דיווח מיוחד מפריז |

החשוד ב"עוקץ המאה" על דוכן העדים בצרפת: נתתי לנתניהו מיליון אירו למימון בחירות

ארנו מימרן, החשוד בגניבת 282 מיליון אירו מהאוצר הצרפתי, העיד בבית משפט כי העביר לנתניהו מיליון אירו. תחקיר "הארץ" ו"מדיהפארט" חשף את הקשרים ביניהם. נתניהו: "שקר וכזב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו עם בני משפחת מימרן במסעדה הסינית "דייפ". משמאל, מביט למצלמה, האב ז'אק

החשוד העיקרי בהונאת ענק בצרפת, ארנו מימרן, העיד היום (חמישי) כי הוא מימן את הוצאותיו של ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו, ושילם על עלויות של מערכת בחירות שלו בסכום כולל של כמיליון אירו. מימרן סיפר על המימון, המנוגד לכאורה לחוק בישראל, בעדות שנתן בבית משפט בפריז. מטעם נתניהו נמסר כי הדברים הם "שקר וכזב".

מימרן הזכיר את המימון כשנחקר על פעולותיו בשנת 2009, אך לא ציין במפורש לאיזו מערכת בחירות הוא מתכוון. לפי חוק המפלגות והוראות מבקר המדינה, אסור למועמד לבחירות לכנסת לגייס מתורם יחיד יותר מ-11,480 שקלים. בהתמודדות על ראשות מפלגה, אסור למתמודד לקבל מתורם יחיד יותר מ-45,880 שקלים. בעדותו אמר גם כי נפגש עם נתניהו בישראל בשנת 2009 לכבוד בחירתו מחדש לראשות הממשלה.

לפי תחקיר משותף ל"הארץ" ולאתר הצרפתי "מדיהפארט" שפורסם בחודש שעבר, מימרן מימן בעבר לנתניהו ולמשפחתו חופשות בהרי האלפים ובריביירה הצרפתית, וכן השאיל לו את דירתו ברובע ה-16 ולקח אותו למועדון יוקרתי בעת ביקוריו של נתניהו בפריז. שמו של ארנו מימרן מופיע בהדגשה בפנקס התורמים הזרים שגיבש נתניהו ב-2002 ושפורסם על ידי רביב דרוקר בערוץ 10.

מימרן חשוד בגניבה של לפחות 282 מיליון אירו ממשרד האוצר הצרפתי בפרשה המכונה "העוקץ של המאה", בהונאה הקשורה בגלגול המע"מ על עסקאות במכסות של פחמן דו־חמצני. בעדותו היום אמר כי בשיאה של ההונאה, בשנת 2009, הוא נסע לישראל עשר פעמים הלוך וחזור, ובאחת הפעמים נפגש עם ראש הממשלה. עם פרסום התחקיר בחודש שעבר, הכחיש דוברו של נתניהו שראש הממשלה קיבל תרומה מבני משפחת מימרן והוסיף: "כבר שנים רבות שאין קשר בין נתניהו למשפחת מימרן. המפגשים המדוברים בצרפת התרחשו כאשר נתניהו היה אזרח פרטי".

בנימין נתניהו וארנו מימרן במונקו, ב-2003צילום: © Mediapart, all rights reserved. Published in Haaretz by special permission

השאלה אם גורמים בכירים הצליחו להגן עד עתה על מימרן מהעמדה לדין עמדה במרכז הדיון בבית המשפט היום. בהקשר זה עלה גם נושא חברותו הקרובה של מימרן עם בנימין נתניהו. בחלק השני של עדותו, אשר נמשכה למעלה משש שעות, חקר התובע את מימרן אודות הוצאותיו בשנת 2009, השנה שבה הגיעה ההונאה לשיא. באותה השנה, מימרן רכש מכסות פחמן דו־חמצני במאות מיליוני יורו מהולנד ולוקסמבורג, ומכר אותן בחזרה לצרפת בתוספת מע"מ. המע"מ נעלם בשרשרת של חברות קש באיי הבתולה, לוקסמבורג, תוניסיה וישראל. 

התובע: "בשנת 2009 נסעת לישראל עשר פעמים. עשר פעמים! התוכל להסביר זאת?"

מימרן: "אלה נסיעות פרטיות, עם המשפחה".

התובע: "עשר פעמים עם המשפחה? במהלך שנת הלימודים?"

מימרן: "תלוי. פעם אחת נסעתי לשם לבד, לפגוש את בנימין נתניהו". 

יו"ר הרכב השופטים: "אכן, בתיק הראיות מופיע תשלום שלך אליו". 

הסנגור: "התנגדות, כבודו, זה רק התפרסם בעיתון". 

יו"ר הרכב השופטים: "לא, אדוני היקר, זה מופיע בהחלט בתיק הראיות המונח לפני".

מימרן: "מימנתי את נתניהו ברמה של בערך מיליון יורו. זה היה למערכת בחירות שלו. אז ב-2009, כשהוא אכן נבחר מחדש לראשות ממשלת ישראל, נסעתי לישראל ונפגשנו".

יו"ר הרכב השופטים: "וזה סכום שקיבלת ממנו בחזרה? זו היתה הלוואה שלך אליו?"

מימרן (מגחך): "לא, לא קיבלתי את הסכום בחזרה".

מקורות משפטיים אמרו ל"הארץ" שהעברת מיליון אירו ומימון עלויות אישיות לפוליטיקאי זר אינה עבירה בצרפת, ולכן התביעה אינה מתכוונת להתעמק בפרטים אלה. פרשת חברותו של נתניהו עם מי שחשוד בביצוע ההונאה הגדולה ביותר בתולדות אירופה צפויה לעלות שוב במהלך המשפט בהקשר של שאלת הההשפעה של החברויות הרבות של מימרן על הפרשה.

הצהרתו של מימרן באה במסגרת חקירתו על דוכן העדים אודות רמת הוצאותיו. מהעדות התברר שרוב נכסיו אינם רשומים על שמו, ובין השאר הוא הסביר לשופט: "הרולס-רויס על שם אשתי, המקלארן על שם אחותי, רק הפרארי והמזראטי הן מכוניות על שמי", היתממות שגרמה למהומה באולם.

במהלך עדותו עלתה לראשונה שאלת גורלו של סמי סוייד, עבריין ישראלי-צרפתי שהיה אחד החשודים בפרשת ההלבנה בסניף בנק הפועלים ברחוב הירקון. סוויד נרצח לפני פגישה לילית עם מימרן, והתובע רמז בדברי הפתיחה שלו שהמשטרה חושדת שמימרן היה קשור בהתנקשות.

יו"ר מרצ זהבה גלאון הודיעה כי תפנה למבקר המדינה על מנת שיבדוק את המימון עליו העיד מימרן. לדבריה, זו "הפרה בוטה וחמורה לכאורה של החוק למימון מפלגות שמדיפה ניחוח עז של שחיתות בסגנון רפובליקת בננות". לדבריה, "אם נכונים הדברים, מדובר בהפרה מחפירה של החוק, וזלזול בוטה בציבור הישראלי ובטוהר המידות. אמנם הזלזול של ביבי בציבור  ובשלטון החוק לא אמור להפתיע איש, אולם הדברים שנטענו היום בעדות מימרן יהוו קפיצת מדרגה חריגה אפילו בשבילו ויש לבדוק אותם עד למיצוי".

סייע בהכנת הכתבה: יהונתן ליס

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ