סבב מינויים בממשלה: הנגבי ימונה לשר בלי תיק ויפנה את תפקיד יו"ר הקואליציה

ח"כ דוד ביטן, המכהן כיו"ר ועדת הכנסת, הוא המועמד המוביל להחליף את הנגבי בתפקיד. הנגבי יפרוש גם מתפקיד יו"ר ועדת חוץ וביטחון ושם צפויים להחליפו אבי דיכטר או בני בגין

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר הקואליציה, ח"כ צחי הנגבי, צפוי להתמנות באמצע החודש הבא לתפקיד שר בממשלה ויכהן ככל הנראה כשר בלי תיק. ח"כ דוד ביטן, המכהן כיו"ר ועדת הכנסת, הוא המועמד המוביל להחליף את הנגבי בתפקיד. תפקיד נוסף אותו צפוי לפנות הנגבי עם מינויו לשר הוא ראשות ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שם עשויים להחליף אותו חברי הכנסת אבי דיכטר או בני בגין. גם ח"כ ענת ברקו הבהירה כי היא רואה עצמה מועמדת לתפקיד. 

חברי הכנסת יואב קיש ומיקי זוהר, שנחשבו למועמדים לתפקיד יו"ר הקואליציה, הבהירו לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הם מעוניינים לרשת את ביטן בתפקיד הרגיש של יו"ר ועדת הכנסת. אלא שביטן מבקש להמשיך ולהחזיק בראשות הוועדה במקביל לתפקיד יו"ר הקואליציה ולא ברור כיצד יושלם סבב המינויים בסופו של דבר.

הנגבי ונתניהו בישיבת המפלגה, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

הנגבי, הנחשב לאיש אמונו של נתניהו, ימונה לשר לאחר שראש הממשלה לא הצליח למנותו לתפקיד מיניסטריאלי עם כינון הממשלה לפני כשנה. במקום זאת, שיבץ אותו לתפקיד יו"ר הקואליציה שהוא אחד התפקידים הסבוכים וכפויי הטובה בכנסת. הנגבי היה אחראי לתחזק את הקואליציה השברירית של נתניהו ולוודא שבמליאה יהיה רוב לממשלה בכל רגע נתון כדי למנוע מפלות מביכות.

"נתניהו הסביר לי דבר שהיה מובן – שאין לו אדם שיהיה יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת החוץ והביטחון. אם הייתי חושב רק על עצמי, הייתי משתולל וזועק חמס", אמר הנגבי לערוץ 2 עם מינויו לתפקיד יו"ר הקואליציה לפני קרוב לשנה. נתניהו הבהיר אז להנגבי כי הוא מעוניין לשלב אותו בהמשך כשר בממשלה, ואף קבע רוטציה שנה לאחר כינון הממשלה.

על פי ההחלטה, השר אופיר אקוניס אמור היה להחליפו בתפקיד יו"ר הקואליציה ויו"ר ועדת החוץ והביטחון, ואילו הנגבי אמור היה להחליף את אקוניס, אשר מונה בהתחלה לתפקיד שר בלי תיק. אלא שעם קידומו של אקוניס לתפקיד שר המדע ופרישתם של דני דנון וסילבן שלום, התפנה מקום להנגבי ללא צורך לממש את הסכם הרוטציה.

לדברי בכיר בליכוד, נתניהו שקל לקיים סבב מינויים רחב יותר, שבמסגרתו יקודם שר התיירות יריב לוין לתפקיד שר הכלכלה (אותו פינה לאחרונה השר אריה דרעי), ואילו הנגבי ימונה במקומו לתפקיד שר התיירות. “רוב הסיכויים שהסבב הגדול לא ייצא לפועל כרגע, מכמה סיבות", הבהיר הבכיר. מקורות בליכוד ציינו כי העובדה שלא ברור אם דרעי יוכל להמשיך בתפקידו כשר הפנים, לצד האפשרות לחידוש המגעים לאחדות עם המחנה הציוני לאחר ניקויו מחשד של הרצוג, והרצון שלא לייצר עימותים פנימיים בליכוד - צפויים לעכב מהלך נרחב יותר סביב שולחן הממשלה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ