה על הרצוג ואמר: "הרצוג אינו רלוונטי ואינו מנהיג, וכבר מזמן היה צריך להתפטר מראשות האופוזיציה. הרצוג הפך עצמו לחקיין זול וחיוור של נתניהו". עוד הוסיף עודה כי "דווקא בימים קשים כאלה, אנו חייבים להציג אלטרנטיבה אמיתית ואמיצה לשלטון השנאה של נתניהו והימין. אלטרנטיבה של פתרון של שלום צודק, של שוויון ודמוקרטיה ושל מאבק משותף על העתיד של כולנו".

חברת הכנסת מיכל רוזין (מרצ) אמרה היום בתגובה לדבריו של הרצוג: ''נראה שהרצוג מתמודד לתפקיד הדובר של ראש הממשלה. החיזור של יו''ר האופוזיציה אחר הממשלה חוצה גבולות חדשים של הסתה, שנאה וגזענות". עוד הוסיפה רוזין: "האמירה של הרצוג אינה מנהיגות, אלא אמירה פופוליסטית שנובעת ממצוקה פוליטית. אם בעיני יו''ר האופוזיציה גלגל ההצלה להנהגתו הרעועה היא הסתה, עדיף שיתפטר מתפקידו''.

קרדיט: אתר אשקלון נט

שר החינוך נפתלי בנט הגיב גם הוא הבוקר על הדברים, וכתב בחשבון הטוויטר שלו: "ערביי ישראל מהווים כ-20% מהאוכלוסייה. הם אינם נוהרים ואיננו שונאים אותם. הם אזרחים שווי זכויות, ואני שר החינוך שלהם. ודי נמאס לחזור על זה". ח"כ בצלאל סמוטריץ' כתב גם הוא בטוויטר כי "התגובות העצבניות בשמאל לאמירתו של הרצוג פשוט הזויות ומלמדות כמה השמאל מנותק, חסר ביטחון עצמי ואובססיסבי לרגשות האשם כלפי ערביי ישראל".

יו"ר המחנה הציוני אמר את הדברים בטקס הרמת כוסית לפעילי המפלגה באשקלון, בו עמד על השינויים החלים בחברה הישראלית ועל הצורך לערוך שינויים במפלגה כדי למשוך אליה את הבוחרים. בין היתר אמר הרצוג: "איפה אנחנו נכנסים ללבבות של הציבור? שיאמינו שבידינו לא רק הניסיון אלא גם היכולת לשנות את מצב המדינה, מבלי להפקיר את ביטחון ישראל חלילה, ומבלי לתת תחושה – שאני נתקל בה בפגישות אינספור של הציבור הישראלי – שאנחנו תמיד אוהבי ערבים. מסובך לאללה, אבל זה חלק מהעניין, זה חלק מהאתגר. אנחנו מפלגה שתמיד ידעה להיות מפלגת שלטון".

זמן קצר לאחר פרסום הדברים ב"הארץ" התייחסה אליהם ח"כ יחימוביץ' בציוץ בטוויטר: "תגובה הולמת של ראש האופוזיציה להפגנת הימין הקיצוני?". ח"כ בהלול הגיב בחריפות לדברי הרצוג ותבע ממנו התנצלות "בשם החברה הערבית בישראל". לדבריו, יו"ר מפלגתו מכין סיסמה עסיסית לקמפיין הבא שלו, ככל הנראה בהשראת התבטאותו של בנימין נתניהו "הערבים נוהרים לקלפיות". "להתנער מ-20% מהאוכלוסייה בצורה בוטה כל כך, להתחפש לימין רך שקורץ למתלהמים בכיכרות ולהילחץ מכל סקר תועה - ככה לא מייצרים אלטרנטיבה לשלטון", אמר בהלול. "זוהי עוד התדרדרות מוסרית בלתי מובנת של מפלגת מורשתו של יצחק רבין. אני מגנה את דבריו של הרצוג ותובע התנצלות בשם החברה הערבית בישראל".

מלשכת הרצוג נמסר אתמול בתגובה: "אנחנו לא מפחדים להתמודד עם בעיות שאנחנו מגלים ביחס של הציבור למפלגת העבודה ולמחנה הציוני. אחת הבעיות היא תחושה מוטעית ומסוכנת שמנסים להדביק לנו שאנחנו מתחשבים בצרכים של הפלסטינים לפני הצרכים של מדינת ישראל ואזרחיה. תחושה מוטעית בעליל, אבל היא עולה בעוצמה בקרב קהלים שלא הכירו אותנו בבחירות האחרונות וחשוב לנו להגיע אליהם במהלך מסע עמוק ורחב שאנחנו עושים עם תוכנית 'מעגלים מתרחבים', לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל והקהילות החיות בה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ