מהחודש הבא: רה"מ והשרים יזומנו למליאה לענות על שאלות האופוזיציה בנוהל חדש

המהלך נועד לייעל את מוסד השאילתות הארכאי, בו לטענת הח"כים מזלזלים השרים. "אנו מבקשים מידע כשנושא נמצא על סדר היום, ומקבלים תשובות כשהציבור עבר לעסוק בנושאים אחרים"

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

חברי האופוזיציה יוכלו לזמן את ראש הממשלה והשרים ל"שעת שאלות" פומבית במליאת הכנסת - כך אושר באחרונה בוועדת הכנסת ובמליאה. היוזמה נועדה לשדרג את מוסד השאילתות הוותיק, המאפשר לח"כים להפנות שאלות בכתב לשרי הממשלה. בשנים האחרונות מתלוננים חברי הכנסת כי השרים מזלזלים בבקשות המידע שהם מגישים, לא עומדים בלוחות הזמנים ולא מספקים מידע ראוי.

החל ממושב הקיץ, שייפתח אחרי יום העצמאות, יוכלו חברי הכנסת לקרוא למליאה את ראש הממשלה ואת שריו, אחד בכל פעם, ולהציג להם ללא הכנה מוקדמת, לעיני הציבור והתקשורת, שאלות בתחומי פעילותם. בסך הכל יהיו 10 שעות של שאלות בכל מושב, ולא ניתן יהיה לזמן את אותו שר פעמיים. שר שמחזיק ביותר ממשרד אחד יעמוד בפני שאלות במשך 10 דקות נוספות לכל משרד נוסף בו הוא מחזיק. לוח הזמנים של הישיבות הראשונות כבר נקבע, אך עדיין לא סוכם מי מהשרים יוזמן להשתתף במעמד החדש. הנוהג יהיה תקף רק בקדנציה נוכחית, ואחרי הבחירות יידרשו חברי הכנסת להחליט אם לאמץ את הנוהג שוב.

ח"כ שמולי (משמאל) במליאת הכנסת. הראשון למצות את מכסת השאילתות הישירות המוקנות לכל ח"כצילום: אוליבייה פיטוסי

כלי השאילתות מורכב משלושה סוגים של שאלות: דרישה מהשר להתייצב במליאה ולהשיב לשאלה (לשרים מותר לחכות 21 יום לפני מתן התשובה, לח"כים מותר להגיש 30 שאילתות כאלה במושב); דרישה דחופה מהשר להתייצב ולהשיב (השר מתייצב בשבוע שבו הוגשה השאלה, לח"כים מותר להגיש ארבע שאילתות מסוג זה במושב); ושאילתא ישירה לשר שהתשובה עליה נמסרת בכתב לח"כ השואל (השר מחויב להשיב תוך 21 יום, והח"כ רשאי לשאול 80 שאילתות מפורטות בנוהל הזה).

אחד מחברי הכנסת שמשתמשים באופן יסודי בשאילתות הוא ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני). לפני כמה שבועות הודיעה לו מזכירות הכנסת כי הוא חבר הכנסת הראשון אי פעם שמיצה את מכסת 80 השאילתות הישירות המוקנות לכל ח"כ מדי מושב, וכי לא יוכל להציג שאילתות עד אחרי חג. "על פי הבנתי מדובר במקרה ראשון בכל שנות פעילות הכנסת, אך משקרה יש לתת לו מענה", כתב שמולי ליו"ר הכנסת וסגניו. "אבקשכם לפעול להגדלת המכסה הקיימת ו/או לקבל אישור חריג להגדלת המכסה הקיימת ללשכתי, זאת על מנת שיתאפשר המשך העבודה השוטפת".

הבעייתיות של שיטת השאילתות באה לידי ביטוי בכמה מהפניות שהגיש ח"כ שמולי. בפברואר הוא פנה לשר אריה דרעי  וביקש ממנו להצהיר אם יעניק מעמד עולה לאזרח אמריקאי ששני הוריו ישראלים. שבוע לפני ליל הסדר, כחודשיים לאחר שהוגשה השאילתא, נענה שמולי בלקוניות כי "משרד הפנים לא מאשר את הבקשה". על שאילתא שהגיש לשר הבריאות יעקב ליצמן במטרה לברר מה היחס בין כוח האדם הרפואי למספר הילדים בין ישובי המרכז לפריפריה, נענה חבר הכנסת כי "למשרד הבריאות אין נתונים". גם ניסיון לחלץ משרת המשפטים איילת שקד נתונים על חקירות רבנים בחשד להסתה לגזענות בשבע השנים האחרונות לא נענה עד כה, אף שהוגש בתחילת חודש מארס.

"השאילתות הן כלי מאוד בעייתי וחסר תועלת", אמרה ח"כית מהאופוזיציה. לדבריה, "כל עיתונאי שפונה למשרדי הממשלה מקבל מידע עוד באותו היום, ואותנו, חברי הכנסת, הם גוררים לפעמים שבועות ארוכים. אנחנו מבקשים מידע כשהנושא בוער על סדר היום הציבורי, ומקבלים תשובות כשהציבור עבר כבר לעסוק בנושאים אחרים ולא מתעניין יותר". כעת, מקווים בכנסת, השרים ייאלצו להתמודד בזמן אמת ובשידור חי עם שאלות דומות שיציגו להם חברי הכנסת במפתיע.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ