בעקבות ההדלפות בצוק איתן: הצעת חוק שתקשה לחקור מדליפים מהקבינט

ח"כ זהבה גלאון מקדמת חוק שימנע פתיחת חקירות פליליות נגד מדליפים, אם במידע שנמסר יש כדי לחשוף שחיתות. בג"ץ דחה השבוע עתירה לחקור הדלפות בעת הלחימה בעזה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרים לפיד, לבני שלום ואחרים בישיבת ממשלה בעת מבצע צוק איתן, ביולי 2014
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מרצ זהבה גלאון הודיעה היום (שישי) כי תקדם הצעת חוק שתמנע חקירות פליליות נגד מדליפים מהקבינט המדיני-ביטחוני, כל עוד ההדלפה אינה פוגעת בביטחון המדינה ומשרתת את האינטרס הציבורי. לדברי גלאון, ההצעה, שכבר הונחה על שולחן הכנסת בעבר, רלוונטית נוכח העיסוק בהדלפות מהקבינט המדיני-ביטחוני במהלך מבצע צוק איתן.

השבוע הודיע בג"ץ כי לא יתערב בהחלטתו של היועץ המשפטי לממשלה שלא לחקור את ההדלפות מהקבינט במהלך מבצע צוק איתן. בכך דחו שופטי העליון ג'ובראן, חיות וזילברטל את העתירה שהוגשה על ידי התנועה לאיכות השלטון וח"כ איתן כבל (המחנה הציוני). עם זאת ציינו השופטים כי רשמו לפניהם את הודעת היועץ המשפטי לממשלה "כי מתקיים הליך חשיבה לגיבוש מדיניות אכיפה וכלים משפטיים, במטרה לצמצם ולמנוע ככל הניתן את תופעת הדלפות בעתיד". השופטים קבעו כי "מדיניות זו היא צורך דוחק וככל שייקדם גיבושה כך ייטב".

גלאון אמרה כי הצעת החוק שתגיש בתום הפגרה נועדה "להתמודד עם גישה שמציעה לפתוח בחקירות כל פעם שמתפרסמת ידיעה שמביכה את השלטון". לדבריה, "ההצעה קובעת שמסירת ידיעה ללא הסמכה, דהיינו הדלפה, לא תיחשב כעבירה פלילית, כאשר הידיעה היתה אמת ומטרתה היתה חשיפת שחיתות, שהיה בה עניין לציבור, או שנעשתה לשם הגנה על האינטרס הציבורי וכל עוד מטרתה לא היתה לפגוע בביטחון המדינה". גלאון הוסיפה: "יש להבדיל בין הדלפות חסרות אחריות אשר פוגעות בביטחון המדינה או באינטרס הציבורי לבין מידע שחשיפתו קריטית לדיון הציבורי בישראל ואי חשיפתו נועד להגן על השלטון מביקורת ופיקוח, ולא על הציבור".

הצעת החוק, שנוגעת לכלל ההדלפות ולא רק לאלה מהקבינט, גובשה כבר לפני יותר מעשור, הונחה כמה פעמים על שולחן הכנסת, אך לא עברה עד כה. גם כעת סיכוייה להתקבל מועטים. בדברי ההסבר להצעה, המכונה "הגנת אמת בגילוי בהפרת חובה", נכתב כי היא באה "לקבוע כי מסירת ידיעה ללא הסמכה (הדלפה) כפי שקבוע בסעיף 117 לחוק העונשין, התשל"ז–1977, לא תיחשב כעבירה כאשר הידיעה היתה אמת ומטרתה היתה חשיפת שחיתות שהיה בה עניין לציבור או שנעשתה לשם הגנה על האינטרס הציבורי". עם זאת, קובעת ההצעה כי אין בה "כדי להחריג מסעיף 117 מסירת מידע הנוגע בביטחון המדינה או ביחסי החוץ שלה".

היום השיב מבקר המדינה שפירא על ההתקפה נגדו מצד ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון בעקבות פרסום טיוטת הדו"ח אודות התנהלות הקבינט בעת הלחימה בעזה במבצע צוק איתן. המבקר כתב כי הביקורת בוצעה בהתאם לאמות מידה מחמירות וקרא למבוקרים להתרכז בדו"ח ובתשובתם אליו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ