ריבלין בביקורת על הליכוד: הזמנת מנהיג הימין הקיצוני באוסטריה - ברית קלון

בטקס נעילת אירועי יום השואה תקף הנשיא את ביקורו של היינץ כריסטיאן שטראכה בישראל ופגישתיו עם שרים. "חבירה תמהונית לקולות הכחש בימין הקיצוני בחלקים של אירופה"

עופר אדרת
עופר אדרת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עופר אדרת
עופר אדרת

נשיא המדינה ראובן ריבלין מתח הערב (חמישי) ביקורת חריפה על מפלגת הליכוד, אשר הזמינה לביקור את מנהיג הימין הקיצוני באוסטריה, היינץ כריסטיאן שטראכה, בחודש שעבר. "לעתים אני נדהם נוכח מה שנראה ככרסום הכבוד הלאומי שלנו, מול חבירה תמהונית לקולות הכחש בימין הקיצוני בחלקים של אירופה", אמר הנשיא.

בנאום שנשא בטקס נעילת יום הזיכרון לשואה בקיבוץ לוחמי הגטאות, דיבר ריבלין בגנות ניסיונות אנשי ימין בארץ להתקרב לפעילי ימין קיצוני באירופה. "לפני שבועות מספר התארח בארץ כריסטיאן שטראכה, מנהיג מפלגה אוסטרית שמכנה עצמה בעזות מצח מפלגת החירות", אמר הנשיא. "הוא לא הגיע לכאן לביקור נימוסים או תיירות, אלא בהזמנה רשמית של נציגים בעולם הפוליטי הישראלי, ולצערי הוא לא היחיד".

"ריבלין בבית לוחמי הגטאות, היום.  "אף אינטרס שבעולם לא יצדיק את ברית הקלון עם קבוצות וגורמים שלא יכירו באחריותם לפשעי השואה
"ריבלין בבית לוחמי הגטאות, היום. "אף אינטרס שבעולם לא יצדיק את ברית הקלון עם קבוצות וגורמים שלא יכירו באחריותם לפשעי השואהצילום: מארק ניימן / לע"מ

"גורמים שונים מנסים ליצור בריתות וקשרים עם מפלגות וקבוצות של שונאי זרים ואנטישמים התומכים למראית עין במדינת ישראל. עלינו, בני הדור אשר קרוב לשואה, להיות ברורים: אף אינטרס שבעולם לא יצדיק את ברית הקלון עם קבוצות וגורמים שלא יכירו באחריותם לפשעי השואה, שפועלם מוקדש להשתקתה וחזונם מבקש לבצע אותם מחדש נגד כל זר, פליט או מהגר שיעז 'לטמא', לדעתם, את מרחב המחיה שלהם. וזאת, כפי שאף אינטרס לא יצדיק שתיקה או גמגום מול גורמים אנטישמיים ואנטי-ישראלים". ריבלין סיכם: "מנהיגים פוליטיים ומנהיגי אומה שיתמכו בתפיסות גזעניות, ניאו-נאציות ואנטישמיות - לא יהיו ולא יכולים להיות אורחים רצויים כאן בישראל", דברי ריבלין.

הנשיא התייחס בנאומו גם לדיון הציבורי סביב טקסי יום השואה, והתמקד בדברים שאמרה ל"הארץ" בשבוע שעבר מנכ"לית בית לוחמי הגטאות, ענת ליבנה, אשר קראה "להפסיק את הפאתוס בטקסים", והוסיפה כי יש לשקול לוותר על הנאומים ועל הדלקת המשואות. "ראיתי את דבריה של יקירתנו, ענת לבנה, על חוסר הנחת שלה מהטקסים סביב יום השואה", אמר ריבלין. "מדינת ישראל פעלה ופועלת להנחלת השואה לא רק כאן, אלא ברחבי העולם כולו, כדי שכל העולם יבין, לא עוד. זה לא רק מכוון אלינו, ליהודים ולישראלים, אלא לעולם כולו, כדי שזוועות כמו שהיו במלחמת העולם השנייה, לא יחזרו לעולם". ריבלין הוסיף: "טקסים, אני יודע, אינם חזות הכל, אך טקסים יוצרים מחוייבות, מכוננים תודעה ומעוררים שיח". 

שטראכה, שהוזמן לישראל באופן רשמי על ידי הליכוד, הגיע לישראל באפריל ואמר בראיון לערוץ 1 כי פגש במהלך ביקורו גם שרים בממשלה, אך סירב למסור את שמותיהם בטענה שהתחייב לשמור על סודיות. בין היתר נפגש שטראכה גם עם ח"כ אבי דיכטר מהליכוד. בשיחה עם "הארץ" אמר דיכטר כי הפגישה עם שטראכה עסקה בנושא המלחמה בטרור וכי סוגיית הרקע האנטישמי של מפלגת החירות לא עלה בפגישה. 

שטראכה, שעומד בראש "מפלגת החירות" (FPÖ), הוא יורשו של איש הימין הפופולארי ירג היידר, שנהרג בתאונת דרכים לפני כמה שנים, והיה ידוע בעמדותיו האנטישמיות ובתמיכתו בנאצים. כאשר מפלגת החירות האוסטרית הצטרפה לממשלה בשנת 2000 החזירה ישראל את שגרירה מווינה לאות מחאה והמשבר בין המדינות נמשך עד 2003. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ