תנאי הרצוג להצטרפות לממשלה פורסמו בפייסבוק והוסרו כעבור דקות

בלשכת יו"ר המחנה הציוני טענו כי מדובר בטעות של אחת העובדות, אולם אחד הח"כים הטיל ספק בגרסתו: "מדובר ברשימה מביכה"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

כרזה ובה רשימת התנאים להצטרפות המחנה הציוני לממשלה הועלתה לדף הפייסבוק של יו"ר המפלגה, יצחק הרצוג, והוסרה כעבור זמן קצר. בסביבתו של הרצוג טענו היום (שישי) כי מדובר ביוזמה של עובדת המטה שהעלתה את המסמך ללא ידיעתו. ח"כים ששוחחו עם הרצוג התרשמו גם הם כי לא ידע על הפוסט לפני פרסומו.

בכרזה, עליה מתנוססת תמונתו של הרצוג, מופיעים שישה תנאים להצטרפות המפלגה לקואליציה: הורדת יוקר המחיה, מעורבות בהחלטות על מתווה הגז, קבלת סמכויות לעצירת החרם הבינלאומי, שמירה על בית המשפט העליון, ביטול חקיקות גזעניות ופתיחת משא ומתן עם מדינות האזור ויישום תכנית ההפרדה מהפלסטינים שפרסם הרצוג. 

"אין ידיים על ההגה", נכתב בסוף המסמך, "אין ממשלת אחדות". בלשכתו של הרצוג מיהרו לפרסם הבהרה ולפיה הפוסט "נבע מטעות של אחת מעובדות המטה ולכן נמחק". מקור אחר במפלגה אמר מנגד: "לא מדובר בטעות ולא בנעליים. התקבלה החלטה להעלות את הפוסט הזה ורק אחרי שהוא עלה התחרטו".

הכרזה שפורסמה בעמוד הפייסבוק של ח"כ הרצוג

ח"כ מיקי רוזנטל ממפלגתו תקף בפייסבוק: "הנזק האדיר שבוז'י הסב בלתי ניתן לשיקום כל עוד הוא נשאר בתפקידו". הוא האשים אותו ב"זניחת קהל המצביעים וזלזול באינטרס הציבורי לשם הצלת הקריירה הפוליטית של פוליטיקאי אחד"

אחד החכי"ם התייחס בספקנות לטענות שהפרסום התבסס על גחמה של עובדת מטה בלבד ומתח ביקורת על רשימת התנאים, המזכירה במידה רבה את הפוסט שפרסם הרצוג בנושא אתמול. לדבריו, "מדובר ברשימה מביכה. רוב התנאים שהרצוג סימן, ממילא הובטחו כבר לכחלון: הורדת יוקר המחיה, מניעת פגיעה בבית המשפט העליון ובלימת החקיקה הגזענית. לנתניהו לא אמורה בעיה להיעתר לדרישות האלה. מצד שני, כל דרישות הבסיס שלנו שאמורות להיות מובנות מאליהן לא מופיעות בה: הקפאת הבנייה בהתנחלויות, חקיקת חוק פינוי-פיצוי ואפילו הצהרה על נוסחת שתי מדינות לשני עמים או התחייבות לחידוש התהליך המדיני. הרצוג גם לא מתעקש לקבל וטו בעניין מתווה הגז אלא דורש רק 'מעורבות' בנושא".

בסיעת הליכוד נשמעו גם כן קריאות נגד הצטרפות המחנה הציוני לממשלה, לאחר שהתברר כי סיכויי המהלך קלושים. השר זאב אלקין הזהיר כי צעד כזה עלול לגרור את הממשלה למדיניות המזוהה עם השמאל ותרחיק את הבית היהודי מהקואליציה. "בוז'י וחבריו ינסו לשקם את אמון השמאל ולהצדיק בדיעבד את ישיבתם בממשלה. לכן בכל יום הם ינסו למשוך אותנו שמאלה וידרשו תשלום למולך: עוד הישג שמאלני, אחרת הם יבכו ויאיימו שלא יוכלו להשאר בפנים ולהחזיק את החברים"., כתב אלקין בפייסבוק.

סגנית שר החוץ, ציפי חוטובלי, כתבה: "או אנחנו או הם' לא היתה רק סיסמת בחירות. זו אמירה שמשקפת פערים בתפיסות עולם. הציבור בחר בנו ואנו צריכים לקחת את המנדט הזה ולהוביל את ממשלת המחנה הלאומי לפי האג'נדה שבשמה נבחרנו. המחנה הציוני היא מפלגה בהתרסקות. אין לממשלה צורך בהם ואין סיבה שנזרוק לבוז'י חבל הצלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ