לשכת ראש הממשלה: בוטלה ההחלטה להחזיק בגופות מחבלים באופן גורף

לפני חודש הורה נתניהו להחזיק בגופות, אך כעת הוא משיב את הכדור למגרש של השרים יעלון וארדן, שמחזיקים בעמדות מנוגדות ■ בנט תקף בחריפות את השבת גופת המחבל מדולב: "שגיאה חמורה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים ליד הרכב הפוגע, אתמול ליד דולב

לשכת ראש הממשלה פרסמה אמש (שלישי) הודעת הבהרה לפיה האחריות לנושא החזרת גופות מחבלים הושבה לשר הביטחון יעלון ולשר לביטחון הפנים ארדן. בכך ביטל נתניהו את ההחלטה שקיבל בסוף מארס, שלא להחזיר גופות מחבלים למשפחותיהם. הודעת לשכת נתניהו באה בעקבות החזרתה של גופת המחבל שביצע אתמול את פיגוע הדריסה ליד ההתנחלות דולב למשפחתו.

החלטת נתניהו לא להחזיר לרשות את גופותיהם של מחבלים התקבלה לפני כחודש, על רקע הביקורת שנמתחה עליו מימין בפרשת החייל היורה בחברון. בשלושת החודשים האחרונים התנהל ויכוח בקבינט בין השרים משה יעלון לגלעד ארדן בנושא, ובמשך כל התקופה המשטרה נמנעה מהחזרת גופות מחבלים ממזרח ירושלים לידי משפחותיהם, בעוד שצה"ל החזיר גופות של מחבלים מהגדה המערבית.

הלוויתם בחברון של שני מחבלים שצה"ל השיב את גופותיהם, באמצע מארסצילום: רויטרס

ארדן הורה למשטרה לא להחזיר גופות של מחבלים פלסטינים ממזרח ירושלים, אלא אם אלה יסכימו לשורה של תנאים והגבלות בכל הנוגע לאופן בו תתקיים ההלוויה. יעלון ובכירי צה"ל טענו בהקשר זה כי אי החזרת הגופות היא זו שתלהיט את הרוחות ותביא להסלמה. הרשות הפלסטינית אף העלתה את נושא החזרת הגופות מול גורמים בינלאומיים שונים, והשתמשה בכך כנושא שבאמצעותו ניגחה את ישראל מבחינה מדינית.

ארדן ושר החינוך בנט מתחו ביקורת הבוקר על החזרת גופת המחבל בדולב ואליהם הצטרף גם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, אשר קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו להתפטר בעקבות התנהלותו בסוגיית החזרת גופות מחבלים. בפתח ישיבת הממשלה אמר בנט כי "שחרור גופות מחבלים למשפחות הרוצחים היא שגיאה חמורה שמעודדת את הפיגוע הבא". שר החינוך הוסיף כי בתוך הקו הירוק, שם האחריות היא בידי משטרת ישראל, המדיניות היא לא להחזיר גופות מחבלים למשפחות "אבל לצערי ביהודה ושומרון (שם האחריות היא של שר הביטחון וצה"ל, ב"ר) יש תזזית בעניין הזה, ואני מקווה שנוכל להחזיר את המדיניות לקדמותה".

השר ארדן אמר עוד בטרם נכנס לישיבת הממשלה כי בכוונתו להמשיך במדיניות לפיה גופות מחבלים יוחזרו רק למשפחות שיתחייבו לקיים הלוויות מצומצמות בשעות הלילה ויפקידו ערבות במשטרה. "מדיניות המשטרה לא השתנתה מעולם", אמר ארדן, "בכל הנוגע למגעים בין ראש הממשלה לשר הביטחון בנושא, אני מציע לפנות אליהם. הפערים בין המשטרה לצבא ידועים לכל".

נתניהו בישיבת הממשלה, הבוקרצילום: אמיל סלמן

ח"כ ליברמן אמר כי "אם לא בשל כל שאר הסיבות שבגינן צריך נתניהו להתפטר מראשות הממשלה, הרי שרק התנהלותו השערורייתית בעניין החזרת גופות המחבלים מחייבת זאת באופן מיידי". לדבריו, "בזמן שחייל צה"ל נלחם על חייו בבית החולים לאחר פיגוע הדריסה, גופת המחבל כבר הוחזרה למשפחתו והתקבלה בקריאות עידוד ושמחה על ידי מאות מתושבי קלנדיה". ליברמן הוסיף כי התנהלות נתניהו "לא רק מבזה את הציבור אלא פוגעת קשות בהרתעה כלפי המחבלים בפוטנציה ומעודדת פיגועים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ