ליברמן: לא פוסל כניסה לממשלה, יש על מה לדבר

יו"ר ישראל ביתנו אמר במסיבת עיתונאים כי חרף הדיווחים האחרונים, למפלגתו לא הגיעה לאחרונה שום הצעה רשמית, והוא לא נפגש בשבוע האחרון עם נתניהו. אלקין: לפעול לצירופו במו"מ מואץ

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, התייחס היום (רביעי) למגעים להרחבת הממשלה ואמר כי הוא אינו פוסל הצטרפות לקואליציה, אם ייענו דרישות מפלגתו. "אם נקבל מענה לסוגיות מרכזיות בהחלט יש על מה לדבר", אמר. בתגובה לדברים, שר הקליטה זאב אלקין (ליכוד) קרא לראש הממשלה בנימין נתניהו לפעול במהירות לצירוף ישראל ביתנו.

"אנחנו באופוזיציה לא בגלל הצעות, אלא בגלל עקרונות", אמר ליברמן. "הוצעו לנו שני משרדים מכובדים לפני הרכבת הממשלה הנוכחית, סירבנו, ומבחינתי דבר לא השתנה. במארס קיבלתי פנייה מדרעי ואמרתי שאנחנו לא פוסלים בתנאים מסוימים. אין פה עניין אישי". 

ליברמן במסיבת העיתונאים בכנסת, היוםצילום: אמיל סלמן

ליברמן, שאמר את הדברים במסיבת עיתונאים בכנסת, הוסיף כי "מאז ועד היום שמעתי בתקשורת שהועברו הצעות כאלה ואחרות, שהוצע לנו ביטחון, קליטה וחוק עונש מוות (למחבלים, י"ל). למעשה לא שמענו דבר באופן רשמי. האם נכון שהוצע לנו ביטחון ועונש מוות? זאת הצעה רצינית, אבל לא מנהלים מו"מ בסתר ולא באמצעות שליחים, אלא על השולחן בשקיפות מלאה. יש הרבה מתווכים מטעם עצמם".

עוד אמר ליברמן במסיבת העיתונאים כי לא נפגש בשבוע האחרון עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. "התנאים שלנו ידועים וברורים", אמר. "אם כפי שאני שומע יש נכונות לרפורמה בביטחון הפנסיוני, זאת הצעה מכובדת". הוא אף רמז כי מפלגתו תהיה מוכנה להתפשר בנושאים מסוימים: "לנו ברור שאנחנו לא יכולים מאה אחוז דרישות. בדת ומדינה הדרישות שלנו ברורות, אבל ברור לנו שהמפלגה החרדיות הן חלק מהקואליציה".

אתמול אמרו בליכוד כי הניסיונות לצרף את ישראל ביתנו לקואליציה לא נשאו פרי. "עד לרגע זה ליברמן לא ענה להצעה ובכך ממשיך למנוע את הרחבת הממשלה הלאומית בראשות הליכוד", אמר אתמול בכיר בליכוד בהודעה רשמית שנועדה, ככל הנראה, להסביר למצביעי הימין מדוע נתניהו פועל לצירוף מפלגת שמאל לממשלתו, חרף התחייבותו בעבר שלא לעשות כן.

בישראל ביתנו הגדירו אתמול כ"ספין" גם את הצעת ראש הממשלה לליברמן להתמנות לתפקיד שר הביטחון. "התדרוכים היוצאים מלשכת ראש הממשלה הם ספין נוסף, אחד מרבים שראינו בימים האחרונים. זהו ניסיון להלבין את הכנסת המחנה הציוני לממשלה בניגוד להבטחות שניתנו לבוחרים ערב הבחירות". היום התייחס ליברמן לדיווחים אלו ואמר כי "אין לנו כוונה להלבין את כניסת העבודה לקואליציה. אנחנו המחנה הלאומי האמיתי ויש לנו עמדות ברורות".  

שר הקליטה אלקין הגיב לדבריו של ליברמן ואמר כי הוא "קורא לראש הממשלה לבדוק ברצינות את אפשרות הרחבת הממשלה במשא ומתן מואץ עם ישראל ביתנו. עדיף לבנות ממשלה יציבה של המחנה הלאומי בהתאם למה שהבטחנו לבוחר, מאשר ללכת להקמת ממשלת אחדות מדומה, שלא תהיה יציבה וגם תפגע בליכוד ובמחנה הלאומי ובכלל באימון הציבור הישראלי במערכת הפוליטית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ