בדרך להרחבת הממשלה |

נתניהו הציע לליברמן את תיקי הביטחון והקליטה; נוטה להציע ליעלון את החוץ

ראש הממשלה דן עם יו"ר ישראל ביתנו על הצטרפות מפלגתו לקואליציה ■ השניים סיכמו על הקמת צוותי משא ומתן ■ הערכה: מינוי ליברמן יוביל לסבב מינויים רחב יותר ■ ח"כ בגין: מינוי ליברמן לשר הביטחון - "רעיון הזוי" ■ בבית היהודי בירכו: "זו תהיה הממשלה הימנית אי פעם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, ליברמן ויעלון, ב-2014
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מינויו של אביגדור ליברמן לשר הביטחון צפוי לגרום לסבב תיקים גדול יותר בממשלה - כך העריך הערב (רביעי) בכיר בליכוד בשיחה עם "הארץ". לדבריו, ראש הממשלה בנימין נתניהו נוטה להעניק את תיק החוץ לשר הביטחון משה יעלון כדי לפצותו. השר אלקין יוותר על תיק הקליטה ויקבל ככל הנראה את משרד הכלכלה במתכונת מקוצצת, כשתחום העבודה יועבר לידיו של שר הרווחה חיים כץ. בתיק הכלכלה מעוניינים גם שר התיירות יריב לוין, איש סודו של נתניהו, המנהל עבורו את המגעים הקואליציוניים עם ישראל ביתנו, ושרת התרבות מירי רגב.  

ח"כ בני בגין (הליכוד) התראיין הערב לערוץ 2 ואמר כי "הרעיון למנות את ח"כ ליברמן לתפקיד שר הביטחון הוא רעיון הזוי". לדברי בגין, "הצעד הזה מבטא חוסר אחריות כלפי מערכת הביטחון וכלפי כל אזרחי ישראל. הנדנדה הזאת של המו"מ, מדהימה כשלעצמה, שראש הממשלה מעדיף כנראה להמיר קשיי יום-יום בניהול קואליציה מצומצמת בקשיים גדולים פי כמה, וגם בסכנות שינבעו מהמינוי הרע הזה".

בשעות אחר הצהריים עדכן נתניהו את שרי הממשלה כי הציע לישראל ביתנו את תיק הביטחון ואת תיק הקליטה. ההודעה נמסרה בתום פגישה שקיים נתניהו עם ליברמן, ובה דנו השניים בהצטרפות המפלגה לקואליציה. הפגישה התקיימה לבקשת נתניהו, זמן קצר לאחר שליברמן הצהיר כי אינו פוסל מהלך כזה - אם ייענו דרישותיו.

מהליכוד נמסר כי הפגישה בין נתניהו לליברמן "הייתה עניינית, התנהלה ברוח טובה ובסופה הוחלט על הקמת צוותי משא ומתן. ראש הממשלה עדכן את ראשי הקואליציה בפרטים". בראש צוות המו"מ מטעם הליכוד עומד השר יריב לוין, שצפוי להיפגש עם ליברמן בקרוב. צוותי המשא ומתן עצמם נועדו לפגישה ראשונה הערב. מקור בליכוד אמר כי ההסכם עם ליברמן קרוב וכי האחרון רציני בכוונתו להתמנות לשר הביטחון.

בבית היהודי הביעו שביעות רצון מהתקדמות המגעים עם ישראל ביתנו ובמיוחד מהאפשרות שיעלון יודח לטובת ליברמן. "יש קונצנזוס שבוגי הוא אסון מהלך לביטחון", אמרו במפלגה. "הוא ייצא ובמקומו ייכנס ליברמן, שנטל חלק פעיל בהפגנות למען אלאור אזריה. הוא יכניס את תפיסת העולם הזו למערכת הביטחון, וזה לאין ערוך עדיף מבוגי".

בבית היהודי הוסיפו כי "כניסתו של ליברמן מצוינת. זו תהיה ממשלת ימין עמוק, הימנית בתולדות ישראל. כניסתו תתן לנו יציבות לשנתיים נוספות כי ליברמן מביא אתו משמעת קואליציונית, בניגוד למה שקורה במפלגות אחרות". שר הבריאות יעקב ליצמן בירך אף הוא על ההתקדמות במגעים לצירוף ישראל ביתנו והדגיש כי ביהדות התורה מצפים שקווי היסוד של הממשלה לא ישתנו, ובייחוד חוק הגיוס.

דרישות ליברמן בנושאי דת ומדינה התרככו

במסיבת העיתונאים שכינס הבוקר בכנסת אמר ליברמן כי אם מפלגתו "תקבל מענה לסוגיות מרכזיות בהחלט יש על מה לדבר. אנחנו באופוזיציה לא בגלל הצעות, אלא בגלל עקרונות. הוצעו לנו שני משרדים מכובדים לפני הרכבת הממשלה הנוכחית, סירבנו ומבחינתי דבר לא השתנה. במארס קיבלתי פנייה מדרעי ואמרתי שאנחנו לא פוסלים בתנאים מסוימים. אין פה עניין אישי". 

בקואליציה לא הופתעו מהכרזתו של ליברמן על נכונותו לחבור לנתניהו. בימים האחרונים התברר שליברמן מוכן לבחון מחדש חבירה לממשלה והוא אף העביר מסרים ברוח זו לחברים בקואליציה. במקביל התבקש ליברמן למתן משמעותית את דרישותיו בנושאי דת ומדינה ובהן חידוש חוק הגיוס ורפורמת הגיור וקידום ברית זוגיות. במסיבת העיתונאים אכן רמז ליברמן כי יהיה מוכן לוותר על דרישותיו אלו ואמר: "ברור לנו שאנחנו לא יכולים מאה אחוז דרישות. בדת ומדינה הדרישות שלנו ברורות, אבל ברור לנו שהמפלגה החרדיות הן חלק מהקואליציה". 

עוד על המגעים להרחבת הקואליציה: נתניהו: רוצה את ליברמן בממשלה, הסיכויים לצירוף המחנה הציוני נמוכים | הרצוג דוהר בזחילה לעבר ממשלת נתניהו, אך ריבלין לא ממהר לקרוא לאחדות / יוסי ורטר | המחנה הציוני: ואיזה מסכנים המצביעים / רון חולדאי

ליברמן עצמו סיפר כי לא נפגש עם נתניהו בשבוע האחרון. "מאז ועד היום שמעתי בתקשורת שהועברו הצעות כאלה ואחרות, שהוצעו לנו הביטחון, הקליטה וחוק עונש מוות (למחבלים)", הוסיף. "למעשה לא שמענו דבר באופן רשמי. האם נכון שהוצע לנו ביטחון ועונש מוות? זאת הצעה רצינית, אבל לא מנהלים משא ומתן בסתר ולא באמצעות שליחים, אלא על השולחן בשקיפות מלאה. יש הרבה מתווכים מטעם עצמם". לדברי ליברמן, "אם, כפי שאני שומע, יש נכונות לרפורמה בביטחון הפנסיוני (של העולים מברית המועצות), זאת הצעה מכובדת".

הרצוג: לא ננהל מו"מ במקביל לליברמן

הודעת ליברמן הבוקר נמסרה על רקע המשא ומתן שניהל נתניהו עם יו"ר המחנה הציוני הרצוג. בצהריים הצהיר הרצוג כי לא ינהל משא ומתן במקביל למגעים עם ליברמן וכי נתניהו יצטרך לבחור בין שתי המפלגות. "מסיבת העיתונאים של ליברמן חידדה לנתניהו את הבחירה ההסטורית שמונחת על כתפיו", אמר הרצוג, "או לצאת למלחמה והלוויות בניצוחם של ליברמן ובנט או למסע של תקווה עבור כל אזרחי המדינה. עד שנתניהו יחליט לאיזו בחירה הוא מכוון, אנחנו לא ננהל איתו מו"מ במקביל. אני לא עובד לפי סדר היום של ליברמן ולא הגחמות שלו. אני הולך לפי האמת שלי".

יו"ר המחנה הציוני הוסיף כי "בגלל שעמדתי על עקרונותינו ודרכנו, זו הסיבה שעד היום אין לנו הסכם קואליציוני עם נתניהו. אם הוא רוצה להכניס את ליברמן - שיכניס, ואנחנו נפרק אותו מהאופוזיציה. כעת יותר מאי פעם הבחירה היא בין ליברמן בביטחון לבינינו בביטחון. בין טירוף לשפיות. בין מצור מדיני וכלכלי לבין שגשוג". במקביל לדברים קראו בכירים בליכוד ובהם השרים ישראל כץ, יובל שטייניץ, יריב לוין וזאב אלקין להשלמת המהלך לצירוף ישראל ביתנו לקואליציה.

מי שצפוי להיות המפסיד הגדול מהצטרפות של ישראל ביתנו לקואליציה הוא יו"ר כולנו, שר האוצר משה כחלון. כחלון פעל במשך זמן רב וביתר שאת באחרונה לקדם הצטרפות של המחנה הציוני לקואליציה במטרה להביא למיתונה, במיוחד ביחס לבית המשפט העליון ובענייני חקיקה. אם המשא ומתן עם ליברמן יניב פרי, כחלון צפוי למצוא עצמו כסמן המתון בממשלת ימין מובהקת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ