היועמ"ש לכנסת הורה לא לדון במליאה על טיוטת דו"ח המבקר על "צוק איתן"

איל ינון כתב ליו"ר הכנסת כי דיון בכנסת בטיוטה שהודלפה בניגוד לחוק "כמוהו כשיתוף פעולה של הכנסת עם מעשה חמור זה". הוא הוסיף כי הדבר גם יפגע בזכות המבוקרים להליך הוגן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, יעלון וגנץ בהתייעצות בקריה בתל אביב

היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, הורה היום (שני) שלא לקיים דיון במליאת הכנסת על טיוטת דו"ח מבקר המדינה על מחדלי הקבינט במבצע "צוק איתן", שנחשפה בשבוע שעבר ב"הארץ". לדברי היועץ, מאחר שהדלפת המסמך מהווה עבירה על החוק, לא ניתן לדון בו במליאה. זאת אף שסיעת מרצ גייסה 25 חתימות חברי כנסת - דבר שמחייב דיון בנושא במהלך הפגרה.

ינון כתב ליו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין, כי "קיום דיון במליאת הכנסת או באחת מוועדותיה בטיוטת דו"ח של מבקר המדינה, בין בפגרה ובין שלא בפגרה, אינה אפשרית. דיון פורמלי בכנסת בטיוטה שהודלפה בניגוד לחוק כמוהו כשיתוף פעולה של הכנסת עם מעשה חמור זה. זאת ועוד, דיון בטיוטה שכלל אינה מונחת לפני חברי הכנסת, יש בו אף כדי לפגוע בזכותם של המבוקרים לקיום הליך הוגן וראוי בפני מבקר המדינה ואף בזכותם להשיב כראוי לדיון בכנסת".

היועץ הוסיף כי "דיון במליאת הכנסת ובוועדותיה אינו זהה לדיון המתקיים בתקשורת, גם אם חברי הכנסת שותפים לו. לדיון בכנסת מעמד ממלכתי רשמי, ומובן כי הכנסת אינה יכולה ביד אחת לקבוע כללים ביחס לאופן פרסום הדו"חות של המבקר והדיון בהם, וביד השנייה לסייע להפרתם".

ינון פרסם את הוראתו בעקבות פנייתו של יו"ר הקואליציה המיועד ח"כ דוד ביטן (הליכוד), שאמר: "מדובר בניסיון של האופוזיציה להוציא חלקי אמיתות מדו"ח שעדיין לא קיים ולנסות ולעשות הון פוליטי. דיון על הממצאים יכול להתקיים רק משיושלם הדו"ח ויוגש ליו"ר הכנסת".

ינון, בשנה שעברהצילום: תומר אפלבאום

יוזם הדיון, ח"כ אילן גילאון (מרצ), דחה את המלצותיו של ינון וקרא לאדלשטיין לקיים את הדיון בהקדם האפשרי כבר בשבוע הבא, מיד לאחר יום העצמאות. לדבריו, "אוי לה לכנסת שלא תאפשר לאופוזיציה להשמיע את דעותיה לאור מחדלי הממשלה. אין ספק שההתנפלות של נתניהו ואנשיו על טיוטת הדו"ח שהודלפה נועדה להלך אימים על המבקר במטרה לרכך את הדו"ח הסופי. לכן, דיון רציני ומוקדם ככל האפשר של הכנסת ייאפשר הצפה של שאלות נוקבות ושיח ציבורי ענייני".

ינון התיר לאדלשטיין לדחות דיון נוסף שדרשה האופוזיציה השבו, בעניין ההסלמה בדרום, וקבע כי בשל ריבוי האירועים הממלכתיים הנלווים ליום הזיכרון וליום העצמאות, לאדלשטיין נתון שיקול הדעת כדי לדחות את הדיון עד לפתיחת כנס הקיץ של הכנסת, בעוד כשבועיים.

ביום חמישי נחשפה ב"הארץ" טיוטת הדו"ח על מבצע "צוק איתן", שהפיץ מבקר המדינה השופט הדימוס יוסף שפירא לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשורה ארוכה של שרים שהיו חברים בקבינט המדיני־ביטחוני לאורך המבצע. הטיוטה עוסקת בהתנהלות הקבינט בו ובקבלת ההחלטות, ומשיחות עם כמה מקורות שנחשפו אליה עולה כי נמתחת בו ביקורת חריפה בעיקר על שלושה בכירים - נתניהו, יעלון וגנץ. לדבריהם, הטיוטה גורסת כי השלושה ניהלו לבדם את רוב מהלכי הלחימה, תוך מידור הקבינט והסתרה של חלק גדול מהפרטים משאר השרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ