יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר הביטחון משה יעלון הודיע הבוקר (שישי) על התפטרותו מהתפקיד ופרישתו מהחיים הפוליטיים. בהצהרה שמסר לתקשורת בצהריים אמר: "מצאתי עצמי לאחרונה במחלוקות קשות בסוגיות ערכיות ומקצועיות עם ראש הממשלה". הוא הדגיש כי לא יעזוב את החיים הציבוריים, וכי בעתיד יתמודד על ההנהגה של ישראל. ביום ראשון צפוי להיערך אירוע פרידה מיעלון בפני פורום מטכ"ל. לא תהיה החלפה רשמית בינו לליברמן מאחר שיעלון כבר לא יהיה שר בפועל.

"הבוקר הודעתי לראש הממשלה כי אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת ונוטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים", אמר יעלון במסיבת עיתונאים שקיים בצהריים בקריה. "אין לי כל כוונה לעזוב את החיים הציבוריים והפוליטיים, ובעתיד אשוב להתמודד על ההנהגה הלאומית של ישראל". יעלון אמר כי הצטרף לחיים הפוליטיים "מתוך שליחות וכדי לפעול לטובת מדינת ישראל". "בכל תפקידיי, גם בהיותי במדים וגם כשר, ראיתי שליחות, ולא הייתי מוכן להקריב צרכים לאומיים ואת ביטחונם של אזרחי ישראל, לטובת שיקולים פוליטיים או אינטרסים אישיים", אמר. "עבדתי בהרמוניה ובאופן רציני וענייני ומתוך הערכה עם ראש הממשלה, במשך תקופה ארוכה, בוודאי במהלך מבצע צוק איתן, ועל כך אני מודה לו. אך לצערי הרב מצאתי עצמי לאחרונה במחלוקות קשות בסוגיות ערכיות ומקצועיות עם ראש הממשלה, מספר שרים וכמה מחברי הכנסת".

"נאבקתי בכול כוחי נגד תופעות של הקצנה, אלימות וגזענות בחברה הישראלית, המאיימות על חוסנה ומחלחלות גם לצה"ל וכבר פוגעות בו. נאבקתי בכל כוחי בניסיונות הפגיעה בבית המשפט העליון ובשופטי ישראל. תהליכים שתוצאתם פוגעת קשות בשלטון החוק ועלולה להיות הרת אסון למדינתנו" אמר יעלון.

הוא הביע את צערו על כך ש"השתלטו על ישראל, וגם על תנועת הליכוד, גורמים קיצוניים ומסוכנים, המטלטלים את הבית ומאיימים לפגוע ביושביו. זו לא תנועת הליכוד שהצטרפתי אליה - הליכוד של זאב ז'בוטינסקי ומנחם בגין - ומן הראוי שהרוב המכריע של מצביעי הליכוד, ציבור שפוי, ממלכתי ואחראי, יבין את עומק השבר ואת הרוח המתלהמת שמשתלטת על התנועה. אני מקווה שגם הציבור הרחב, מימין ומשמאל, יבין את המשמעות החמורה של השתלטות המיעוט הקיצוני על המרכז, ויאבק בתופעות הללו", אמר.

"לדאבון הלב, פוליטיקאים בכירים במדינה בחרו בדרך של שיסוי והפרדה בין חלקי החברה הישראלית, במקום לאחד ולחבר", הוסיף יעלון. "תפקידה של מנהיגות הוא להוביל באופן ערכי, על פי מצפן, ולעתים בניגוד לרוח הנושבת, להתוות דרך ולא להיסחף ולהגרר מטעמים אלקטוראליים ובעקבות סקרי דעת קהל, ולא לנהל או להסכים לשיח מופקר וחסר אחריות".

הרחבת הקואליציה – סיקור נרחב: החייל הנאמן יעלון נותר נאמן לעקרונותיו, ונתניהו היה חייב לנקום / חמי שלו | נתניהו היה סקפטי, אך אלקין הלהטוטן הפך את התסריט הליברמני למציאות / ורטר | נתניהו וליברמן יעבירו לצבא סדרת חינוך מחדש / עמוס הראל | איזה ליברמן ייכנס 
למשרד הביטחון? / ברק רביד | אביגדור ליברמן, אתה מוכן לענות על השאלות האלה? / גידי וייץ | אפשר להירגע, במציאות שר הביטחון קובע הרבה פחות ממה שנהוג לחשוב / יואל מרקוס | מינוי ליברמן לשר הביטחון: ושהמדינה תלך לעזאזל / אמיר אורן | מנדט בינלאומי על עזה והדיקטטור עבאס: ליברמן על הסוגיות הבוערות

בעמוד הפייסבוק שלו כתב הבוקר יעלון: "הודעתי הבוקר לראש הממשלה כי בעקבות התנהלותו בהתפתחויות האחרונות, ונוכח חוסר האמון בו, אני מתפטר מהממשלה ומהכנסת ונוטל פסק זמן מהחיים הפוליטיים". עוד כתב כי בשעה 12:00 ימסור הצהרה לתקשורת בקריה.

יהודה גליק, ב-2014צילום: אמיל סלמן

פרישתו של יעלון מביאה גם לכניסתו לכנסת של פעיל הימין יהודה גליק, ממובילי המאבק לעליית מתפללים יהודים להר הבית, אשר ניצל מניסיון התנקשות. נתניהו לא רצה את גליק בכנסת בשל תדמיתו הקיצונית וסירב לאפשר את הפעלת החוק הנורבגי בליכוד כדי למנוע את כניסתו. בראיון לגל"צ הבוקר אמר גליק: "אני מצר על לכתו של יעלון. הוא איש ערכי ונכס לעם ישראל ולליכוד".

אמש התקשר נתניהו ליעלון ואמר לו כי עוד לא התקבלה החלטה סופית להחליפו. בנוסף, ביקש ממנו נתניהו שלא להתייחס לפרסומים בנושא העברת תיק הביטחון לליברמן בכלי התקשורת. מוקדם יותר אתמול התבטא יעלון בכנס סגור בקריה ואמר כי "מנהיגות היא ניווט על פי מצפן, לא על פי שבשבת". לדבריו, הופתע מכך "ששליחי ציבור מתבטאים באופן שאולי רוצה לשרת קולות מסוימים בחברה תוך איבוד המוסר".

העימות האחרון בין נתניהו ליעלון, בתחילת השבוע, נסוב סביב הגיבוי שהעניק יעלון בנאום פומבי לבכירי הצבא להביע את דעותיהם. דבריו נאמרו בעקבות הביקורת שמתח נתניהו על דברי האלוף יאיר גולן ביום השואה האחרון. רק לפני ארבעה ימים, בעקבות פגישה מתוחה ביניהם, פרסמו יעלון ונתניהו הודעה משותפת בה נכתב כי "ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון יעלון נפגשו הבוקר וליבנו ביניהם את הדברים. אין ערעור, ולא היה כזה, על כך שהצבא כפוף לדרג המדיני והקצינים חופשיים להביע את דעתם בפורומים הרלבנטיים".

בשנה החולפת העמיק הקרע בין יעלון לבין קהלים משמעותיים בקרב חברי מרכז הליכוד ומצביעי המפלגה. זאת על רקע הקשיים שהערים שר הביטחון על בנייה ופיתוח תשתיות בהתנחלויות. "הקרע בין נתניהו ליעלון הוא אמתי ורציני, לא ספין פוליטי. נתניהו חייב הרבה למצביעי הימין שסימנו את יעלון כסדין אדום", אמר מקור בליכוד. בצמרת הבית היהודי אמרו שלשום כי "יש קונצנזוס שבוגי הוא אסון מהלך לביטחון. הוא ייצא ובמקומו ייכנס ליברמן, שלקח חלק פעיל בהפגנות למען אלאור אזריה. הוא יכניס את תפיסת העולם הזו למערכת הביטחון, וזה לאין ערוך עדיף מבוגי". בבית היהודי הוסיפו: "כניסתו של ליברמן מצוינת. זו תהיה ממשלת ימין עמוק, הימנית בתולדות ישראל. כניסתו תתן לנו יציבות לשנתיים נוספות, כי ליברמן מביא אתו משמעת קואליציונית, בניגוד למה שקורה במפלגות אחרות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ