הרצוג במתקפה על יחימוביץ': "היא תהיה חתומה על מינוי ליברמן לשר הביטחון"

יו"ר המחנה הציוני מנה את ההישגים אליהם הגיע במו"מ עם נתניהו, וטען כי "נשיאת הפייסבוק התחננה להיות שרה". יחימוביץ': הטון התקיף לא יכסה את הבושה והנזק שנגרמו היום לפוליטיקה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרצוג, הערב במסיבת העיתונאים בתל אביב
הרצוג, הערב במסיבת העיתונאים בתל אביבצילום: דודו בכר

יו"ר המחנה הציוני, יצחק הרצוג, תקף הערב (רביעי) בחריפות את ח"כ שלי יחימוביץ' ואמר כי היא "תהיה חתומה על מינוי ליברמן לשר הביטחון". הרצוג, שדיבר במסיבת עיתונאים בתל אביב, כינה את יחימוביץ' "נשיאת הפייסבוק" ואמר כי היא "התחננה להיות שרה בממשלת ביבי".

"ברית יחימוביץ'-גלאון הרחיקה מצביעים בגלל עמדות שמאל רדיקליות שאינן משקפות את עמדותינו", אמר הרצוג, "אנחנו מפלגת מרכז-שמאל ולא שמאל קיצוני. אותם אנשים המטיפים לדבר עם חמאס פעלו בכל דרך למנוע מהלך שיחולל שינוי היסטורי, מבלי שידעו דבר על המשא ומתן. מעתה ואילך מדינת ישראל ואזרחיה יצטרכו להתמודד עם ממשלה, שכעת מדיניותה היא על סף הטירוף, ואת זאת ניסיתי לעצור. כל מה שעמד לנגד עיני היתה טובת המדינה".

"בחודשים האחרונים ואף בשבוע שעבר התחננה שלי יחימוביץ' להיות שרה בממשלת ביבי, תוך מוכנות למהלך מדיני פורץ דרך. דווקא היא, שהובילה בעבר את מפלגת העבודה, לא בהצלחה יתרה, לא למדה את הלקח", אמר הרצוג. "דבריו הדרמטיים של נשיא מצרים חשובים ומשפיעים על חיינו יותר מאשר נשיאת הפייסבוק".

הרצוג התייחס למשא ומתן שקיים עם נתניהו ואמר: "אתמול הודעתי על הפסקת המשא ומתן כיוון שהגענו לדרך ללא מוצא לאחר שורת סיכומים מרחיקי לכת". לדבריו, "דרשתי שכל הסיכומים יהיו כתובים. ראש הממשלה סירב לכך. חלק מהסיכומים המהותיים לחזון שתי המדינות ודרש התחייבות בעל פה, על כל המשתמע מכך. אני לא מאמין בהתחייבויות בעל פה".

יחימוביץ' והרצוג בחגיגות העשור לכניסתה של חברת הכנסת לפוליטיקה, באפרילצילום: תומר אפלבאום

עוד על המגעים להרחבת הקואליציה: נתניהו: רוצה את ליברמן בממשלה, הסיכויים לצירוף המחנה הציוני נמוכים | הרצוג דוהר בזחילה לעבר ממשלת נתניהו, אך ריבלין לא ממהר לקרוא לאחדות / יוסי ורטר | המחנה הציוני: ואיזה מסכנים המצביעים / רון חולדאי

הרצוג מנה את ההישגים אליהם הגיע במסגרת המשא ומתן: "וטו על הבנייה ביהודה ושומרון, וטו מוחלט על כלל החקיקה הגזענית במטרה לעצור אותה, הישגים כלכליים-חברתיים מרחיקי לכת, הובלת ההסדר על מתווה הגז, ניהול מדיניות החוץ של מדינת ישראל והגנה על שמה הטוב בעולם, תמיכה מיידית במו"מ מדיני, תיק החוץ, הכלכלה ועוד שבעה תיקים בתחומים שונים, חמישה תפקידי סגן שר, ארבעה תפקידי ראשי ועדות, כולל ועדת חוץ וביטחון, והעברה של תיק הביטחון לידי המחנה הציוני, בנוסף לתיק החוץ".

"מעתה אוביל את האופוזיציה להחלפת הממשלה הזאת. כפי שלא כופפו אותי באיומים וגידופים, לא יכופפו אותי לאחר המו"מ. היום נתניהו צריך לזכור שזה היום שבו ויתר על ההזדמנות ההיסטורית להוביל שינוי גדול בחיינו. סיימנו את הפרק הזה, ופנינו להחליף את ממשלת ליברמן-בנט", אמר.

"לא נאפשר לממשלת הטירוף של ליברמן ונתניהו יום אחד של שקט", אמר הרצוג. "נאחד את כל הכוחות עד החלפתם, לא נאפשר השתוללות של שמאל רדיקלי אלים. לפני שנה הובלתי את המחנה כמעט לכיבוש השלטון. הוכחתי שאני היחיד שיודע לדבר עם ציבורים רחבים ולבנות אלטרנטיבה למי שלא מעוניין בממשלת ימין מטורפת".

בתגובה לדברים אמרה ח"כ יחימוביץ' כי "הטון התקיף המלאכותי לא יכסה את הבושה ואת הנזק שנגרמו היום לפוליטיקה". בראיון לערוץ 2 אמרה יחימוביץ': "אני חושבת שראינו הופעה אומללה של היעדר מנהיגות ולקיחת אחריות, של מי שפרס את השטיח האדום לליברמן והעניק לגיטימציה לממשלת הימין, שאליה לא נסכים להיכנס בכל מחיר". על דבריו של הרצוג לפיהם "התחננה להיות שרה" אמרה כי "מדובר בשקר וכזב, לא ביקשתי להיכנס לממשלה. מההתחלה הובטח לי לכהן כשרה הבכירה ביותר ואני דחיתי את ההצעה על הסף".

יחימוביץ' אמרה כי טרם החליטה אם להתמודד מול הרצוג על ראשות המפלגה, ואמרה כי "יש סיכוי גבוה שיהיה סבב בשל המשבר המנהיגותי שאנחנו חווים". "גם הטון התקיף המלאכותי לא יכסה את הבושה ואת הנזק שנגרמו היום, לא רק לעבודה, אלא לפוליטיקה בכלל", הוסיפה יחימוביץ', "אנשים רואים שקרים ומניפולציות ואי עמידה במילים ודבר והיפוכו, וזה מערער את אמון הציבור".

בימים האחרונים ניהל נתניהו משא ומתן עם הרצוג לגבי הצטרפותו לקואליציה, אך היום כבר עדכן נתניהו את שרי הממשלה כי הציע לישראל ביתנו את תיק הביטחון ואת תיק הקליטה בממשלתו. ההודעה נמסרה בתום פגישה שקיים נתניהו עם יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, ובה דנו השניים בהצטרפות המפלגה לקואליציה. מקורבי ליברמן מסרו מוקדם יותר כי הוא ונתניהו סיכמו להיפגש הערב פעם נוספת. מקור בליכוד אמר כי ההסכם עם ליברמן קרוב לסגירה, וכי הוא רציני בכוונתו להתמנות לשר הביטחון. בצהריים הצהיר הרצוג כי לא ינהל משא ומתן במקביל למגעים עם ליברמן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ