יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר המחנה הציוני, ח"כ יצחק הרצוג, הודיע היום (שבת) שאין לו כוונה להתפטר מראשות המפלגה בעקבות כישלון המשא ומתן על ההצטרפות לקואליציה והוסיף לתקוף את חברת מפלגתו שלי יחימוביץ. הסיעה תתכנס מחר אחר הצהריים לישיבה ראשונה מאז הפיצוץ במגעים, שבה צפוי עימות חריף בין הרצוג לבין ח"כים שהתנגדו לחבירה לממשלה ואף קראו לו לפרוש מתפקידו. האירוע יהיה סגור לתקשורת.

באירוע "שבתרבות" בכפר סבא אמר הרצוג שהתפטרות שלו תספק "תענוג מפוקפק לגורמי שמאל קיצוני, שנפלו לרטוריקה של שיסוי ואלימות, ולימין הקיצוני שגרר את נתניהו. אין מקום לשמאל הקיצוני במחנה הציוני. הברית הלא קדושה בין הקיצונים חירבה את הסיכוי לעצור פה את מסע הלוויות הבא". על שלי יחימוביץ, שביקרה אותו בחריפות השבוע, אמר הרצוג: "מי שקבע שלדבר עם ראש הממשלה זו חתונת דמים, מי שהשווה אותי לכלב הולך על ארבע בזמן שהוא מבקש להיכנס לממשלה, חצה מבחינתי גבול. לבוגי יעלון הצל קרא כלב ולי שלי יחימוביץ קראה כלב. זו חציית גבול".

ח"כ יצחק הרצוג והעיתונאית רינה מצליח באירוע שבתרבות בכפר סבא, היום

בהתייחסו למגעים עם ראש הממשלה בנימין נתניהו הוסיף הרצוג: "עם השקת המהלך המדיני-אזורי המתוכנן שעליו שקדתי עם ראש הממשלה וגורמים בינלאומיים, ישראל הייתה מתייחסת בחיוב לראשונה לאלמנטים ביוזמת השלום הערבית ופותחת, לראשונה, במשא ומתן עם מדינות ערב על היוזמה. מהלך שללא ספק היה משנה את פני האזור. לאט לאט מגיע אימות לכל מה שאמרתי, אישור על כך שקיבלתי גם את תיק החוץ וגם את תיק הביטחון, וטו על הבנייה, וטו על חקיקה מטורפת שמאיימת על החברה הישראלית והדמוקרטיה שאנחנו חיים לרבות חוק ההדחה הבזוי, וחבילה מדינית דרמטית. לא זחלתי ולא התבזיתי. אם הייתי זוחל כבר מזמן הייתי שר חוץ".

הרחבת הקואליציה – סיקור נרחב: נתניהו היה סקפטי, אך אלקין הלהטוטן הפך את התסריט הליברמני למציאות / ורטר | נתניהו וליברמן יעבירו לצבא סדרת חינוך מחדש / עמוס הראל | איזה ליברמן ייכנס 
למשרד הביטחון? / ברק רביד | אביגדור ליברמן, אתה מוכן לענות על השאלות האלה? / גידי וייץ | אפשר להירגע, במציאות שר הביטחון קובע הרבה פחות ממה שנהוג לחשוב / יואל מרקוס | מינוי ליברמן לשר הביטחון: ושהמדינה תלך לעזאזל / אמיר אורן | מנדט בינלאומי על עזה והדיקטטור עבאס: ליברמן על הסוגיות הבוערות

ח"כ ציפי לבני, המבקשת כעת לבדל עצמה מהרצוג והמחנה הציוני ולהגדירה כיו"ר התנועה, התייחסה בפוסט שפרסמה בעמוד הפייסבוק שלה למינויו הצפוי של אביגדור ליברמן לשר הביטחון. "האירועים של השבוע האחרון אינם משבר פוליטי או שבר מנהיגותי, זהו גם שבר ערכי", כתבה. "לנתניהו הייתה השבוע בחירה בין שני שרי ביטחון: אחד שנתן גיבוי לקוד האתי של צה"ל, בכיריו ומפקדיו, לעומת אחר שהלך להפגין נגדם".

לדבריה, "מה שחשוב זה להתרומם עכשיו ביחד ולייצר גוש חוסם אלטרנטיבי שיוכל לזכות באמון הציבור. אני מזמינה את הציבור לקבוע מי תהיה ההנהגה של הגוש החוסם לממשלה הרעה הזו. מאבקי האגו חייבים להיות מונחים בצד". על דבריו של העיתונאי רוני דניאל, שאמר אמש כי לאור ההתפתחויות אינו בטוח שהוא רוצה שילדיו יחיו בארץ, כתבה לבני: "דניאל הרים ידיים מעצמנו ומהילדים שלנו. אני לא".

חבר המחנה הציוני אראל מרגלית מתכנן לקיים מחר בתל אביב אירוע מחאה על צירוף ישראל ביתנו לקואליציה. באירוע, שמטרתו המקורית היתה ללחוץ על הרצוג שלא לחבור לממשלה, יישא דברים עמירם לוין ויופיעו הזמרים חמי רודנר וארקדי דוכין.

יו"ר הסיעה, מרב מיכאלי, קראה אתמול לפרישתו מהממשלה של יו"ר כולנו משה כחלון, שאותו סימנו במחנה הציוני כמי שעשוי לבלום את כינון הקואליציה החדשה. "מי שמאפשר את הממשלה המסוכנת והקיצונית הזאת הוא כחלון", אמרה מיכאלי. "אני קוראת לו לצאת מיד מהממשלה הזו ולהביא להקמת ממשלה שפויה". אלא שמקורות בכולנו העריכו שהסיעה תישאר בקואליציה ולא תפעל לפירוקה. "כחלון צריך להשלים שורה של הישגים בהורדת יוקר המחיה לפני שיירצה לפנות אל הבוחרים פעם נוספת", אמר אחד מהם.

יו"ר מפלגת יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס להתפטרותו של שר הביטחון משה יעלון באירוע שבתרבות, ואמר כי הוא "מצדיע לבוגי. הוא צריך להיות חלק מהנהגת המדינה". לפיד שאל "מה בגין היה אומר על הליכוד של היום, ליכוד שביום אחד בוגי מתפטר וביום השני יהודה גליק נכנס במקומו לכנסת". עוד אמר יו"ר יש עתיד כי "השבוע האחרון הדגיש את העובדה שישראל צריכה לבחור בין ישראל גדולה לפוליטיקה קטנה. ההנהגה כרגע עוסקת בחלוקת ג'ובים ולא בערכים ואת זה חייבים לשנות".

חברו לסיעה, ח"כ עפר שלח, אמר כי "זה הזמן להבדיל בין הפוליטיקאים ההגונים ובין אלו שאינם הגונים. בנימין נתניהו מספסר בתפקידים הרגישים והחשובים ביותר כאילו אין לשום דבר משמעות, פרט לפחדים המופרכים שלו לגבי יציבות שלטונו. זה היה שבוע מזעזע בפוליטיקה הישראלית. אנחנו נעמוד כאלטרנטיבה לביבי בבחירות הבאות".

"היתה כאן זילות נוראה של הדברים החשובים ביותר בחיינו. צמרת צה"ל מורכבת מאנשים מנוסים ואחראים שיידעו לעבוד עם כל שר, אבל המסר שמעביר לה ראש הממשלה בהדחת בוגי יעלון ובהצטרפות למתקפה הפוליטית, המערערת את יכולתם של המפקדים למלא את תפקידם, הוא חמור מאוד", אמר שלח, יו"ר סיעת יש עתיד.

בעקבות התפטרותו של שר הביטחון יעלון צפוי מספר 33 ברשימת הליכוד, פעיל הימין יהודה גליק, להיכנס לכנסת. גליק, פעיל הר הבית, ניצל מניסיון התנקשות כאשר נפצע באורח קשה לפני כשנה וחצי. גליק הוא החזות המוכרת ביותר של פעילי הר הבית ובית המקדש. הוא משמש כדובר ארגן הגג של כל ארגוני בית המקדש, הקים את ארגון הליבה, ששם לעצמו מטרה לשנות את הסטטוס-קוו בהר הבית כך שיתאפשר ליהודים להתפלל באתר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ