סמוטריץ: אם המדינה היתה נוקמת באויב הפלסטיני רצח אבו חדיר ודוובאשה לא היה קורה

הח"כ הבהיר כי נקמה היא "ערך חשוב ומוסרי", אך טען שעליה להתבצע בידי המדינה ולא בידי אזרחים. בהמשך דחה את דברי סגן הרמטכ"ל: אם הערבים לא היו נלחמים בנו לא היה נהרג כאן ערבי אחד

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ח"כ בצלאל סמוטריץ (הבית היהודי) הבהיר הלילה (שישי) כי נקמה היא "ערך חשוב ומוסרי", אך טען כי עליה להתבצע על ידי המדינה ולא בידי אזרחים הנוטלים את החוק לידיהם. בפוסט שפרסם בפייסבוק הסביר סמוטריץ כי אילו המדינה היתה נוקמת ומרתיעה את האויב הפלסטיני, הדבר עשוי היה למנוע אירועים דוגמת הצתת בית משפחת דוואבשה על יושביו בכפר דומא או את רצח הנער מוחמד אבו חדיר.

לדבריו, "נקמה היא אמנם ערך חשוב ומוסרי אלא שהיא מסורה לידיה של המדינה ולידיו של החוק ויש לה דרכים ומטרות מסוימות שכנגדן מותר להפנותה. היא אינה מסורה לפרט ולא יכולה להיות מכוונת כלפי כל מטרה שמזוהה עם האויב". סמוטריץ מתח ביקורת על כך שהמדינה איננה נוקטת באופן יזום בפעולות נקם "בדרכים לגיטימיות". "ניתן להניח שאם מדינת ישראל לא היתה מוחקת, בהשפעת המוסר הנוצרי המעוות, את המלה נקמה מהלקסיקון שלה והיתה עושה את זה בדרכים לגיטימיות ומרתיעה את האויב, לא היינו נתקלים במקרים הקשים הללו של אנשים פרטיים שנוטלים את החוק והנקמה לידיים".

בפוסט הנרחב והמנומק שפרסם הבהיר סמוטריץ כי רצח אבו חדיר ודוואבשה לא נבע מגזענות, אלא משאיפת נקם מוצדקת. "צעדי נקמה פסולים כדוגמת רצח הנער מוחמד אבו חדיר והרצח בדומא (ככל שהוא בוצע אכן על ידי יהודים) הם חמורים ואסור שיקרו אבל הם לא נובעים מגזענות - שמשמעותה שנאת האחר רק כי הוא אחר - או מרצון של מישהו בחברה הישראלית להשמיד את האומה הערבית. הם משקפים כעס ושאיפת נקמה, צודקים כשלעצמם, על רקע האויבות ומלחמת ההשמדה שמנהלים נגדנו הערבים". סמוטריץ הוסיף כי "מדובר בטעות ואף בפשע שעל מי שחוטא בו להיענש. אבל זה משהו אחר בכלל משנאת היהודים האנטישמית שמעולם לא נדרשה לסיבה בכדי להרוג ולפגוע ביהודים. אז למרות שחיצונית זה אולי נראה אותו דבר, זה ממש לא!".

סמוטריץ פרסם את הפוסט בעקבות נאומו של סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר גולן, בערב יום השואה והדיון הציבורי שבעקבותיו. לדבריו, "אם הערבים לא היו נלחמים בנו לא היה נהרג כאן ערבי אחד. אם הערבים לא היו רוצחים בנו השכם והערב לא היה כאן יהודי אחד שמבקש לפגוע בהם. מלחמה היא דבר רע ובמהלכה אנו נדרשים לא פעם לצעדי מגן לא נעימים. קורה לפעמים שגם נעשות במסגרתה טעויות ואפילו טעויות קשות שעולות כדי פשעים, אבל זה רחוק שנות אור מגזענות או אפרטהייד". על דברי האלוף גולן כתב סמוטריץ: "באמת באמת, אין שום קשר בין תופעות שליליות שמתרחשות היום במדינת ישראל ואליהן כיוון ככל הנראה סגן הרמטכ"ל לבין השואה ולקחיה".

בהמשך הוסיף כי "סימון בטלאי צהוב והגבלת תנועה ומקום מגורים היו אחד מסממני האנטישמיות הנאצית בגרמניה. הפרדה גזעית באוטובוסים ובבתי הספר היתה מסממני מדיניות האפרטהייד הפסולה בארצות הברית ובדרום אפריקה. הצבת מחסומים, הטלת מגבלות תנועה והפרדה באוטובוסים, הנעשים ביהודה ושומרון בין יהודים לערבים מסיבות ביטחוניות הנובעות ממצב המלחמה ששורר כאן, אף שמבחינה טכנית יש בינם לבין הדוגמאות הקודמות קווי דמיון, הם משהו אחר בכלל. זה שכאן ובגרמניה זרחה אותה שמש לא אומר שהנאצים ואנחנו זה אותו דבר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ