יעלון אחרי ההדחה: מנהיגות היא ניווט על פי מצפן, לא על פי שבשבת

שר הביטחון אמר את הדברים בכינוס פנימי בקריה, לאחר ההודעה על הדחתו הצפויה מתפקידו לטובת אביגדור ליברמן. לדבריו, הופתע מכך "ששליחי ציבור מתבטאים באופן שאולי רוצה לשרת קולות מסוימים בחברה תוך איבוד המוסר"

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעלון מדבר ביום עיון בקריה, היום
גילי כהן
גילי כהן

שר הביטחון משה יעלון אמר הבוקר (חמישי) כי "צריך לנווט על פי מצפן ולא על פי שבשבת". יעלון אמר את הדברים ביום עיון מסלול נח"ל בקריה על רקע הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לאביגדור ליברמן למנותו לשר הביטחון.

"ישנו איבוד מצפן מוסרי בשאלות בסיסיות, שלי מובנות מאליהן. אם הייתי צריך לתת עצת זהב, זה לנווט לפי מצפן ולא לפי שבשבת", אמר יעלון. הוא אמר כי בתקופה האחרונה הופתע מתופעות בחברה הישראלית, על אף שהתעסק גם בטיפול בטרור היהודי ובתג מחיר. "אני לא יכול להגיד שלא הופתעתי, אלה שיוצאים ובקול רם תוקפים את הערכים הבסיסיים. אני משוכנע שהרוב השפוי לא שם, אבל איסתרא בלגינא קיש קיש קריא, כלומר אבן קטנה בחבית ריקה עושה רעש גדול, אבל האבן כבר לא קטנה. ועצם העובדה ששליחי ציבור מתבטאים באופן שאולי רוצה לשרת קולות מסוימים בחברה אבל תוך איבוד מצפן מוסרי בשאלות בסיסיות שלי מובנות מאליהן, אני לא יכול להגיד שלא הופתעתי", הוסיף.

עוד על המגעים להרחבת הקואליציה: נתניהו חותר לגמד את הצבא כדי לשמר את שלטונו / יוסי ורטר | הלם ומורא במטכ"ל מתקיעת הסכין בגבו של יעלון / עמוס הראל  | כדי להישאר רה"מ מוכן נתניהו לזרוק את המדינה לעזאזל / אמיר אורן |  המחנה הציוני: ואיזה מסכנים המצביעים / רון חולדאי | המחנה השפוי מול שלטון האספסוף / רוית הכט

יעלון לא התייחס באופן ישיר לכוונה למנות את אביגדור ליברמן לשר הביטחון אך אמר: "בעבר היה ביטוי 'האמת תורה דרכה', ואני מאמין גדול בזה. גם אם נראה שמשלמים מחירים לטווח קצר – זה לא פופולרי, לא פופוליסטי, יש סקרים כאלה, יש סקרים אחרים – אינני מאמין בזה. נשיאנו לשעבר אמר: סקרים הם כמו בושם, זה מריח טוב ומתפוגג מהר. ניווט על גבי מצפן הוא שריר וקיים, וגם שאלה של מנהיגות. מה זה מנהיגות? ללכת בהתאם לסגידה לעגל הזהב? יש המון אירועים בהיסטוריה מהסוג הזה, ולכן אם אני צריך לתת עצת זהב, זה לא לאפשר עגל זהב, אלא להמשיך ולנווט על פי מצפן".

ליברמן נפגש היום עם שר התיירות יריב לוין, במטרה לסיים את המשא ומתן הקואליציוני עם הליכוד עד פתיחת מושב הקיץ של הכנסת ביום שני הקרוב. לוין, האמון על המשא ומתן מטעם הליכוד, אמר ל"הארץ" לפני הפגישה כי הוא מקווה לסגור היום את המו"מ עם ליברמן. "הפערים לא גדולים", אמר והוסיף כי "זה תלוי בעיקר בכמה זמן ייקח להעלות את הדברים על הכתב".

על סדר היום במו"מ הקואליציוני דרישתו של ליברמן לקדם את חוק עונש מוות למחבלים, הנהנה מתמיכה בקרב שרי הליכוד והבית היהודי. החוק נבלם בזמנו על ידי נתניהו שהורה לשרי הליכוד להתנגד לו בוועדת השרים לחקיקה. בנוסף, ליברמן הבהיר כי הוא נסוג מדרישתו לקדם חקיקה בנושאי דת ומדינה כדי שלא להתעמת עם הסיעות החרדיות. המשמעות היא ויתור על קידום ברית הזוגיות והשבת רפורמות הגיור והגיוס למתכונתן הקודמת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ