זועבי סירבה להשתתף בטקס זכרון לשואה: "דמיון מבהיל בין המתרחש סביבנו לגרמניה בשנות ה-30"

חברת הכנסת שהוזמנה לאירוע בקיבוץ יד מרדכי הבהירה כי היא מכבדת את זכרם של הנספים, אולם לא תיטול חלק כי "השואה מחייבת אותנו לא לשתוק כשמחוקקים חוקים גזעניים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חברת הכנסת חנין זועבי מדברת בדיון בכנסת, בינואר
"זועבי בכנסת, בינואר. "השימוש הישראלי מנצל ומגמד את השואהצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ חנין זועבי (הרשימה המשותפת) דחתה הזמנה להשתתף בטקס לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה בקיבוץ יד מרדכי בעוד שבועיים. זאת, בשל מה שהגדירה כדמיון בין התנהלות גרמניה הנאצית למדיניות ישראל כיום בגדה המערבית.

זועבי, שזהו טקס יום הזיכרון לשואה הראשון אליו הוזמנה כחברת כנסת, הבהירה כי היא מכבדת את זכר הנספים בשואה אך נימקה את סירובה להזמנה בין היתר, בשל הדרך בה מנחילה ישראל את זכר השואה לדורות הבאים. "איך ללמד את לקחי השואה כאשר אינם מבחינים בדמיון המבהיל בין המתרחש היום סביבנו לבין מה שהתרחש בגרמניה בשנות ה-30?", שאלה זועבי במכתב ששיגרה ליוזמי הטקס.

לדבריה, "השואה מחייבת אותנו לא לשתוק כאשר מחוקקים חוקים גזעניים, לא לשתוק כאשר מגרשים ילידים, לא לשתוק כאשר גוזלים את אדמתם ואת רכושם, לא לשתוק כאשר מפוצצים ומוחקים שכונות שלמות ומשפחות שלמות מעל פני האדמה ולא לשתוק כאשר עוצרים פעילים פוליטיים במעצר מנהלי. היא מחייבת אותנו לצעוק בקול גדול. אך בצדה היהודי של המציאות שלנו, נשמע רק קול חלש והקול הפלסטיני מושתק".

זועבי הוסיפה כי "הלמידה במדינה נעשית באופן סלקטיבי ואף מניפולטיבי. אין ללמד את לקחי השואה על מנת להגביר את המוטיבציה להתגונן על ידי השפלת ודיכוי האחר, אין ללמד את לקחי השואה על ידי אימוץ מדיניות של סגר, עושק, גזל ורצח. זה יהיה ניצול ציני, סלקטיבי, מעוות ובסופו של דבר, אנטי 'שואתי'".

לדבריה של חברת הכנסת, "על כן, אין ביכולתי לקחת חלק (באירוע, י"ל), כי אני חייבת לצעוק בקול גדול וברור לי שלא ניתן לעשות זאת במהלך הטקס המתוכנן". היא הוסיפה כי "מתוך כבוד לשואה, לקורבנותיה ולקחיה, אני פונה אליכם ומבקשת מכן ומכם להתעסק באופן ביקורתי, בשימוש הישראלי המנצל והמגמד את השואה, ולחנך את הישראלים למחשבה ביקורתית, ולערנות מוסרית, לפקוח עיניים מול הדיכוי המתמשך של העם הפלסטיני".

איתמר שוויקה, מנכ"ל קרן חבצלת המארגנת את הטקס, מסר כי לאירוע, שמתקיים כבר 60 שנה, מוזמנים כל חברי הכנסת ללא קשר למפלגתה בה הם חברים. שוויקה הוסיף כי מאז שמונה למנכ"ל, לפני ארבע שנים, לא זכור לו שחבר כנסת ערבי נכח בעצרות, אולם הדגיש כי מעולם לא קיבל מכתב מסוג זה. "חשתי צער שקיבלתי את המכתב, בעיקר הצטערתי שהיא לוקחת את זה למקום הזה", מסר. "העצרת היא א-פוליטית, וכך אנחנו מקיימים אותה". לדבריו, במידה שזועבי תשנה את החלטתה ההזמנה נותרת בעינה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ