פרשנות |

הרצוג דוהר בזחילה לעבר ממשלת נתניהו, אך ריבלין לא ממהר לקרוא לאחדות

נתניהו נותר עיקש בסירובו לדרישות הרצוג לשנות את קווי היסוד של הקואליציה. הנשיא בעד אחדות, אבל הוא מכיר את הנפשות הפועלות, ושבע הבטחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

קריאתו המפתיעה של נשיא מצרים הגנרל א־סיסי ל"מפלגות בישראל" לתת צ'אנס לשלום, תהדהד בוודאי בנאומו של יצחק הרצוג בוועידת העבודה שהוא מתכנן לכנס ביום ראשון, אם אכן יושג הסכם בינו לבין נתניהו. בהנחה הסבירה שנתניהו, המתחזק קשר הדוק עם הנשיא המצרי, הוא שעומד מאחורי המלים הללו, הדבר בהחלט צריך להיזקף לזכותו. הוא היה מת שתהיה לו השפעה כזו על הנשיא היושב קילומטרים ספורים מלשכתו. בימים האחרונים קיבל רובי ריבלין פניות הן מחוגי נתניהו, הן מחוגי הרצוג, שיואיל וייצא בקריאה פומבית למען כניסת הרצוג לממשלה, כדי לרכך את ההתנגדות בעבודה.

ריבלין מסרב, לפי שעה. לא כי הוא נגד אחדות בעם ואחדות פוליטית ואחדות בכלל. הוא מאוד בעד. אבל הוא מכיר את הנפשות הפועלות, בעיקר אחת מהן, והוא שבע הבטחות מכאן ואכזבות מכאן. אין לו עניין להפוך כלי משחק.

כינוס ועידה אזורית היא נדוניה נאה שהרצוג ישמח להציג לצירי המפלגה. מה יקרה אחר כך? כלום. נתניהו לא שינה ואין לו כוונה לעבור על עמדותיו, גישתו, ויחסו לנשיא הפלסטיני אבו־מאזן ולסוגיה הפלסטינית־ישראלית בכללה. נכון לאתמול הוא נותר עיקש בסירובו לדרישותיו של הרצוג לשנות את קווי היסוד של הקואליציה ולכלול בהן התחייבות לחתירה לקידום פתרון שתי המדינות; להתחייב פומבית על הקפאת בנייה כלשהי בהתנחלויות מחוץ לגושים; להעביר בהחלטת ממשלה את המחויבות לרעיון שתי המדינות, וכן הלאה. גם לא צפוי שהוא יפסיק להיות ביבי המוכר: זה שמשפיל את סגן הרמטכ"ל ומעליב את שר הביטחון ומתקוטט עם הנשיא אובמה, ושולח אצבע משולשת מפסגת הרי הגולן לקהילה הבינלאומית. למיטה הזו, עם הפרטנר הזה, יו"ר המחנה הציוני והעבודה כל כך משתוקק להיכנס.

הרצוג נראה בימים אלה כמי ששם ללעג את חוקי הפיזיקה: מצד אחד הוא זוחל לממשלה, מצד שני הוא דוהר אליה. בוז'י שהכרנו — המכיל, הפשרן, החותר תדיר להסכמות — הוא השתנה לנו. הדובי הפך דב גריזלי. כל מתקפה שהוא סופג מראשת האופוזיציה הפנימית במפלגתו, שלי יחימוביץ', זוכה מיידית בתגובה אלימה ובוטה לא פחות.

אחרי שלושה ימי שתיקה שיחימוביץ' גזרה על עצמה, כי היא חשבה שהרצוג יורד מתסריט ההצטרפות, ואחרי שיחות רבות שהם ניהלו, היא פתחה אתמול מבערים אחוריים ונכנסה בו במלוא העוצמה. זהו רק הקדימון של מה שצפוי לנו בימים הקרובים. השיא ללא ספק יהיה בוועידה. יחימוביץ' הבטיחה אתמול, בראיונות בתקשורת ובפוסט זועם בדף הפייסבוק שלה, שבו השוותה את הרצוג לכלב שנתניהו זורק לעברו עצם גרומה, להיאבק במהלך החבירה באמצעים פוליטיים, פרלמנטריים, ציבוריים ומשפטיים. פרפרזה על המשפט הצ'רצ'ילי הנודע: "נילחם בהם (בגרמנים), בים, באוויר וביבשה, בכל כוחנו, עוצמתנו, שהאלוהים יכול לתת לנו".

התקדימים נגדה: לא קרה מעולם שוועידת העבודה אמרה לא ל"אחדות", שלפחות בשני העשורים האחרונים היתה שם קוד לקבלנות ביצוע, שבה "שרינו" משמשים עלי תאנה ומלביני כביסה עבור ראשי ממשלות מהליכוד. בעיקר נתניהו, שהיטיב לתמרן אותם לצרכיו. עד שלא יוכח אחרת, צריך לתת לה את האשראי שהתנגדותה התקיפה נובעת ממניע אידיאולוגי: תיק הכלכלה רב העוצמה ממתין לה. בהכרה מלאה ובדעה צלולה, היא בוחרת לוותר על תפקיד מיניסטריאלי, ראשון בקריירה שלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ