המגעים לממשלת אחדות |

הרצוג נפגש שלשום עם נתניהו; דורש את המשפטים או התקשורת

לפי מקור בקואליציה, השרים המכהנים בתיקים אלה "נחשבים לדגל אדום מבחינת השמאל, ונישולם ייחשב להישג משמעותי". ח"כים מהמחנה הציוני: הרצוג מסתיר מאיתנו את פרטי ההסכם המתגבש

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו והרצוג, ב-2014. נתניהו הביע אופטימיות לגבי היכולת לקדם את המהלך בתקופה הקרובה, בסביבת הרצוג טענו שלא חלה התקדמות
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג נפגשו שלשום (ראשון) במעונו של נתניהו בירושלים. בשיחות שקיים אתמול הביע נתניהו אופטימיות לגבי היכולת לגשר על הפערים ולקדם את כניסת המחנה הציוני לקואליציה בתקופה הקרובה. זאת בעוד שבסביבתו של יו"ר המפלגה יצחק הרצוג טענו שלא חלה התקדמות במגעים. "נפגשתי היום עם ראש הממשלה והוא עדכן אותי שהמגעים לאחדות נמשכים. כוונותיו רציניות לגבי הרחבת הממשלה", אמר אתמול יו"ר כולנו משה כחלון, שנחשב לשותף סוד במגעים לצירוף המחנה הציוני לקואליציה.

פגישתם של השניים, שקיומה פורסם לראשונה בערוץ 2, היתה ממושכת ובאה לאחר שבועות ארוכים בהם השניים לא נועדו בנושא פנים מול פנים. הרצוג ביקש לשפר באופן משמעותי את המתווה שגובש עד כה, בניסיון לשכנע את חברי מפלגתו לחבור אליו.

ראש הממשלה אישר כבר שלשום בישיבת ראשי הקואליציה כי המחלוקת עם הרצוג עוסקת בתיקים שיימסרו למחנה הציוני, כמו גם בקווי היסוד. מקור בקואליציה אמר ל"הארץ" כי "לא מדובר רק בעניינים אידיאולוגיים, אלא גם בג'ובים". לדבריו, "הרצוג לא מרוצה מהתיקים שהוא אמור לקבל, ומבקש להעביר למפלגתו את אחד מהתיקים - משפטים או תקשורת. השרים המכהנים בהם כיום נחשבים לדגל אדום מבחינת השמאל, ונישולם מהתיקים האלה ייחשב להישג משמעותי. לא התרשמתי שנתניהו מתכוון לוותר בעניין הזה", אמר. מלשכת הרצוג נמסר בתגובה כי הדיווח שגוי. 

במקביל העלה הרצוג בפני נתניהו דרישות להיות מעורב בגיבוש מתווה הגז ובעצירת שורה של חוקים שנויים במחלוקת, בהם חוק ההשעיה, חוק וי 15 וחוק העמותות – מהלכים אותם הזכיר כבר בפוסט שפרסם בפייסבוק במוצאי יום העצמאות.

חברי כנסת שנפגשו עם הרצוג בימים האחרונים טוענים כי הוא מסתיר מהם את פרטי ההסכם שמתגבש עם נתניהו, ומסרב לפרט את רשימת התיקים וההישגים שיועברו למפלגה. "בוז'י לא הציג בפני את ההסכם או את פרטיו כשנפגשנו, ולא דיבר על התיקים שיועברו למפלגה" סיפר אחד מחברי המחנה הציוני. "הוא דיבר באופן כללי, כללי מדי, על חשיבות המהלך, ונראה שכרגע הוא עסוק יותר בשינוי האווירה סביב המהלך, ופחות בגיוס תומכים בין חברי הכנסת". יו"ר המפלגה מסתיר מחברי הכנסת גם את טיבו של המהלך המדיני המשמעותי שבעקבותיו הוא מבקש להצטרף לממשלת נתניהו - מהלך עליו דיבר שלשום באופן כללי ועמום במפגש עם חברי חוג "מחנה רבין" במפלגה. "אני מאתר הזדמנות אזורית מדינית נדירה שאולי תחלוף ולא תחזור", אמר הרצוג והוסיף: "אני לא אומר את זה בעלמא, אלא בידיעה. היא מסובכת מאין כמותה, היא מורכבת. אני לא יודע אם היא תקרה. אבל יכול להיות שהיא תקרה אך ורק בגלל שינוי במבנה הממשלתי".

ח"כ חסון: לבני הובילה את המהלך לבלימת כניסת המחנה הציוני לקואליציה

ח"כ יואל חסון הודיע שלשום כי הוא דוחה על הסף הצעה לכהן כשר בממשלה. "גם אני יועדתי לקבל תפקיד שר בממשלה", כתב לעמיתיו, חברי מפלגת העבודה. "אומר בכנות שגם אני רוצה להיות שר. זה ברור. אבל אני פועל ומתכוון להיות שר בממשלה בהובלת המחנה הציוני בראשות הרצוג ולבני".

חסון טען כי יו"ר התנועה ציפי לבני היא זאת שהובילה את המהלך לבלימת הכניסה לקואליציה עד כה. "ללא העמידה הנחרצת של ציפי לבני יו"ר התנועה וחבריי, הכוחות הפנימיים היו כבר מנצחים ואולי היינו היום במציאות פוליטית עגומה אחרת", אמר. חסון הבהיר לחברי העבודה שהצטרפותם לממשלה תביא לביטול המחנה הציוני ולביטול הברית בין שתי המפלגות. "אני וחבריי למפלגת התנועה לא נצטרף לממשלתו האסונית של הליכוד. זו בחירה אידיאולוגית ואסטרטגית", כתב. לדבריו, "סיעת המחנה הציוני לא תיכנס לממשלה משום שמפלגת התנועה לא תהיה שותפה למהלך כזה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ